Lise Coğrafya ve Tarih dersi programları değişiyor

Melek Özçelik

MEB Lise müfredatında değişikliğe devam ediyor.Şimdi de Tarih ve Coğrafya derslerinin müfredatı değişiyor.MEB bu derslerin taslak programını görüş ve önerileri almak için yayınladı.

MEB,Lise tarih ve coğrafya derslerinin de müfredatının değişeceğini açıkladı.Bildiğiniz gibi 2016-2017 Eğitim öğretim yılında matematik,fizik,kimya ve biyoloji derslerinde müfredat değişikliği tamamlanacak.
İngilizce dersi 10.sınıflarda yeni müfredat okutulacak.Ve 2016-2017 yılında 9.sınıflarda Türk Dili ve Edebiyatı yeni müfredatı okutulacak.

Görünen o ki liselerde müfredatı yenilenmeyen ders kalmayacak.
2016-2017 yılında coğrafya müfredatı değişti mi? -EYLÜL 2016


MEB web sitesinden şu açıklamayı yaptı:

Lise coğrafya ve tarih dersi programları yenileniyor

Müfredat çalışmaları kapsamında lise kademesinde tüm sınıflar için coğrafya ve tarih taslak öğretim programları hazırlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında imzalanan 'eğitimde işbirliği' protokolü kapsamında, tarih ile coğrafya derslerinin 9-12´nci sınıflara ait taslak öğretim programları hazırlandı.

Öğretim programları güncelleme çalışmalarında katılımın daha geniş tabana yayılmasını sağlamak ve öğrencilerin daha iyi öğrenebilmesini destekleyecek bir öğretim programı oluşturabilmek amacıyla taslak metinle ilgili başta öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar, öğrenciler ve veliler olmak üzere bütün vatandaşların görüş ve önerileri alınacak.

Bu kapsamda, hazırlanan taslak öğretim programları, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 'ttkb.meb.gov.tr' sayfasında görüş ve önerilere açılacak.

Taslak öğretim programları üzerinde herkes görüşlerini yazabilecek

Taslak öğretim programları üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileriyle katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilecek. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın bütün
kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilecek.

Taslak öğretim programları ile ilgili görüş ve öneri sunmak isteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşlar görüş ve önerilerini, bugünden itibaren 1 Nisan saat 18.00´e kadar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı internet sayfasından görüşlerini gönderebilecek.

Tarih dersi taslak öğretim programının öngördüğü temel beceriler arasında kronolojik düşünme, araştırma, bilimsel veya bilimsel olmayan tarih bilgisini birbirinden ayırt etme, kanıt değerlendirme gibi beceriler bulunuyor. Değerler arasında da vatanseverlik, farklılıklara saygı, millî değerlere duyarlı olma, evrensel değerlere duyarlı olma, soyut ve somut kültürel mirasa saygı yer alıyor.

Coğrafya dersi taslak öğretim programında da genel becerilerde araştırma, yorumlama, kanıt kullanma, bilgi teknolojilerini kullanma, proje hazırlama, mekansal değişimi algılama, grafik çizme ve yorumlama, coğrafi olguları sınıflama gibi beceriler bulunuyor.

Hükümetin eylem planında da eğitimin tüm kademelerinde okutulan derslerin müfredatlarının belirli aralıklarla 'temel becerileri' geliştirme esaslı olarak güncelleneceğine yer verilmişti.


TARİH VE COĞRAFYA TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLARI

Ortaöğretim Tarih (9,10,11 ve 12. Sınıflar)  Dersi (Taslak) Öğretim Programı indirmek için TIKLAYINIZ

Ortaöğretim Coğrafya (9,10,11 ve 12. Sınıflar)  Dersi (Taslak) Öğretim Programı indirmek için TIKLAYINIZ

Taslak Öğretim Programları İle İlgili Görüş ve Öneri Yazmak İçin TIKLAYINIZ

(Not: Görüş ve önerilerinizle ilgili ek dosyalarınızı Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresine göderebilirsiniz. Lütfen iletilerinizde 'Konu' kısmına ilgili taslak öğretim programının ismini yazınız.)

TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAMUOYUNUN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNE SUNULDU

Bakanlığımız, öğretim programlarının geliştirme faaliyetlerine katılımın sağlanmasına önem vermekte, çalışmalara akademisyenlerin, öğretmenlerin ve programı güncellenen dersin niteliğine göre çeşitli paydaşların katılımını sağlamaktadır.

Program geliştirme çalışmalarında katılımın daha geniş bir tabana yayılmasını sağlamak amacıyla “Ortaöğretim Tarih (9,10,11 ve 12. Sınıflar)  Dersi ve Ortaöğretim Coğrafya (9,10,11 ve 12. Sınıflar) Dersi Taslak Öğretim Programları” görüş, öneri ve eleştirilere açılmıştır.

Taslak program üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileri ile katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilir. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın, tüm kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilirler. Taslak programın askıda kaldığı süre içinde alacağımız görüş ve öneriler değerlendirilerek taslak öğretim programı gözden geçirilecek ve taslak öğretim programına son şekli verilecektir.

Söz konusu Taslak Öğretim Programları ile ilgili görüş ve öneri sunmak isteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini yukarıdaki link üzerinden veya ilave dosya sunmak istemeleri halinde e-posta ile 01/04/2016 Cuma günü saat 18:00’e kadar Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermelerini bekliyoruz.

Özellikle öğretmenlerimizin önemli katkılar sağlayacağı inancıyla, görüş ve önerileri ile katkı sağlayacak tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.(Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı)

2016-2017 YILINDA OKUTULACAK OLAN ÖĞRETİM PROGRAMLARI

9-11-12.Sınıflarda 26.08.2011 tari ve 131 sayılı,10.sınıflarda 04.09.2014 tarih ve 85 sayılı uygulanacak olan mevcut Coğrafya Öğretim programı (İNDİRİN)