Liselerde devamsızlık daha fazla

Melek Özçelik

Devamsızlık, ortaokulda yüzde 12, Lisede yüzde 36.MEB, öğrencilerin ortaokuldayken devamsızlık yapmaktan uzak durduğunu ancak liseye geldiklerinde okul kırmaya daha çok başvurduğunu belirledi.

Üniversite sınavlarına hazırlanmak için yılın büyük bir bölümünde okula gitmeyen lise öğrencilerinin devamsızlık oranı oldukça yüksek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci devamsızlık oranlarını araştırdı.

Sonuçlara göre, öğrencilerin ortaokuldayken devamsızlık yapmaktan uzak durduğu, liseye geldiklerinde okul kırmaya daha çok başvurduğu açıklandı. İlkokulda 2014'te yüzde 14.80 olan devamsızlık oranı 2015'te yüzde 5.57'ye düştü. İlkokullarda devamsızlık oranının bu yıl yüzde 4.57'ye düşürülmesi hedefleniyor.Ortaokullarda 2014'te yüzde 35 olan devamsızlık oranı, geçen yıl yüzde 12.22'ye düştü. Bu yıl 11.22'ye indirilecek. Liselerde 2014 yılında yüzde 40.20 olan devamsızlık oranı geçen yıl yüzde 36'ya düşürüldü. Devamsızlık oranının bu yıl yüzde 33'e düşürülmesi için çalışma başlatıldı.

İMAM HATİPLİLERDE DEVAMSIZLIK

DÜŞÜK Liselerde zirve yapan devamsızlık oranında en düşük rakam Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde yakalandı. Bu liselerde, 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranı 2015 yılında yüzde 8.4 olarak hesaplanırken, bu oran 2016 yılında yüzde 7.28'e indirilecek.

'NEDEN DEVAMSIZLIK' ZİYARETİ

Devamsızlık oranlarının azaltılması için bir dizi tedbiri devreye sokacak olan MEB, devamsızlığın azaltılması amacıyla, oranın yüksek olduğu illere ziyaretler gerçekleştirecek.

Ayrıca Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin sınıf tekrarı ve okul terki ile örgün eğitim dışına çıkmasının analizi ve değerlendirmesi yapılarak, konuyla ilgili tedbirler alınacak. 'Evin Okula Yakınlaştırılması' ve 'Değişen Anne Baba Rolleri Projesi' uygulanacak. İlkokullarda uygulanan 'okula uyum programı' liseler için de yaygınlaştırılacak. İlk etapta devamsızlık oranlarının çok yüksek olduğu 150 okul için program yapıldı.

HABERTÜRK