LYS Matematik Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Soru Örnekleri

Melek Özçelik

2017 LYS'de Sorulacak Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Matematik Soruları (örnekleri) ve Formları

2017 LYS'de Matematikten kaç tane kısa cevaplı soru sorulacak?

LYS'lerde kısa cevaplı sorular da yer alacak. Kısa cevaplı sorularda adaylar sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklar. Bu soruların optik cevap alanları cevap kağıtlarının arka yüzünde de yer alabilecek. Kısa cevaplı sorularda cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak.Cevaplar, cevap alanına ilk kutucuktan başlanarak yazılacak ve ilk kutucuktan başlanarak kodlanacak.

LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1'er soru, LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4'te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1'er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru 'kısa cevaplı' olacak. Yabancı Dil testinde (LYS-5) ise 3 soru, 'kısa cevaplı' sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.

LYS'de bir kelimelik cevaplar olacak

LYS'de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorularla ilgili bilgi veren ÖSYM Başkanı Demir, 'Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, 'el yazımdan dolayı bir kayıp olursa' diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek' diye konuştu.

LYS-1'de Matematik Açık Uçlu (Kısa cevaplı) soruları nasıl olacak?

2017 YGS-LYS Kılavuzunda yapılan açıklamaya göre, LYS-1 Matematik Testi yer alacak olan 80 soruda 3 soru, kısa cevaplı soru şeklinde olacak. Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklar. Cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacağı için kodlama işlemine çok dikkat edilmesi gerekir.

ÖSYM, konuya ilişkin yine doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacağı uyarısında bulundu.

ÖRNEK AÇIK UÇLU (KISA CEVAPLI) LYS MATEMATİK SORULARI

Aşağıdaki Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Matematik Soru örneklerinde görüldüğü gibi bir kelimelik cevaplar hem yazılacak hem de kodlanacak.Aslında test sorularından çok da farklı değil.Sadece cevabın yazılıp kodlanması istenecek.Yazı karmaşıklığının önüne geçilmesi için de kodlanması gerekecek.

 

LYS İçin Örnek Açık Uçlu(Kısa Cevaplı) Sorular - ÖSYM (Tüm Dersler)

2017 YGS-LYS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER