LYS'de Açık Uçlu-Kısa Cevaplı Sorular Nasıl Kodlanacak?

Melek Ozcelik

LYS'de Açık Uçlu-Kısa Cevaplı Sorular Nasıl Kodlanacak? Sınava girecek adaylar bu sorunun cevabı sizi çok ama çok yakından ilgilendiriyor...Aman Dikkat!

2017 LYS Sınavları 10 Haziran 2017 Sosyal Bilimler Sınavı ile Başlıyor.Pazar günü LYS-1 Matematik sınavı yapılacak.Diğerleri haftaya yapılacak.

2017 LYS SINAV TARİHLERİ LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Pazar), 14.30, 120 dakika
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

AÇIK UÇLU-KISA CEVAPLI SORULAR İLK KEZ BU YIL SORULACAK

ilk kez bu yıl LYS de sorulacak olan açık uçlu -kısa cevaplı sorularda yanlış doğruyu götürmeyecek. Kodlama aşağıdaki örnekte olduğu gibi sola dayalı yapılacak.

Sınava girecek adayların açık uçlu sorularla ilgili bazı noktaları mutlaka bilmeleri gerekir.

Bunlardan en önemlisi açık uçlu soruların kodlanma şekli.Çünkü LYS girecek öğrenciler yıllardır girmiş oldukları bir çok sınavda şıklıydı ve sadece kodlamadan ibaretti.Ancak bu yıl test şeklinde olmayan kısa cevaplı sorular da yer alacak.Ve bu sorularla ilgili bir kaç hususu vurgulamakta yarar var.Adayların bu konuda dikkatli olmaları gerekir.

Bu konuda ÖSYM başkanı ilk kez bu yıl LYS'de uygulanacak hususlarla ilgili şu açıklamaları yaptı:

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, üniversiteye girişin ikinci basamağı olan ve 10 Haziran'da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) kısa cevaplı sorular için ayrı cevap kağıdı verilmeyeceğini belirterek, 'Kısa cevaplı sorular için LYS'de kullanılacak cevap kağıtlarında bu amaçla tasarım değişikliğine gidildi. Matematik oturumu dışındaki diğer oturumların cevap kağıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve her iki yüzüne (ön ve arka) de kodlama yapılabilecek.' dedi.

KISA CEVAPLI SORULARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kısa cevaplı soruların, yanıtı bir sözcük, bir sayı ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardan oluşacağını anlatan Demir, şöyle devam etti:

'Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) üçer kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak. Adaylara LYS-1 oturumunda matematik alanından 3, LYS-2 oturumunda fizik, kimya ve biyoloji alanlarından birer tane olmak üzere toplam 3, LYS-3 oturumunda coğrafya alanından 1, Türk Dili ve Edebiyatı alanından 2, LYS-4 oturumunda tarih alanından 1, coğrafya alanından 1 ve felsefe alanından 1 olmak üzere toplam 3, LYS-5 oturumunda ilgili dilden 3 tane kısa cevaplı soru yöneltilecek. Açık uçlu sorular, testlerin sonlarında yer alacak.'

LYS'de yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından ilgili kutucuklara soru örneklerinde yer aldığı şekilde sola dayalı olarak yazılıp kodlanacak . Cevap kağıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap vermemiş sayılacak.

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak . Yani, 3 yanlış sorunun yanına bir de yanlış cevaplanan açık uçlu soru eklenerek, bir doğrunun götürülmesi şeklinde bir işlem yapılmayacak.'

AÇIK UÇLUDA KODLANACAK ALAN UYARISI

Ömer Demir, kısa cevaplı sorular için ayrılan alanlara ilişkin, 'Cevabın, verilen kodlama bölümünün tümünü kapsaması gerekmiyor. Adaylarımızın bildiği cevap, kaç harften ibaretse onu yazması gerekiyor. Yani, cevabın verilen boşluğun tümünü dolduracak bir sözcük olması gerekmez. Rakam için de aynı şey söz konusu. Matematik testinde 3 haneli bir boşluğumuz var ama cevabın 3 haneli olması gerekmez.' değerlendirmesinde bulundu.

ÖDSGM'deki İLK LYS DENEME SINAVINDA CEVAP ANAHTARI HATALI

Bildiğiniz gibi MEB ÖDSGM adresinde iki tane 2017 LYS denemesi yayınladı.Bu denemelerden ilkini yan 12+ 4.Değerlendirme Sınavında kısa cevaplı soruların cevap anahtarı hatalı yayınlandı.Sola dayalı olması gereken cevap anahtarı sağa dayalı olarak yayınlandı.

Ancak 2.LYS denemesinde ÖSYM başkanının açıkladığı şekilde yani sola dayalı olarak yayınlandı.MEB'in bu hatayı en kısa sürede düzeltmesi gerekir yoksa bu durum öğrencileri yanıltabilir.

ÖRNEK KODLAMALAR