MEB 2020 Eğitim Takvimi Uygulaması (İndirin)

Melek Ozcelik

MEB,2020 yılının ilk günü veli ve öğrencilerin cep telefonlarında da kullanabilecekleri '2020 Eğitim Takvimi' nin uygulamasını yayınladı.Herkes hemen indirip kullanmalı! HEM DE HİÇ BEKLEMEDEN! 4 Yaş üzeri herkese hitap eden bir uygulama.

Çünkü asla değeri biçilemeyen,en büyük hazine olan saniyelerin değerini bir uygulama bu kadar güzel anlatabilir:'Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli'

Uygulamada  'Günün Sözü','Günün Değeri','Günün Önerisi','Günün Kelimesi','Günün Doğrusu','Günün Atasözü','Günün Çözümü','Günün Nedeni','Günün Oyunu' yer alıyor.Ayrıntıya girmeden hemen önemine binaen şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz,akıllı cep telefonu olan her:'ÖĞRENCİ,ÖĞRETMEN,ANNE,BABA vb..' bu uygulamayı kullanmalı.Abartı değil,indirip bakabilirsiniz.YKS,KPSS vb sınava hazırlanan öğrenciler hiç yoktan bir yılda 365 kelimenin doğru yazılışını öğrenmiş olur.Zaten uzun uzun anlatmaya gerek yok.Aşağıdaki resimler 2020 Eğitim Takvimi ni özetliyor.

2020 Eğitim takvimi 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşacak.

2020 EĞİTİM TAKVİM UYGULAMASI

iPhone için TIKLAYINIZ
Android için TIKLAYINIZ

Ayrıca 2020 Duvar Takvimi Örneklerini İndirip yazdırabilirsiniz. Örnekleri İndirmek İçin TIKLAYINIZ  (pdf formatında)

2020 EĞİTİM TAKVİMİNDE SIRALAMA AYARLANABİLİR

Uygulamada sağ üstte tıkladığımızda alt alta yer alan 'Ayarlar' a tıklandığında 'Günün Sözü','Günün Değeri','Günün Önerisi','Günün Kelimesi','Günün Doğrusu','Günün Atasözü','Günün Çözümü','Günün Nedeni','Günün Oyunu' listeleniyor.Kullanıcı isterse bu sıralamayı buradan değiştirebiliyor. 

Bu arada uygulamada bir sonraki günü görmek istediğinizde adeta ders veren bir uyarı çıkıyor:' Lütfen önce bugünü Yaşa !'

2020 EĞİTİM TAKVİMİNDE 1 OCAK 2020 EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

2020 yılının ilk günü 1 Ocak 2020 Çarşamba Eğitim Takvimi ekran görüntülerini sizler için derledik.

Uygulama indirilip açıldığında sade bir arayüzle bizi, güzel ' Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli ' sözü ile karşılıyor. 

MEB'in web sayfasında 2020 Eğitim Takvimi ile ilgili açıklamaları:

'Her yeni güne, 'Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli' diyerek başlayan 'Eğitim Takvimi' nde, 'Günün Sözü', 'Günün Kelimesi', 'Günün Atasözü', 'Günün Doğrusu', 'Günün Oyunu' gibi bölümler yer alıyor.

2020'nin ilk günüyle birlikte 'Eğitim Takvimi' öğrenci ve velilerle buluştu.

Ailelerle iş birliği kapsamındaki uygulamalar, 'Eğitim Takvimi' ile bir adım ileriye taşındı.

Özgün niteliğe sahip 'Eğitim Takvimi', okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerle ilgili küçük ipuçlarını içeriyor.

Merakı, iş birliğini, paylaşmayı, değerlerin önemini vurgulayan zengin bir içeriğe sahip takvim, Saatli Maarif Takvimi sıcaklığını yansıtıyor.

Her yeni güne, 'Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli' başlığıyla yaprakları aralanan takvim, 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşacak.

Takvim ön ve arka yüzüyle zengin içeriğe sahip

Takvim yapraklarının ön yüzünde eğitim, kültür, sanat ve çocuğa dair 'Günün Sözü'; Türkçede kullanılan ancak anlamı daha az bilinen 365 kelimelik bir seçkinin parçası olan 'Günün Kelimesi'; çocukla, eğitimle, aileyle bağlantılı, sevgi, saygı, çalışmak, onurlu olmak, gayret etmek gibi değerleri anlatan 'Günün Atasözü'; günlük kullanımda sıkça yapılan yanlışlar sebebiyle dilimize yanlış yerleşmiş kelimelerin doğru kullanımına işaret eden 'Günün Doğrusu' bölümleri yer alıyor.

Yaprakların arka yüzünde ise okul öncesinden, ortaokula kadar geniş bir yaş aralığını kapsayacak şekilde tasarlanan pratik, faydalı ve maliyetsiz 'Günün Oyunu', Türk kültürüne ait bilinmesi gereken isim, obje, yer, yemek gibi bilgilerden oluşan 'Günün Değeri'; ailelere iletişim, eğitim, hayat görüşü, pratik bilgi gibi bakış açısı oluşturabilecek 'Günün Önerisi'; okul öncesinden liseye kadar ailelerin çocuk ve eğitimle ilgili yaşadığı genel sorunlara yönelik 'Günün Çözümü' ve son olarak çocukların merak ettikleri ve en çok sordukları sorulara bilimsel açıklamalar getiren bölüm olan 'Günün Nedeni' paylaşılıyor.

'Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Takvimi'nin 2020'nin aileler ve çocuklar için yeni ve taze bir başlangıç olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

'Eğitim ekip işidir, derken bu ekibin en önemli halkalarından biri olarak hep anne babaları işaret ediyoruz. Gittiğimiz illerde meslektaşlarımızın yanı sıra en önemli paydaşlarımız olan velilerimizle de buluşmaya, sohbet etmeye gayret ediyorum. Biliyorum ki amacımız ortak. Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. İşte bu fikirle doğdu Eğitim Takvimi. 2020 yılıyla birlikte başlıyoruz. Devamı gelecek. Anne-babalar, çocuklarına nasıl örnek olurlarsa evlatları da arkalarından öyle gelecek. Bu nedenle küçük ama bir bütün halinde anlamlı bilgiler, öneriler sıraladık. En önemlisi de anne babaları ve çocukları birbirlerine daha da yaklaştıran ve keyifli vakit geçirmeyi sağlayacak pratik ve eğlenceli oyunlar tasarladık. Ekip arkadaşlarımızın yoğun mesaisiyle ortaya çıkan bu çalışmanın, merakını sürekli besleyen, değerlerine saygılı ve mutlu bireyler yetiştirmemiz için faydalı olmasını diliyorum.'

Eğitim Takvimi Facebook ve Instagram'dan @egitimtakvimi, Twitter'dan ise @egitimtakvimi1 hesabından takip edilebiliyor. Takvime, ücretsiz cep telefonu uygulamasıyla da kolayca ulaşılabiliyor.'

ANDROİD VE İPHONE UYGULAMA SAYFALARINDAKİ AÇIKLAMA

EĞİTİM TAKVİMİ CEP UYGULAMASI

Anne babalara çocuklarını büyütürken rehberlik edecek bir takvim… Her gün ayrı bir kelime, ayrı bir atasözü, ayrı bir özlü söz, ayrı bir oyun seçeneği, ayrı bir ebeveynlik önerisi ve ayrı bir bilim içeriği...

Çocukların dünyasına ve çocuklu hayata ilişkin pek çok bilginin bir arada bulunduğu ve anne babalar için derlendiği Eğitim Takvimi bir rehber niteliğinde.

Bu uygulamayla birlikte çocuğunuzu, çocukluğu, anne babalığınızı ve eğitimdeki yerinizi yeniden keşfedeceksiniz.

 Günün sözü ile eğitime dair başka bir bakış açısı kazanacak, günün kelimesi ile günlük dilde kullandığımız ancak anlamını tam olarak bilmediğimiz kelimeleri öğrenecek, günün atasözü ile bir atasözünün anlamını okuyacak, günün doğrusu ile yanlış kullandığımız kelimelerin doğrusunu öğreneceğiz.

Günün oyunu ile okul öncesi ve ilköğretimdeki çocuklarımızla oynayacağımız oyun önerilerini bulacak, günün önerisinde bir ebeveynlik önerisi okuyacak, günün çözümünde çocuk yetiştirirken karşılaştığımız sorunların çözümünü bulacak, günün nedeni ile çocukların ve aslında hepimizin merak ettiği soruların bilimsel açıklamalarını okuyacağız.