MEB kursları için başvuru ve tercihler nasıl yapılır?

Melek Ozcelik

Bu haberimizde öğrencilerin hafta sonu-hafta içi takviye kurslar için;nasıl kurs,okul,ders ve öğretmen tercihinde bulunacağını adım adım anlatacağız.

MEB 2015-2016 Yılında Ortaokul,Lise ve Mezunlar için 3 Ekimden itibaren başlayacak olan kurs başvuru süresini hem öğretmenler için hem de öğrenciler için uzattı.Muhtemelen tercih işlemlerinde yaşanan bir takım karışıklıklar yaşandı.Bu haberimizde tam bu eksikliğe cevap verecek nitelikte diye düşünüyoruz.

Daha önceki yaptığımız 'Öğretmenlerin takviye kurs başvurularında son gün' başlıklı haberde öğretmenler için sürenin uzatılması gerektiğini vurgulamıştık.Uzama konusundaki tahminimizde yanılmadık.BAŞVURUDA SON TARİHLER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), devlet okullarında verilecek sınava hazırlık kursları için öğrencilerin başvurularını 9 Ekim'e kadar , öğretmenlerin başvuru sürelerini 5 Ekim'e kadar uzattı.Ancak kurslar Kurs takvimine göre 3 Ekim 2015 cumartesi günü başlayacak.

Kurslarda görev yapmak için 225 bin 950 kadrolu, 22 bin 241 ücretli öğretmen başvurdu; öğretmenler için de başvuru süresi 5 Ekim'e kadar uzatıldı

Devlet okullarında verilen destekleme ve yetiştirme kurslarına örgün eğitimde okuyan ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere açık öğretim okullarına kayıtlı ortaokul, lise öğrencileriyle özel okul öğrencilere ve mezunlar başvurabilecek.İlkokul öğrencileri için kurs yapılmayacak.

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt Sınava hazırlığın yanı sıra sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetleri de içeren kurs açacaklarını söyledi.

KAZANIM-TARAMA TESTLERİNDEN TÜM ÖĞRENCİLER YARARLANACAK

2015-2016 hayata geçirilen e-kurs modülüyle ortaokul 5. sınıftan lise 12. sınıfa kadar tüm öğrenci ve mezunlar kazanım testleri ne ulaşabilecek, elektronik ortamda ders çalışabilecekler. MEB, 2 bin 500 dolayında test ve 40 binin üzerinde soru oluşturdu. Kurslara katılmayan öğrenciler de bu testlerden yararlanabilecekler.

HANGİ ÖĞRENCİ KAÇ SAAT KURS ALABİLİR?

Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; liselerde 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler.

MEB TAKVİYE KURSLARINA ADIM ADIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

1)  E-kurs modülüne giriş yapınız (http://e-kurs.eba.gov.tr/)

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

a)  MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi(http://odsgm.meb.gov.tr/)nde sağ üst köşeden 'KURSLAR' a tıklayarak kurslarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.Başvuru için 'E-KURS'a tıklayınız

b)  EBA Portalında (http://www.eba.gov.tr/) sağ üst köşedeki 'e-KURS' den giriş yapılabilir.

2)  Açılan ekranda sizinle ilgili bölüme tıklayın

3) EBA'ya e-Okul şifresi ile giriş yapınız.

( EBA'ya E-Okul Şifresi İle Nasıl Giriş Yapılır? )

4) Sol menüden ' KURS TERCİH ' e tıklayın

5)   Okul Tercih 'den kurs merkezi olan okullardan size uygun olanını seçiniz.

6)  Kurs almak istediğiniz Ders Tercihi ni yapınız.
Aşağıda yer alan 'Ders Ekle' ye tıklayarak hakkınız kadar ders tercihinde bulunabilirsiniz.
Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; liselerde 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler.

 

7) Öğretmen Tercihi: Dersin altında yer alan öğretmenlerden istediğinizi tercihini ediniz.

8) 'Dersleri Kaydet ' e tıklayarak işlemlerinizi tamamlamış oldunuz.

Hayırlı Olsun..Başarılar Dileriz

ADIM ADIM ÖĞRETMENLERİN KURS BAŞVURULARI