MEB Mobil Bilgi servisi ücretsiz olacak mı?

Melek Özçelik

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çocuğunun eğitim hayatına ilişkin okul verilerini Mobil Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden SMS yoluyla öğrenen ve öğrenmek isteyen velilere ücretsiz bilgilendirme hattı kurdu.

Bakanlık, öğrencilerinin devamsızlık, sınav sonucu, karne notları, sınav tarihleri ve nakil gibi birçok bilgisini abone olarak aylık 2 lira karşılığında SMS ile öğrenebilen velilerin bu imkandan ücretsiz olarak yararlandırılması için çalışma başlattı. Böylelikle sisteminin yaygınlaştırılması hedefleyen Bakanlık, sisteme yeni özellikler ekleyerek kullanıcı sayısını ve hizmet kalitesini artırmaya yönelik faaliyetler de gerçekleştirecek. Servisten bugüne kadar 2 milyon 549 bin 608 kişinin yararlandığı öğrenildi. 

MEB Mobil Bilgi Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı veri tabanında yer alan öğrenci bilgilerinin SMS yolu ile de takip edilebildiği bir servis. e-okul yönetim sisteminde üretilen devamsızlık bilgileri, sınav sonuç bilgileri, sınav tarihleri, karne notları, diploma notu, proje bilgileri, kayıt alınması / silinmesi bilgisi, nakil bilgisi gibi bilgilere mobil ortamdan SMS ile ulaşılması sağlanıyor. Ayrıca açıköğretim ortaokulları ve liseleri öğrenci ve velileri de bu sistemden yararlanabiliyorlar. 

Üye olmak için cep telefonundan, eğitim bilgilerini almak istenilen öğrencinin TC kimlik numarasını yazarak 8383'e gönderilmesi yeterli. 

SABAH