MEB Öğretmen ve Öğrenci Kurs Başvuru Süreleri Uzatıldı

Melek Ozcelik

2016-2017 Ortaokul - Lise MEB Öğretmen ve Öğrenci Kurs Başvuru Süreleri Uzatıldı.E-Kurs paneline girişte dünden beri ciddi sorun yaşanıyordu.MEB soruna duyarsız kalmadı.MEB şu duyuruyu yaptı:2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ortaokul, ortaöğretim ve mezun öğrencilere derslerde edindikleri kazanımları pekiştirmelerine katkı sağlamak, özel ilgi ve yeteneklerini geliştirmek maksadıyla ücretsiz olarak 1. dönem, 2. dönem ve yaz kursları olmak üzere üç dönem halinde destekleme ve yetiştirme kursları açılmasına ilişkin iş takvimi yayımlanmıştı.

İş takvimine göre, öğrenciler için kurslara başvurular bugün sona eriyordu. Ancak, atama ve yer değiştirmelere ilişkin öğretmen sirkülasyonun devam etmesi ve yeni açılan kurumlar nedeniyle destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci başvuruları 29 Eylül´e kadar uzatıldı. Öte yandan, kurum ve öğretmenlerin kurslar için başvuruları ise yarına kadar yapılabilecek.Özetle

1. Kurs merkezi ve öğretmen kurs talepleri 28 Eylül 2016 Çarşamba günü mesai saati sonuna,

2. Öğrenci kurs talepleri 29 Eylül 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar uzatılmıştır.' Öğrencilerin Kurs Başvuru Süresi Uzatılmalı ' haberimiz karşılığını bulmuş oldu.

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

a) MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi(http://odsgm.meb.gov.tr/)nde sağ üst köşeden 'KURSLAR' a tıklayarakb) EBA Portalında (http://www.eba.gov.tr/) sağ üst köşedeki 'e-KURS' den giriş yapılabilir.

Açılan ekranda sizinle ilgili olan kısma tıklayınız.

Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar? (tıklayınız)

KURSLARDA HAFTALIK DERS SAATİ SAYISI

1.ve 2. Dönem Kurslarında ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile Lise 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saate kadar; Liselerin 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler. Yaz döneminde bir üst sınıfın dersleri ve programı uygulanır.

KURSLAR 3 EKİM'DE BAŞLIYOR

2016-2017 Eğitim-öğretim yılı 1.Dönem MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları 3 Ekim 2016 tarihinde başlayıp 15 Ocak 2017 tarihinde sona eriyor.2.Dönem ise 27 Şubat 2017 tarihinde başlayıp 4 Haziran 2017 tarihinde sona eriyor.Yaz kursları ise 3 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacak.

KURSLARA ÖĞRENCİ/KURSİYER BAŞVURULARI 

1) Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel, ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir. 
2) Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
3) Açık öğretim öğrencileri, halk eğitimi merkezi müdürlüklerince e-kurs modülünden verilecek e-kurs şifresi ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerindeki DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih edecek şekilde başvurularını gerçekleştirir. 
4) Özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler (özel okul öğrencileri), okullarının bulundukları ilçedeki kurs merkezlerinin birine başvurarak alacakları e-kurs şifresi ile aynı ilçedeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
5) Kursiyerler, halk eğitim merkezi müdürlüklerine diploma veya mezuniyet belgesi ile müracaat ederek, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
6) Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve sisteme başvuru yapan öğretmenler arasından devam etmek istedikleri kurslara tercihte bulunarak başvuru yapar. 
7) Resmî örgün eğitim kurumu öğrencileri aldıkları eba şifresi ile kurs başvurusu yapabilir, eba ders içeriklerinden yararlanabilir ve ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler. Açık öğretim okulları ve özel öğretim kurumlarına devam etmekte olan öğrenciler ile kursiyerler ise e-kurs kullanım şifresi ile kurs başvurusu yapabilir ve ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler.

Paylaş: