Ne bu öğretmenlerin rotasyondan çektikleri!

Melek Özçelik


Rotasyon olacak,olmayacak haberleri öğretmenleri resmen canından bezdirdi!

Daha okullar kapanmadan,öğretmenlerin seminer çalışmalarında asıl konuşacaklarını gölgede bırakacak rotasyon yine gündeme geldi...Ne mübarek kelimeymış bu böyle! 'Rotasyon'..

Öğretmenler için yıllardır konuşulup, geçen yıl Nabi AVCI döneminde,atamaların yapılacağı gece iptal edilen rotasyon yine gündemde!Olamaz böyle bir şey!...Olacaksa olur,olmayacaksa olmaz!

Ülkenin geleceği ellerinde olan 900 bin eğitiminci,bu kadar meşgul edilmez ki! 

Eğer rotasyonun olumsuz yanı varsa,bu konuda net bir şey söylemek kolay değil ama şunu net söyleyebiliriz:Bu konunun bu şekilde sürüncemede bırakılması eğitime zarar veriyor bu kesin...

Gerçi daha önce 'Öğretmenlere rotasyon zaten uygulandı!'

şeklinde dile getirdik,iptale rağmen,zaten bir çok öğretmen rotasyon olacak diye 2015 il içi yer değişikliği yaptı,hem de hiç istemediği halde...Ve bu öğretmenler 'Bize MEB fena gol attı' şeklinde ifadeleri kullanmak zorunda kaldılar..Şimdi bu durumdaki binlerce öğretmenin MEB'e olan güveni sarsılmadı mı...İşte bunun en büyük zararından sadece biri..Rotasyon iptal edilmeseydi, belki de bu kadar bir olumsuz etkisi olmayacaktı...

Eğitim-öğretimle ilgili başta bu konuda olmak üzere o kadar çok şey var ki yazılacak,içimizi dökeceğimiz... Neyse...

BU KEZ DE İLLER ARASI GÜNDEMDE

Gelelim bu başlığı atmamıza neden olan, Eğitim Yöneticisi Mehmet Emin Bursa imzalı, bir çok eğitim sitesinde bir kaç gün önce yayınlanan habere:

'Yeni Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz'ın önüne gelmesi beklenen ve Bakanlıkta alt yapı çalışması yapılan yeni taslağa göre rotasyon iller arası yapılacak, Türkiye'de iller Tüik'in belirlemiş olduğu Gelişmişlik Endeksine göre 6 bölgeye ayrılacak,her bölgede minimun çalışma süresi belirlenecek.

Daha önce o guruptaki illerin birinde çalışmış öğretmenler o bölgedeki çalışma süresinden muaf tutulacak. '

Bu arada öğretmenlere rotasyonun,mevzuatta yer aldığını hatırlatalım.Bizim fikrimiz; mevzuatta ya olmamalı yada mevzuatın gereği yapılmalı.Konuyu uzatmanın hiçbir anlamı yok...

Bu konuyla ilgili 'Öğretmenlere rotasyon geliyor,gelecek' vb.haber başlıkları da doğru değil,.Çünkü zaten, az önce de dile getirdik,mevzuat ile getirildi bu.Ancak uygulanıp uygulanmaması dile getirilebilir.

Yoksa hazırladığı mevzuata uymayan bakanlığın, kendi personelinin mevzuatlara uymasını beklemesi çok da yapıcı olmaz...Hele de işi eğitim olan bir bakanlıksa bu, hiç olmaz...

Şimdilik diyebileceğimiz en güzel,en doğru cümle:Allah ülkemize,şu mübarek ramazan hürmetine,milletimize hayırlısı neyse onu yaptırmayı,yapmayı nasip eylesin!