Nisan 2018 Ek Ders Ücretleri Neden Hala Ödenmedi?

Melek Özçelik

Öğretmenlerin Nisan 2018 Ek Ders Ücretleri Neden Hala Ödenmedi?

İlk kez ek ders ücretlerinin ödenmesi bu kadar geciktiği için Nisan ek ders ücretlerinin gecikme nedeni merak ediliyor.

Öğretmenlere, şimdiye kadar her ay ek ders ücretleri, eğer hafta sonuna gelmediyse en geç ayın 6'sında ödeniyordu.Mesela Mart 2018 ayında ayın dördünde ödeyen iller olmuştu.Ancak 2018 Nisan ayının ek ders ücretleri 7 Mayıs 2018 mesai günü olmasına rağmen hala ödenmedi.

Konuyla ilgili araştırma yaptığımızda,yeni ödeme sistemindeki bir sorun nedeniyle gecikme yaşanıyormuş.

Bazı okul idarecilerinin 10 Mayıs'dan önce ödenmeyeceğine daire ifadeler kullandıkları duyumunu aldık.

Öte yandan 'egitimhane forum' dan aldığımız duyumlara göre Van/Muradiye ve Konya Ereğli'de ek ders ücreti ödenmiş.

Ayrıca bu forum'un etkin üyelerinden 'habibocak'şu paylaşımı yaptı:'MYS geçişten kaynaklanan ve onaylama süreçlerinin uzaması ile ilgili ekderslerde gecikmeler oluyor. Büyük ihtimal yarın yada ondan sonraki gün yatacaktır.'

Aynı forumda 'iskete' bir başka üye:'Maliye Bakanlığı 19 Nisan tarihi itibariyle Türkiye geneli BKMYBS( Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi) adı altında yeni sisteme geçmistir. Ancak Mal müdürlüklerinde yeni sistem arıza vermektedir.Türkiye geneli olan bu sorundan dolayı ek dersler gecikmeli yatacaktır.
Konunun müdürlüğümüzce bir ilgisi bulunmamaktadır.'

2018 NİSAN EK DERS ÜCRETİ İLE İLGİLİ NOTLAR

23 Nisan'a gelen nöbet ücreti kesilir.

21 Nisanda yapılan Mazeret sınavları MEBBİS'e 1 mayısta yansıdığı için bazı il ve ilçeler 21 nisan sınav görevlerini yansıtmadılar. Mayıs ayına yansıtacaklar.

24 Haziran'da Seçimde Sandık Görevlilerine Ödenecek Ücretler

AÖF Sınav Görevli Sistemi AUGİS Yenilendi. AUGİS'e Nasıl Üye Olunur?


MALİYE BAKANI 15 MAYIS'DA AÇIKLAMA YAPTI

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bilgi işlem sistemindeki teknik aksaklıklar nedeniyle ek ders ücretlerinin gecikmeli olarak yapıldığı şeklindeki bilginin kendisine de ulaştığını belirterek, 'Çok yoğun şekilde konunun üzerine gidildi ve çözüme kavuşturuldu.' dedi

Ağbal, AA muhabirine, öğretmenlere ek ders ücreti ödemelerinin yapılamadığı yönündeki haberlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakanlığın bilgi işlem sistemindeki bir değişiklik sırasında teknik aksaklıklar nedeniyle ek ders ücretlerinin gecikmeli olarak yapıldığı şeklindeki bilginin kendisine de ulaştığını bildiren Ağbal, 'Burada özellikle Memur-Sen yöneticilerinin de sahada Bakanlıkla irtibata geçmesi üzerine, çok yoğun bir şekilde konunun üzerine gidildi. Ayın 10'u itibariyle öğretmenlerimizin ek ders ücreti ödemeleri yapıldı. Dolayısıyla konu ilk andan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Memur-Sen yetkilileri arasında yapılan çalışmalar neticesinde çözüme kavuşturuldu.' diye konuştu.

Ağbal, öğretmenlere yapılan ek ders ücreti ödemelerinin gecikmesinin asla arzu edilen bir durum olmadığını vurgulayarak, 'Kurumlar arası bilgilerin aktarımına ilişkin birtakım sorunlar ortaya çıkmış. Bunun üzerine gidildi ve konular çözüldü.' ifadesini kullandı.

Konunun teknik meseleden kaynaklı olduğu belirtilmesine rağmen birtakım maksatlı açıklamalar yapıldığına dikkati çeken Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bu ödemelerin özellikle yapılamadığı veya yapılmadığı şeklinde yorumlar yapılıyor. Bunların hepsi kötü niyetli yalan mahiyetindeki açıklamalardır. Allah'a şükürler olsun Hazinemiz de güçlüdür Maliyemiz de güçlüdür. Kimsenin bir kuruşluk ödemesi bir gün bir saat dahi geciktirilmez. Türkiye Cumhuriyeti bütçesi, kamu maliyesi, tarihi boyunca olabildiği en iyi seviyelerinde devam ediyor. İçinde bulunduğumuz dönemi fırsat bilerek siyaseti yalan ve yanlış haberlere dayalı olarak yapanları da toplumun vicdanına bırakıyoruz. Yalan haberlerle bir yere varılamaz.'

Ağbal, hiçbir ödemenin geciktirilmesinin asla söz konusu olmadığını belirterek, 'Teknik sorunlar fark edildiği andan itibaren karşılıklı konuşularak çözüme kavuşturuldu. Bundan sonra da hiçbir şekilde bu konularda bir aksama olmayacak. Memur-Sen de bu süreçte öğretmenlerimizi gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Bugün yine bir sendika yetkilisinin yalan ve uydurma açıklamalarını gördüğüm için açıklama ihtiyacı hissettim. O açıdan şu anda bir sorun kalmış değil.' değerlendirmesinde bulundu.

Memurlar.net