Öğrencilerin Kurs Başvuru Süresi Uzatılmalı

Melek Özçelik


BEKLENEN HABER GELDİ

MEB Öğretmen ve Öğrenci Kurs Başvuru Süreleri Uzatıldı - 27 Eylül 2016 


Öğrencilerin Meb Destekleme ve Yetiştirme kurs (DYK) başvuru süresi uzatılmalıÖğrencilerin MEB kurslarına başvuru süresi 21 Eylül'de başlamıştı ve normalde bu gün (27 Eylül) sona eriyor...

İsteyen öğrencilerin, MEB'in ücretsiz kursları için başvurularını https://e-kurs.eba.gov.tr veya EBA'dan 'E-Kurs' modülü üzerinden EBA şifreleri ile giriş yaparak başvuru süresi içinde yapmaları gerekiyor..

Bu gün sabah saatlerinde e-Kurs portalı sistem cevap vermeye başladı ama dünden beri EBA'ya neredeyse hiç giriş yapılamıyor. ODSGM'ye giriş yapıldığında da bu kez 'E-Kurs' sistemi açılmıyordu.Yani sistem birden milyonlarca öğrencinin başvurusuna cevap vermekte zorlanıyor.

Şu an sistem ara ara açılsa da, gün boyu okulda olan öğrencilerin başvuru yapabilmeleri o kadar da kolay olmayacak.

Kısaca E-Kurs Başvuruları dünden beri kilitlenmiş durumda bu nedenle MEB Öğrencilerin 2016-2017 Yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursu(DYK) başvuru süresini uzatmalı.

EBA'ya Giriş yapılmaya çalıştığımızda durum bu

Giriş yapabilenler e-KURS'a tıklayın

Kurs takviminde de görüldüğü gibi 27 Eylül başvuru için son tarih

Ancak Ortaokul ve Lise öğrencilerinin yarıdan çoğunun başvurabileceğini dikkate alırsak milyonlarca öğrenciye 7 gün gibi bir sürede sistemin cevap vermesi kolay değil.

Bu ve bunun gibi nedenlerle 'MEB Öğrencilerin Kurs Başvuru Süresini Uzatmalı' diyoruz ama bakalım MEB ne yapacak?

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

a) MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi(http://odsgm.meb.gov.tr/)nde sağ üst köşeden 'KURSLAR' a tıklayarak

b) EBA Portalında (http://www.eba.gov.tr/) sağ üst köşedeki 'e-KURS' den giriş yapılabilir.

Açılan ekranda sizinle ilgili olan kısma tıklayınız.

Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar? (tıklayınız)

KURSLARDA HAFTALIK DERS SAATİ SAYISI

1.ve 2. Dönem Kurslarında ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile Lise 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saate kadar; Liselerin 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler. Yaz döneminde bir üst sınıfın dersleri ve programı uygulanır.

KURSLAR 3 EKİM'DE BAŞLIYOR

2016-2017 Eğitim-öğretim yılı 1.Dönem MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları 3 Ekim 2016 tarihinde başlayıp 15 Ocak 2017 tarihinde sona eriyor.2.Dönem ise 27 Şubat 2017 tarihinde başlayıp 4 Haziran 2017 tarihinde sona eriyor.Yaz kursları ise 3 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacak.

KURSLARA ÖĞRENCİ/KURSİYER BAŞVURULARI 

1) Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel, ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir. 
2) Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
3) Açık öğretim öğrencileri, halk eğitimi merkezi müdürlüklerince e-kurs modülünden verilecek e-kurs şifresi ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerindeki DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih edecek şekilde başvurularını gerçekleştirir. 
4) Özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler (özel okul öğrencileri), okullarının bulundukları ilçedeki kurs merkezlerinin birine başvurarak alacakları e-kurs şifresi ile aynı ilçedeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
5) Kursiyerler, halk eğitim merkezi müdürlüklerine diploma veya mezuniyet belgesi ile müracaat ederek, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar. 
6) Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve sisteme başvuru yapan öğretmenler arasından devam etmek istedikleri kurslara tercihte bulunarak başvuru yapar. 
7) Resmî örgün eğitim kurumu öğrencileri aldıkları eba şifresi ile kurs başvurusu yapabilir, eba ders içeriklerinden yararlanabilir ve ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler. Açık öğretim okulları ve özel öğretim kurumlarına devam etmekte olan öğrenciler ile kursiyerler ise e-kurs kullanım şifresi ile kurs başvurusu yapabilir ve ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler.