Öğrencilerin takviye kurs başvuruları başladı

Melek Özçelik


Öğrenciler, 2 Ekim'e kadar devam edecek olan 2015-2016 Yılı MEB destekleme ve yetiştirme kurs başvurularını e-kurs modülü üzerinden bu günden itibaren yapacaklar.

MODÜLE EBA ŞİFRESİYLE GİRİŞ YAPILACAK

MEB (DYK)Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecekler. İstedikleri derslerden kurs açılmaması durumunda kurs merkezine taleplerini yazılı olarak iletebileceklerdir.Açık öğretim öğrencileri başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler(mezunlar) ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacaklar ve kurs şifrelerini alacaklardır.

E-kurs modülüne giriş yapabilmeleri için her öğrencide olması gereken EBA Şifresi ile ilgili geçtiğimiz günlerde şu konuyu ela almıştık:'Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar?'

E-KURS MODÜL GİRİŞ (ADRESLERİ) YERLERİ

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

a) MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi(http://odsgm.meb.gov.tr/)nde sağ üst köşeden 'KURSLAR' a tıklayarak

b) EBA Portalında (http://www.eba.gov.tr/) sağ üst köşedeki 'e-KURS' den giriş yapılabilir.

Açılan ekranda sizinle ilgili olan kısma tıklayınız.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel lise ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecektir. 

HANGİ ÖĞRENCİ KAÇ SAAT KURS ALABİLİR?

Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; liselerde 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler.

Kurslarda her bir öğrenci/kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilir.

MEB KURSLARI İLE İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

-Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilir.

-DYK’lara kayıt yaptıran öğrencilerin devamı zorunludur. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10’ u kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemez.

-Kurslara devamları süresince kurs disiplinini ve işleyişini bozucu hâl ve hareketleri görülen öğrenci veya kursiyerler hakkında, kayıtlı oldukları okul/kurumların ilgili mevzuatına ve diğer mevzuata göre işlem yapılır.

-Kurslarda seviye sınıfları oluşturulabilecek.(Kurs merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb. ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar)

-Her bir kurs programına devam edecek sınıftaki öğrenci/kursiyer sayısı 10’dan az olamaz. Sınıf mevcudunun 20 olması esastır. Bu sayı dolmadan yeni bir sınıf açılamaz. Sınıf mevcudu en fazla 25’e kadar çıkartılabilir.

-Kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp/kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilir.

-Elektronik kurs modülüyle öğrencilere ilk kez elektronik ortamda kazanım değerlendirme sınavları (e-sınav) yapılacak.