Öğretim Programları Değerlendirme Çalışmasında Nihai Karar Verilecek

Melek Ozcelik

Öğretim Programlarına 20-24 Şubat'ta 'Öğretim Programları Değerlendirme Çalışması'nda Antalya'da Nihai Karar Verilecek

20-24 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya’da geçekleştirilecek olan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretim Programları Değerlendirme Çalışması Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan DURMUŞ’un açılış konuşmalarıyla başladı.Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT´un Açılış Konuşmaları;

'Değerli katılımcılar,Yaklaşık bir senedir Genel Müdürlüklerimiz tarafından yapılan program güncelleme çalışmalarına son hali verilmiş ve Talim ve Terbiye Kurulumuz tarafından gözden geçirilip gerekli düzeltmeler yapılarak askıya sunulmuştur. Bu süreçte katkılarından dolayı program güncelleme çalışmalarında yer alan Bakanlığımız personeline teşekkürlerimi sunmak isterim.
Askı süreci boyunca yapılan görüş ve önerileri tamamlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Yapacağımız çalışmalar hakkında daha detaylı bilgileri aktarmak üzere Sayın Kurul Başkanımıza konuşmalarını yapması için sözlerimi burada sonlandırmak istiyorum.Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederek kolaylıklar diliyorum.'

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan DURMUŞ’un Açılış Konuşmaları;

'Değerli katılımcılar,Öğretim Programları Değerlendirme Çalışmasına hepiniz hoşgeldiniz. 20-24 Şubat tarihleri arasında 51 ayrı komisyon tarafından programlara nihai kararı vermek üzere Antalya’da toplanmış bulunuyoruz.
Programların askıya sunulduğu 13 Ocak tarihinden itibaren gelen tüm geri bildirimleri gözden geçirerek tasnif etmiş bulunuyoruz. İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığımız gelen bildirimleri ilgili komisyonlara havale etmiş ve böylece eş zamanlı senkronize bir çalışma yürütülmüş durumdadır. Bu çalışma esnasında tüm komisyonlarda farklı sayılarda geribildirimler tarafımıza ulaştı. Bu bir aylık süreçte örneğin İngilizce’de 1342, sosyal bilimlerde 1769 vb. sayılarda görüş birikmiş oldu. Bunun haricinde kazanımlarla ilgili sınıflandırmalar da yapıldı. Yapılan tasniflere göre burada gruplara ayrılarak çalışmalar yürütülecektir. Her grup için yeterli düzeyde salonlar ayrılmış durumdadır. Salonlarda çalışmanın verimli yürütülebilmesi için gerekli teknolojik düzenlemeler yapılmıştır. Tasnif edilmiş geri bildirimlerin değerlendirilmesi, öngörülerimize göre 2 gün sürecektir. Tamamlanan çalışmalar hakkında nihai kararı genel müdürlerimiz, kurul üyelerimiz ve şahsımın koordinesinde komisyonlarla vermiş bulunacağız. Devamında grafiker arkadaşlar tarafından gerekli düzenlemeler yapılacak ve programa yansıtılacaktır. Düzeltmeler sonrasında yeniden bir tashih çalışması, 2 dil uzmanı ve 1 ilgili komisyon üyesi tarafından yapılacaktır. Yapılan tashih sonrasında 24 Şubat günü tüm programlara son halini vererek çalışmamızı sonlandırarak buradan ayrılmayı planlıyoruz.
Her birinize yaptığınız ve yapacağınız çalışmalar için şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.'MEB