Öğretmen EBA giriş ve şifre işlemleri

Melek Ozcelik

Öğretmenler EBA'ya MEBBİS ile yada kimlik numaraları ve oluşturacakları şifre ile giriş yapabilirler.MEB'in eğitimde devrim olarak nitelendirdiği Fatih projesinin sanal ağı olan EBA her geçen gün büyümeye devam ediyor.Fatih projesinin bileşenlerinden olan Akıllı Tahta ve Tablet'in etkin kullanılabilmesi için EBA'ya yeni bileşenler eklenerek gücüne güç katıyor.Ancak işin püf noktası öğretmen ve öğrencilerin bu geniş ağdan yararlanıp yararlanmamaları.MEB bu nedenle her öğretmenin ve her öğrencinin EBA şifresini oluşturarak bu ağdan azami ölçüde yararlanmaları için yoğun çaba harcıyor.Belki de kısa bir süre sonra okullarda yazılı sınavlar ve daha bir çok eğitim-öğretim etkinlikleri EBA üzerinden yapılacak.Henüz proje devam ettiği için tam olarak taşlar yerine oturmuş değil.Ama kesin olan bir şey var,EBA öğrenciler ve öğretmenler için devasa bilgi kaynağı olma yolunda hızla ilerliyor.Bu kaynaktan yararlanmanın ilk adımı ,öğretmenlerin ve öğrencilerin şifrelerini alıp sisteme giriş yapmaları.

Zaten EBA'ya öğretmenlerin kimlikleri tanıtılmış durumda.Öğretmenler EBA'ya, MEBBİS bilgileri ile de yada EBA şifresi ile giriş yapabilirler.Doğrudan giriş yapabilmeleri için önce şifre oluşturmaları gerekir.

Daha önceki ' Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar? ' yazımızda öğrencilerin EBA şifresini nasıl ve nereden alacaklarını anlatmıştık.Bu yazımızda öğretmenlerin EBA için nasıl şifre oluşturacaklarını anlatacağız.

Adım Adım Öğretmen EBA şifresi alma işlemleri

1) http://www.eba.gov.tr adresine girer2) Açılan EBA ana sayfasının sayfanın sağ üst köşesindeki giriş butonuna tıklanır.

3)  Ekrana gelen sayfadan ” MEBBİS Giriş i” sekmesine tıklanır.

4)  4- “Giriş Kodu” bölümüne “ Kullanıcı Doğrulama ”nın altındaki giriş kodunu (Örn: 85532), “ Kullanıcı Adı ” bölümüne T.C. kimlik numarası ve “ Şifre ” bölümüne MEBBİS şifresi girilerek “Giriş” butonuna tıklanır.5) “EBA Şifre Oluşturma Ekranı”ndan şifre oluşturulur ve “Şifre Oluştur” butonuna basılır.

Eğer şifre oluşturmadan giriş yapmak isterseniz 'şifre oluşturmadan devam et' e tıklayabilirsiniz.

6)  Böylece EBA şifresi oluşturulmuş olur.

Paylaş: