Öğretmene Nöbet Ücretiyle İlgili Açıklama

Melek Özçelik


Milli Eğitim camiasında 2014-2015 eğitim öğretim yılına damgasını vuran konulardan birisi de öğretmenlere tuttukları nöbet nedeniyle ücret ödenmesi talebi idi. Bir çok sendika bu konuda eyleme gitti ve nöbet hizmetine ücret ödenene kadar okullarda nöbet tutmama kararı aldılar. Bazı sendikalarda üyelerinin nöbet tutmaya devam etmelerini sağladı. Ancak bu sendikalarda bakanlıktan ücret talebini yoğun şekilde talep ettiler. Bu konu Milli Eğitim Bakanlığının önemli ismi Müsteşar Yusuf Tekin'e de soruldu.

Milli Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'e Ankara'da bir tarafından yöneltilen soruya verdiği cevapta hem olumlu verdi hem de bir anlamda topu maliye bakanlığına attı.

Toplantıda değindiği bir çok konunun yanısıra öğretmenlerin merakla beklediği konulardan birisi olan öğretmenlere nöbet konusunda Müsteşar TEKİN'in açıklaması şu şekilde;'Bunlardan biri, öğretmenlerimize nöbet verilmesi konusunda. Diğeri yetiştirme kursları ile ilgili. öğretmenlerimize nöbet verileceğini düşünüyorum. Ama bunun rakamsal boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek zor. O konu bakanlar kurulunun takdirinde. Ama bunun rakamsal boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek zor. O konu bakanlar kurulunun takdirinde.'

diye açıklamada bulunarak 2015-2016 öğretim yılında öğretmenlere nöbet verilmesi ile ilgili yeşil ışık yaktı. Ancak önümüzde bir sözkonusu ve bu durumun öğretmenlere nöbet ücretine nasıl yansıyacağı da merak konusu olacak.

SGKREHBERİ.COM