Öğretmenler İçin DYK İş ve İşlemleri

Melek Ozcelik

Öğretmenler için Adım Adım Destekleme Yetiştirme Kurs (DYK) İş ve İşlemleriKurslara Başvuru Nasıl Yapılacak? - RESİMLERLE ANLATIYORUZ...TIKLAYINIZ16 Eylül'de başlayacak öğretmen DYK başvuruları nasıl yapılacak tüm ayrıntılar burada

- Öğretmenlerden kadrolu olanlar mebbis şifreleri, ücretli öğretmenler ise sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile e-kurs modülü (http://e-kurs.eba.gov.tr)  üzerinden en son 25 Eylül 2015 Cuma gününe kadar,DYK’da görev almak için başvuru yapabilecekler.-Ücretli öğretmenler başvuru yaptıktan sonra ilgili evrakları komisyona ulaştırmaları gerekir.Kadrolu öğretmenlerin ise e kurs modülü üzerinden başvuruları yeterli.

- Bunun için öğretmenler önce e-kurs modülüne kendileri ile ilgili olan menüden giriş yapacaklar.Öğretmenler 3 tercih yapabilecekler

- e-kurs modülüne giriş yapan öğretmenler , ilçe içinde üç kurs merkezi tercih edebilecekler veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev isteyebilirler.

-Başvuru yapan kadrolu öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçları gözetilerek görevlendirme 28 Eylül – 2 Ekim( İlk hafta içinde) tarihlerinde komisyonca yapılacak.-Ücretli öğretmenler ihtiyaç olması halinde görevlendirilecek. Yani öncelik okullarda görev yapan öğretmenlere verilmiş olacak.

DYK ile ilgili öğretmenleri ilgilendiren hususlar

-Görev verilen öğretmenler 3 Ekim cumartesi günü kursların başlamasıyla göreve başlamış olacak.Kurslarda görev alan öğretmenler 1.dönem kursların bitim tarihi olan 24 ocağa kadar 17 hafta görev yapacaklar.

-MEB tarafından programı yayınlanmayan dersler için o derse giren öğretmen  tarafından yapılacak olan program kurs merkezi (kursun olduğu okul )müdürlüğü’ne en geç 7 Ekim Cuma’ya kadar onaylatılacak.

-Öğretmenlere kurslarda bir ders saati için ek ders ücretinin 2 katı kadar ücret ödenir.Ayrıca her ay için kurslarda görev yapan öğretmenlere 0,5 hizmet puanı verilir.

-DYK’larla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım ve tarama testleri MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sitesinde ve e-kurs modülünden yayımlanacak.

Kurslarda seviye sınıfları oluşturulabilecek

-Kurs merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb. ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar.

-Kurslarda sınıf mevcudu en az 10 olacak,en fazla 25’e kadar çıkabilecek.

-Öğrencilerin kursa devamı zorunlu.Bir dönem toplam ders saatinin özürsüz olarak 10’da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir.Örneğin;Haftada 4 saatlik kursu tercih eden bir öğrenci 17 hafta süresinde toplam 68 saat dersin 6-7 dersine özürsüz gelmezse devamsızlıktan kalır.

-DYK’daki ücret, ek ders gibi mali iş ve işlemler ilgili mevzuat hükümlerine göre kurs merkezlerince ve ilgili eğitim kurumlarınca yürütülür.

-Kurslara devamları süresince kurs disiplinini ve işleyişini bozucu hâl ve hareketleri görülen öğrenci veya kursiyerler hakkında, kayıtlı oldukları okul/kurumların ilgili mevzuatına ve diğer mevzuata göre işlem yapılır.

Paylaş: