Öğretmenler MEBBİS Öğrenim Bilgilerini nasıl güncelleyecek?

Melek Ozcelik

Öğretmenlerin,MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı'nın 08 ocak 2016 tarih ve 270748 sayılı yazısına göre MEBBİS'ten 'öğrenim bilgileri' ni güncellemeleri gerekiyor.Bu amaçla,Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) sahte diplomalı öğretmenleri belirlemek amacıyla il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderdi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’ndeki (MEBBİS) bilgilerinin güncellenmesi istendi.Bu konuyla ilgili Aksaray il Milli Eğitim Müdürlüğünün duyurusu:(Örnek duyuru)'Okul/Kurum Yöneticileri ile Kurum Personellerinin Dikkatine

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı´nın 08/01/2016 tarih ve 270748 sayılı yazısı gereğince;
Bakanlığımız personellerinin “Kişisel Bilgiler Modülü”, “Öğrenim Bilgileri (GEN07001)” ekranında öğrenim bilgilerini kontrol ettiklerini onaylamaları amacıyla “Rehberlik ve Denetim Başkanlığı´nın 08/01/2016 tarih ve 270748 sayılı yazısı gereğince öğrenim bilgilerimi kontrol ettim.” seçeneği eklenmiştir. İlgili personelin eksik veya yanlış olan bilgilerin düzeltilmesi için kontrol ettim seçeneği işaretlenerek ilgili özlük birimlerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İlgili Özlük Birimleri tarafından da öğrenim bilgilerinin kontrol edildiği ve doğru olduğu onayının yapılabilmesi için, “e-Personel Modülü”, “Bilgi Girişi”, “Öğrenim Bilgileri (PER02004)” ekranına “Rehberlik ve Denetim Başkanlığı´nın 08/01/2016 tarih ve 270748 sayılı yazısı gereğince kişinin öğrenim bilgileri kontrol edilerek doğruluğu tarafımdan onaylanmıştır.” seçeneği eklenmiştir.

Ayrıca İl/İlçe/Kurum ve Okulların süreci sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla “e-Personel Modülü”, “Durum Raporları”, “Öğrenim Bilgileri Onay/Kontrol Durumu (PER20003)” ekranı eklenmiştir. İlgili personel ve özlük büroları tarafından yapılan öğrenim bilgilerinin onay işlemleri bu ekran üzerinden takip edilebilmektedir.

Okul/Kurum yöneticilerinin kurumunda çalışan personelleri bilgilendirmesi ve kişisel bilgilerin kontrolünün 12/01/2016 - 12/02/2016 tarihleri arasında sağlanması, bilgilerinde eksiklik yada hata bulunan personellerin kurum/ilçe/il özlük birimlerine gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir.'ÖĞRETMENLER ÖĞRENİM BİLGİLERİNİ NASIL GÜNCELLEYECEK -ADIM ADIM   TAKİP EDİN!

1) İnternet tarayıcınız ile https://mebbis.meb.gov.tr/default.aspx adresine TC Kimlik Numaranız ve kişisel şifreniz ile giriş yapınız.2) Özlük Bilgileri tamamlanma oranını kontrol ediniz. Eksiklik var ise Ayrıntılar için grafiğe tıklayınız ve eksik olan bilgilerinizi kurumunuzdan yada İl/İlçe özlük biriminden düzelttiriniz


3) Sol taraftaki menüden ' Kişisel Bilgiler ' Modülünü açınız4) Yine sol menüden ' Öğrenim Bilgileri' linkine tıklatınız. 

5) Öğrenim bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.Bunun için klasöre tıklayıp öğrenip ilgilerinizin detayının doğru olup olmadığını kontrol. ediniz. “ Rehberlik ve Denetim Başkanlığı'nın 08/01/2016 tarih ve 270748 sayılı yazısı gereğince öğrenim bilgilerimi kontrol ettim.” seçeneğini seçiniz ve Kaydet butonuna tıklayınız. İlgili personelin eksik veya yanlış olan bilgilerin düzeltilmesi için kontrol ettim seçeneği işaretlenerek ilgili özlük birimlerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer işlem gerçekleşmiyor ise farklı bir tarayıcıdan işlem yapınız.Paylaş: