Öğretmenlere 145 Lira Zam Geliyor!

Melek Özçelik

Çalışma ve güvenlik alanında önemli düzenlemeler için geri sayım devam ediyor. Milyonlarca kişinin beklediği torba yasa tasarısı, önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacak. Sendikalar tarafından Toplu sözleşme masasında gündeme getirilen ancak Kamu Personeli Danışma Kurulu'na bırakılan sorunlardan biri öğretmenlere nöbet konusuydu. Öğretmen ve dışında diğer kamu kurumlarında nöbet tutan personellere ücret ödeniyor. Okullarımızda günlük 8 saate kadar nöbet tutan öğretmenlere hiçbir ücret ödenmiyor. Öğretmenlerimiz nöbetleri angarya olarak görüyor ve nöbet tutmak istemiyor. Nöbet tutan öğretmen ve idarecilere 4 saate kadar ek ders talep edilmektedir.

SENDİKALARIN TALEBİ

Gazete Kamu'da yer habere göre; -Öğretim kolunda yetkili sendika olan Bir-Sen yetkilileri, ' kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 ek ders ödenir' talebinin yerine getirilmesi için mücadelelerinin süreceğini ifade ederek, 'Çoğu kurumda nöbetin bir karşılığı varken, kolunda bunun bir karşılığının olmaması adil değil. 'Beleş Nöbete Hayır' diyoruz.' dedi.EK DERS EN AZ 145 LİRA ARTACAK!

Torba yasa tasarısının içerisinde öğretmene nöbet görevi için 4 ek ders ücret verileceğine dair madde yer alırsa öğretmenler ayda en az 16 daha fazla ek ders almış olacak. Yani öğretmenlerin ek derslerinde 145 artış olacak. Bazı aylarda nöbet artışı 180 TL'yi bulacak. Nöbet öğretmenler dışında idarecilerine de verilecek. Ücretli öğretmenler de nöbet alacak.

NÖBET ÜCRETİ 4 SAATTEN FAZLA ÖDENMEYECEK!

Öğretmene nöbet görevi için haftada en fazla 4 ek ders verilecek. Haftada 2 defa nöbet tutan idareci ve öğretmenlere ayrıca ikinci nöbet ödenmeyecek. Yani iki defa nöbet öğretmene 8 ek ders ödenmeyecek.

TASARIDA NÖBET EK DERSİ YER ALMAZSA NE OLACAK?

Bir-Sen'in yasa tasarısında nöbet ücretiyle ilgili madde yer almaması halinde tasarının komisyonda görüşülmesi sırasında nöbet maddesini önereceği belirtiliyor. Son çare olarak da TBMM'de yasa tasarısı görüşülürken nöbet maddesinin eklenmesi gündeme gelecek. Tasarının Haziran ayında yasalaşması bekleniyor. 4 nöbet yasalaşırsa öğretmenlerimiz 2014-2015 -Öğretim yılından itibaren nöbet için ek ders almaya başlayacaklardır.

SABAH