Öğretmenlere Yıpranma Payı Geliyor Mu?

Melek Özçelik

13 Mart 2015 günü Trabzon Milletvekili Volkan CANALİOĞLU; “ Öğretmenlere yıpranma payı verilmesi” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.

Günümüzün en önemli mesleklerinden biri olan öğretmenlik karmaşık sosyal yaşamın küreselleşen dünyanın bütün sorunların doğrudan hissedildiği sorunlarla dolup taşmaktadır. Değişen dünya ve insanla birlikte öğretmenlik anlayışı ve sorunları da değişmektedir. Bu nedenle kamusal niteliği olan bu meslekte sorunların güncel tespiti ve çözüm arayışları ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir olgu olmaya devam etmektedir. Çünkü insan ve sorun bir arada olması kaçınılmayan temel fenomendir . İnsanın olduğu her yerde sorun da var demektir öyle ise yapılması gereken şey sorunları reddetmek,sorunlardın uzak durmaya çalışmak yada sorunsuzluğu hedeflemek olmamalıdır. Sorunların mümkün olan en az ziyanla çözümlenmesi gerekir.

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasa ile çalışanlarına yıpranma hakkının kapsamı daraltılmıştır. Yeni yasa ile yalnızca madenciler itfaiyeciler polisler ve askerler yıpranma hakkından yararlanmaktadırlar yıpranma hakkı çalışanlara prim ödeme gün sayısını artırma erken emekli olma emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağlamaktadır. Öğretmenlik çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden biridir bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir öğretmenlerin mesleki hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.Bu Kanun Teklifinin amacı; öğretmenlerimize “ yıpranma haklarını” vererek sorunlarını bir nebze olsa da hafifletmek ve eğitim kalitesini yükseltmektir.