Öğretmenlerin 2.Dönem Kurs Başvuruları Başladı

Melek Ozcelik

Öğretmenlerin 2.Dönem MEB Destekleme ve Yetiştirme (DYK) Kurs başvuruları bu gün başlıyor.

ÖĞRETMENLERİN KURS BAŞVURULARI 2 OCAK'A KADAR DEVAM EDECEK'2.Dönem Destekleme ve Yetiştirme Kursları Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?' haberimizde 2.dönem kurs başvurularının   26 Aralık 2015 ocakta başlayıp 2 Ocak 2016 tarihinde sona ereceğini belirtmiştik.MEB 2015-2016 Öğretim Yılı 2.Dönem Destekleme ve Yetiştirme Kılavuzu nu geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı.1.Dönem Destekleme ve yetiştirme kursları 24 Ocak 2016 tarihinde tamamlanacak.

Bu arada,1.dönem kursları devam ederken,kılavuza göre; Öğretmenler 26 Aralık-2 ocak 2016 tarihleri arasında,Öğrenciler ise  Öğrencilerin ise başvuruları 3-18 Ocak 2016 tarihlerinde yapacaklar.2.DÖNEM KURSLARI 8 ŞUBATTA BAŞLAYACAK

MEB  (DYK) Yetiştirme ve Destekleme 2.Dönem Kursları 8 Şubat 2016 tarihinde başlayacak.17 Haziran 2016 tarihinde sona erecek.

BAŞVURULARIN ARTMASI BEKLENİYOR1.Dönem öğretmenlerin kurslara olan ilgisinin bu dönem daha da artması bekleniyor.Bildiğiniz gibi 1.dönem kurslar için öğretmenlere iki katı ek ders ödemesi yapıldı.Ayrıca puan verilmesi uygulaması aksamadan yerine getirildi.ikinci dönem ek ders miktarlarının da artması ile ilk dönem başvuru yapmayan öğretmenlerin de ikinci dönem başvuru yapması bekleniyor.Buna ilaveten MEB'in kurslar için hazırlatmış olduğu 'Kazanım Kavrama Testleri' öğretmenlerin kurslarda işlerini daha da kolaylaştırdı.Her geçen gün kurs sisteminin geliştirilmesi de kurslara olan ilgiyi artırıyor.Bu dönem hem öğrenci hem de öğretmen başvurularının artacağını söylemek hiç de zor olmasa gerek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

MEB Kursları ile ilgili tüm iş ve işlemler e-kurs modülü üzerinden yapılacak.ADIM ADIM ÖĞRETMENLERİN KURS BAŞVURULARI

 1)  e-kurs modülüne öğretmenler mebbis şifreleri ile (odsgm.meb.gov.tr yada eba.gov.tr adreslerinden) giriş yapacak.Giriş yapmak için TIKLAYINIZ

e-kurs modülüne eba.gov.tr ye giriş yaptıktan sonra giriş yapmak için sağ üstte 'e-KURS' a tıklamanız yeterli.(Ücretli öğretmenler ise sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile giriş yapacaklar.)

2)  Açılan ekranda ilgili bölüme (ÖĞRETMENLER İÇİN MEBBİS GİRİŞİ) tıklayıp bilgilerinizi giriniz.


3)  Açılan ekranda sol tarafta yer alan 'ÖĞRETMEN KURS TALEP' bölümüne tıklayın

4)  Sağ taraftan 'Kurs Merkezi Tercihleri' bölümünden en fazla 3 adet kurs merkezini seçiniz.

5) Ders seçimini her kurs merkezi için ayrı ayrı yapınız

6) Tercihler dışında başka merkez isteyip istemediğinizi seçip KAYDET'e tıklayınız

 

Öğretmenleri İlgilendiren Hususlar

a) Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunurlar.
b) Öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilirler.
c) Derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar de göz önünde bulundurularak yapılır.
d) Ücretli öğretmenler, e-kurs üzerinden sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile başvuru yaparak, ilgili evrakları komisyonlara ulaştırırlar.
e) Ücretli öğretmenlerin hangi kursta görev alacakları kurs merkezlerinin talebi doğrultusunda komisyonlar tarafından belirlenir.
f) Tercih ettiği halde hiçbir kursta görev alamayan öğretmenler, ilçe komisyonları tarafından ihtiyaç duyulan kurs merkezlerinde değerlendirilirler.
g) Başvurular, http://odsgm.meb.gov.tr veya www.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleştireceklerdir. 

 

Paylaş: