Öğretmenlerin takviye kurs başvurularında son gün

Melek Ozcelik

Öğretmenlerin 2015-2016 DYK (Destekleme-Takviye Yetiştirme Kursu) başvuruları yarın(25 Eylül) sona eriyor.

Öğretmenlerin kurs başvuruları 16 Eylül 2015'de başlamıştı.Takvime göre normalde 14 Eylül'de başlaması gerekiyordu.Ancak iki gün gecikmeli başladı.

Başvurular başladığında 'Öğretmenlerin kurs başvuruları başladı ' şeklinde haber yapmıştık.Ve o haberimizde öğretmenlerin e-kurs modülünden kurs başvuru aşamalarını madde madde resimlerle anlatmıştık.ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMELERİ 28 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

MEB 14 Eylül-25 Eylül 2015 tarihlerinde kurs için başvuru yapan öğretmenlerden görevlendirmeleri 28 Eylül - 2 Ekim 2015 tarihlerinde yapacak.Görevlendirme yapılırken önce kadrolu öğretmenlerin daha sonra ücretli öğretmenlerin başvuruları dikkate alınacak.

MEB ÖĞRETMENLERİN KURSLARA BAŞVURU TARİHİNİ UZATMALI!

MEB öğretmenlerin takviye kurslara başvuru tarihini uzatmalı.Çünkü Takviye kursları takvimine göre öğretmenlerin başvuruları zaten iki gün gecikti.Bir de araya Kurban Bayramı girdi.Her ne kadar internette başvuru yapılabiliyor olsa da öğretmenlerin bayram tatilinde başvuruyu kaçırma olasılıkları oldukça yüksek.Zaten MEB e-kurs modülü ile ilgili tüm işlemleri çok kısa bir süre içerisinde duyurdu.Hatta okul idareleri seminer çalışmasının başladığı günlerde öğretmenlerden kurs başvurusu için dilekçe istemişlerdi.İstenen bu dilekçeler e-kurs modülü ile bir işe yaramadı! Bu hızlı gelişme okul yönetimlerini bile şaşırttı! Velhasıl MEB'in Öğretmenlerin kurs başvurusu için süreyi uzatması gerektiğini düşünüyoruz. Ogretmenler.com olarak bir çok öğretmenin başvuruyu kaçıracağını düşünüyoruz.Umarız biz yanılırız.Bakalım süreç nasıl işleyecek...
(26 Eylül gece saat 01:30 civarı sistemin kapatılmadığını,başvuruların hala devam ettiğini tespit ettik.MEB muhtemelen açıklama yapmadan süreyi bir süre uzatmış oldu..)


MEB Takviye ve yetiştirme kurs başvuru süresi uzatıldı --- 2 Ekim 2015 tarihli haber 


TAKVİYE KURS PLANLARI HAZIR

MEB,Ölçme Değerlendirme ve Sınav Genel Müdürlüğünün 'KURSLAR' bölümünde tüm sınıflar için (4-12.Sınıflar) ders ders yıllık plan örnekleri yayınlandı.Ayrıca tüm dersler için haftalık ders programları ve ders dağılım modelleri yayınlandı.Kurslarda görev yapacak öğretmenler MEB takviye kursları ile ilgili dokümanlara sitemizden de ulaşabilirler.

Kursların başlaması ile e-kurs modülünde ortaokul ve lise tüm sınıfları için her hafta tarama testleri de yayınlanacak.

ÖĞRETMENLERİ İLGİLENDİREN TEMEL HUSUSLAR

a) Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunurlar.
b) Öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilirler.
c) Derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar de göz önünde bulundurularak yapılır.
d) Ücretli öğretmenler, e-kurs üzerinden sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile başvuru yaparak, ilgili evrakları komisyonlara ulaştırırlar.
e) Ücretli öğretmenlerin hangi kursta görev alacakları kurs merkezlerinin talebi doğrultusunda komisyonlar tarafından belirlenir.
f) Tercih ettiği halde hiçbir kursta görev alamayan öğretmenler, ilçe komisyonları tarafından ihtiyaç duyulan kurs merkezlerinde değerlendirilirler.
g) Başvurular, http://odsgm.meb.gov.tr veya www.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleştireceklerdir. 

2015-2016 YILI MEB DYK TAKVİMİ

ÖĞRENCİLERİN BAŞVURU TARİHLERİ

Öğrencilerin başvuru tarihleri : 21 Eylül - 2 Ekim 2015.Öğrenciler ise EBA şifreleri ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapacaklar. 

Öğrenciler EBA şifresini nereden ve nasıl alacaklar?