Öğretmenlerin yıllık izinleri,yaz tatili iptal oldu mu?

Melek Ozcelik

Öğretmenlerin merak ettiği yaz tatili konusu ile ilgili habere ulaştık:

MEB yetkilileri ile yaptığım görüşmeye göre,izinlerin kaldırılmasının öğretmenlerle alakası yoktur.Tüm kurumlar detaylı açıklama yapmalıdır.İsmail KONCUK'Söz konusu kararın okul idarecileri için geçerli olabileceği söylenirken, Milli Eğitim Bakanlığı konuya ilişkin resmi açıklama yapmadı.

Darbe girişiminin ardından Başbakanlık tarafından tüm kamu çalışanlarının yıllık izinlerinin kaldırıldığı bilgisi yayımlandı. Yaz tatilinde olan öğretmenlerin izinleri için Milli Eğitim Bakanlığı kaynakları ve eğitim çevreleri, öğretmenlerin yaz tatilinde olduğunu belirterek, bunun 'yıllık izin'den farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede 'Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştır. Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanlar en kısa sürede görevleri başına döneceklerdir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Kamu görevlilerinin yurtdışına çıkışları yasaklanmıştır' ifadeleri yer aldı.

Resmi açıklama yapılmadı

Habertürk'te yer alan habere göre, izinlerinin iptal olup olmadığını merak eden öğretmenler, bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla bilgi almak istedi. Öğretmenlerin izinleri ile ilgili ise henüz okul idaresine gelen resmi bir yazı olmadığı belirtildi. Söz konusu kararın okul idarecileri için geçerli olabileceğini söylendi. Henüz, MEB'den konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.Yıllık izin genelgesi kimleri kapsar, kimleri kapsamaz?

Başbakanlık, 18 Temmuz tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımladığı genelgeyle, yıllık izinleri iptal etti.

Yıllık izinleri iptal eden Genelge metni şu şekildedir:'Başbakanlıktan:Konu : Yıllık İzinlerin Kaldırılması
GENELGE-2016/16
Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştır.Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanlar en kısa sürede görevleri başına döneceklerdir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Binali YILDIRIM-Başbakan'

657'NİN İLGİLİ MADDELERİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  23. maddesi:  'Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.'
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  102. maddesi: ' Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.' 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  103. maddesi:  'Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.'

MEMURLAR.NET AÇIKLAMALARI: GENELGE NELERİ KAPSAR, NELERİ KAPSAMAZ?

1- Genelge ile alınan tüm yıllık izinler iptal edilmiştir.

2- Yıllık iznin bir sebebe binaen alınmış olması fark etmemektedir.

3- 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi çerçevesinde alınmış olan evlilik, ölüm, analık izni veya 105 inci madde çerçevesinde alınan refakat izni ve 108 inci madde çerçevesinde alınan aylıksız iznin iptali söz konusu değildir.

4- Genelge, görevlendirmeyle görev mahalli dışında olanları kapsamamaktadır. Genelgenin, değişik mevzuat çerçevesinde görevlere bağlı olarak izin verilen personeli de kapsamadığı düşünülmektedir.

5- Yıllık izinlerini  yurt   dışında  geçiren kamu personeline yönelik bir istisna genelgede bulunmamaktadır. Yıllık izinlerini yurtdışında geçiren personelin de en kısa sürede görevlerine dönmeleri gerekmektedir.

6- Memurlar.net olarak, Genelgenin  öğretmenleri kapsamadığını düşünüyoruz.  Öğretmenlerin görevleri başına dönmesini gerektiren bir durum da bulunmamaktadır, zira okullar kapalıdır. Diğer taraftan, diğer memurların izinleri atamaya yetkili amirlerin veya yetki verdikleri kişilerin uygun görmesiyle verilmekteyken, öğretmenlerin yıllık izinleri kanunla verilmektedir. MEB, güvenlik veya bilmediğimiz başka bir gerekçeyle, yıllık izinde olan öğretmenlerin görevlerine dönmelerini istiyorsa, bu konuda bir açıklama yapması yerinde olacaktır.

7- Diğer taraftan, yaşanan olağanüstü durumdan kurtulmak için belli başlı kurumlarda izinlerin tamamen iptal edilmesi, diğer kurumlarda da personeli izinden ihtiyaca göre çağırmak şeklinde, idarelere yetkilendirilmesi yapılsa idi daha iyi olabilirdi. Hizmetin gereği olarak bazı personelin görevinin başında olmaması daha iyi olabilirdi. Bir çok memurun parasını ödeyerek otellerde kaldığı, uçak biletini aldığı düşünüldüğünde, bu derece geniş çaplı bir düzenlemenin gözden geçirilmesinde yarar vardır diye düşünüyoruz.

(Memurlar.net)

MEB TAZİYE MESAJI YAYINLADI

15 Temmuz 2016 günü akşam saatlerinde başlayan menfur darbe teşebbüsü sonucunda hayatını kaybeden ve şehitlik mertebesine erişen tüm güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza, şahsım ve Milli Eğitim Bakanlığı mensupları adına Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Türk milletine sabır ve başsağlığı diliyorum. 

Milli iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkımızın sarsılmaz birliğini hedef alan bu alçak kalkışmaya karşı cansiperane şekilde mücadele eden ve demokrasi şehitleri olarak tarihe geçen bu kahraman insanlar arasında eğitim camiamızın değerli mensuplarının da bulunduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. 

Ülkesine ve tüm insanlık değerlerine ihanet eden darbeci çete üyeleri tarafından açılan ateş sonucunda Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu’nda Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak görev yapan Yusuf Elitaş kardeşimiz, Haymana ilçe milli eğitim müdürlüğünde memur olarak görev yapan Mesut Çetin kardeşimiz, 50. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Uhud Kadir Işık kardeşimiz ve Keçiören ilçesinde özel bir eğitim kurumunda işçi olarak görev yapan Resul Perçin kardeşimiz hayatlarını kaybetmişlerdir. Merhumlara Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. 

Ayrıca bu süreçte yaralanan ve hastanede tedavileri devam eden tüm kardeşlerime de Cenab-ı Allah’tan acil şifalar diliyorum.  

Şüphesiz ki, ülkemizin ve aziz milletimizin bu vahim tabloyu yaşamasına neden olan darbeci çete ve onun eli kanlı üyeleri, Yüce Türk adaleti önünde hesap verecek ve en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.

Milli Eğitim Bakanı

İsmet Yılmaz  

Paylaş: