Okulların açılış tarihi ertelendi mi,okullar ne zaman açılacak?

Melek Özçelik


Okulların açılış ayının yaklaştığı, olağanüstü sürecin devam ettiği bu günlerde cevabı aranan en önemli sorulardan biri de '2016-2017 eğitim öğretim yılında okulların açılışı ne zaman,hangi tarihte?'

MEB daha önce Mayıs 2016 tarihinde 2016-2017 MEB iş takvimini açıkladığında okulların açılış tarihini 19 Eylül 2016 olarak belirlemişti.

Ancak ülkemizde yaşanan 15 Temmuz tarihinden itibaren olağanüstü durum nedeniyle bir çok sınavın ertelendiği bu günlerde bu sorunun sorulması oldukça doğal.Binlerce öğretmenin görevden uzaklaştırılmış olması gibi nedenler ister istemez kafa karışıklığına neden oldu.Hatırlayacağınız gibi geçen yıl terör nedeniyle okulların açılış tarihi ertelenmişti.

Bu nedenle bu yıl da okulların açılış tarihi ertelenebilir beklentisi ortaya çıktı.

Tam da böyle bir zamanda Başbakan düzeyinde açıklama yapılması çok iyi oldu.Böylece bir ay gibi bir süre kala bir kez daha okulların açılış tarihi netleşmiş oldu.

Başbakan okulların açılacağı kesin tarihi verdi

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı belli oldu. Okulların başlangıç tarihinin ertelendiği yönünde çıkan haberlere Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi. Yıldırım, okulların açılış tarihinde herhangi bir erteleme söz konusu değil. Okullar daha önce belirlendiği gibi 19 Eylül'de açılacak, dedi. Binali Yıldırım, CNN Türk'teki Gündem Özel programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım okulların açılma tarihi ile ilgili olarak 'Okul açılma tarihinde ise erteleme ihtimali söz konusu değil, okullar zamanında açılacak.' dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA!

MEB de yaptığı açıklamada, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016 tarihinde başlayacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını eğitim öğretim yılının 19.09.2016 tarihinde başlayacağı bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı yazılı açıklamada, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016 tarihinde başlayacağına yönelik haberlerin spekülatif haberler olduğunu belirterek, 'Bugün bazı basın yayın organlarında, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016 tarihinde başlayacağına yönelik spekülatif haberlere yer verildiği görülmüştür. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca daha önce eğitim öğretim yılı çalışma takviminde açıklandığı gibi eğitim öğretim yılı 19.09.2016 tarihinde başlayacaktır.

Bakanlığımızla ilgili her türlü resmi açıklama, duyuru ve haber Müşavirliğimizce yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesini rica ederiz' ifadelerine yer verdi.

Umarız okullar her şeyi ile 19 Eylül'e hazır olur.