Ortaokullarda 'Kodlama Dersi' müfredata ekleniyor

Melek Ozcelik

Ortaokul   Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesine başlandı.MEB,gelecek yıla tamamlayı planladı.

Bu ara müfredat haberleri almaya devam ediyoruz.Geçen hafta MEB Lise tarih ve coğrafya derslerinin taslak öğretim programını yayınlayarak kişilerin görüşlerine sunmuştu.Bu gün de geçtiğimiz günlerde ortaokullar için geleceği konuşulan ' Kodlama dersi ' ile ilgili müfredat haberi ile karşılaştık.Ayrı bir ders olarak değil de Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi müfredatında konu olarak yer alacak.Bu nedenle bu dersin müfredatını kodlama konusu da olacak şekilde güncellenecek.En son bu dersle ilgili el aldığımız haber: 'Kodlama Dersi Ne Zaman Müfredata Girecek?'Konuyla ilgili bu gün basına yansıyan haberi aynen paylaşalım:

Milli Eğitim Bakanlığı nca (MEB), ortaokullardaki ' kodlama ' içerikli  bilişim teknolojileri  dersinin müfredatının güncellenmesi için çalışmalara başlandı.MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri ( YEĞİTEK ) Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlık olarak algoritmik ve bilişimsel düşünme becerilerini öğrencilerde geliştirmek amacıyla 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu bildirdi.

Komisyonda, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra YEĞİTEK'te çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ve uzmanlarının yer aldığını ifade eden Ak, komisyonun bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital okur-yazarlık ve bilgisayar bilimi konularına ilişkin mevcut öğretim programının güncellenmesi için planlamalar yaptığını aktardı.

Dünyadaki örnekler inceleniyorAk, müfredatlarında kodlama eğitimlerine yer veren İngiltere, ABD, İsrail, Polonya, Finlandiya, Almanya, Avusturya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Çin, Hindistan, Malezya, Güney Afrika gibi ülkelerin öğretim programları ile uluslararası sektör temsilcileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşların bu alandaki çalışmalarının ayrıntılı incelendiğini belirtti.

Bu çalışmalar sonucunda hazırlanacak ulusal öğretim programının dünyadaki eğilimleri yansıtması ve Türkiye'nin beklentileriyle uyumlu olmasının sağlanmaya çalışıldığını vurgulayan Ak, 'Çalışmalar kapsamında, bir kodlama e-öğrenme ortamının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında yer alması ve eğitimlerin bu ortam üzerinden devam ettirilmesi öngörülüyor. Ayrıca öğretmenlerin aynı ortam üzerinden öğrenci çalışmalarını takip edebilmeleri ve kendi gelişimlerini destekleyecek uygulamalara ulaşabilmelerini planlıyoruz.' diye konuştu.

Ak, kodlama eğitimi müfredat çalışmalarının gelecek eğitim-öğretim yılında tamamlanmasının planlandığını kaydetti.Paylaş: