ÖSYM'nin Özrüne O Kadar Tepki Var ki!

Melek Ozcelik

ÖSYM'den binlerce öğrenciyi şok eden duyuru yapıldı.Ve o duyurudan sonra sosyal ağlarda öylesine haklı eleştiriler vardı ki...Bir çok tepkiye,sonuna kadar haklı demekten başka çare kalmıyor..

ÖSYM'nin 12 Ağustos 2017 tarihinde binlerce adayı şok eden o duyurusu:

'08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ ek puansız yerleştirme puanları ’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir.  Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.

ÖSYM BAŞKANLIĞI '

ÖSYM'nin bu duyurusuna haklı olarak twitter ve benzeri sosyal ağlardan çok ciddi tepki gelmesi gecikmedi.

Tepkiler öylesine yoğundu ki,'ÖSYM' etiketi twitter'da Türkiye Gündemine girdi.İşte dikkat çeken ve binlerce beğeni alıp retweet edilen twitlerden bazıları:

Abbas Güçlü :#ÖSYM yine çarşafa dolandı! Binlerce aday kazanmışken kazanamadı,binlercesi de açıkta kalmışken kazanır duruma geldi!Bravo ÖSYM!!! Daha net açıklama yapmalı!Kimler kazanmış durumdayken açıkta kaldı,kimler hiç kazanamamışken üniversiteli oldu?Sonuçlar çok şaşırtıcı!

Onur Soğuk Hoca: ÖSYM'de acil şekilde revizyon gerekli. Bu kadar hata olmaz. Sorumlular kurumdan uzaklaştırılmalı , işin ehli insanlar göreve getirilmeli.

Anadolu Eğitim-Sen: Gençlerimizin Hayalleri ile Oynar, İşinizi Doğru Yapmazsınız. Utanmadan 'Emeğiniz Emanetimizdir.' Dersiniz. 

- Dünyanın en kısa fıkrası:Emeğiniz emanetimizdir. #ÖSYM

- Düşünün,Üniversiteye yerleştiniz diye kutlama yapıyorsunuz ve sabah uyanınca ÖSYM,'pardon siz yerleşmemişsiniz' diyor. Yeni Türkiye 

- Sınavda yanlış yaptığımız soruları daha sonra değiştirebilir miyiz artık saygılar sunup özür dileyerek? #ösym

- ÖSYM ye demişler ; Sonuçları neden değiştiriyorsun. ÖSYM demiş, nerem doğru ki?

- Disiplin gereği 1 Dk geç kalan öğrenciyi sınava almayıp, 1499 tane öğrenciyi yanlışlıkla açığa alan sisteme ÖSYM denir...!

Acaba ösym Bin 110 adayın yer değişikliğinin gerekçesini nasıl açıklayacak. Yazık kurulan hayallere. Çok geçmiş olsun yavru ceylanlar

- ÖSYM yine binlerce öğrencinin kaderiyle oynadı. İstifa etmek yerine sadece özür diliyorlar. Beceremiyorsunuz bırakın gidin artık

Bu açıklamanın vehametini daha iyi anlamak için 1499 öğrenciden birini halini görüp,öğrencinin,velinin ve çevrenin tepkilerini dinlemek lazım..

İşte eksisozluk.com da yer alan çarpıcı tepkilerden bir kaçı:

- 'bir de özür dilemişler. la bunun özrü olur mu? adam üniversite kazandım diye sevinç içinde ve sen gelip hayır kazamadın diyorsun. bunun sonu allah korusun intiharlara bile varabilir ve hesabını kimse veremez.'

- '1499 kişinin hepsinin dava etmesi gereken durum. hem fahiş fiyatlarla sınav yap, 1 dakika bile gecikeni sınava alma, sınav sonuçlarını kafana göre ya da kodaman birisi bir tweet attığında açıkla, açıklaman da önceden olduğu gibi sabah saatlerinde değil de mesai saatleri sonrasında olsun ki insanlar şikayet edebilecekleri gün sayısı bir azalsın, aldığın kararları doğru düzgün uygulayama, bunun sonucunda 1499 kişiyi önce bir yerlere yerleştir, akabinde yerleşemediniz özür dileriz de, 1110 kişiyi de sen şuraya yerleştin, ama yanlışlık yapmışız aslında şuraya yerleştin de ve sana karşı bir yaptırım olmasın. yok öyle yağma.'

- 'üniversiteyi kazandığını sanan 1499 adayın ve ailelerinin yaşayacağı hayal kırıklığı ve öfkeyi tahmin bile edemiyorum. yazık be.1628 aday ise üniversiteli oldu, takımları 90+7'de gol atmış gibi sevinecekler.

sonuçları 3-5 gün geç açıklayın ama tam açıklayın arkadaş. kimsenin hevesini, hayalini, itibarını zedelemeye hakkınız yok.'

- 'cts öğlen açıklarız pazar gündem değişir pazartesi her şey unutulur düşüncesi ile yapılmış açıklamadır.bir yetkili de çıkıp (istifa etmesin) utansın, yüzü kızarsın!!!'

- '4000 kişiden de fazlasını etkileyeceğini düşündüğüm rezalet.o 1400 kişi yerleştirildi diyelim. aralatinda alt tercihime yerleşen de vardır. eski yerleştikleri yer boşalacak. bunlar yeni tercihlerine yerleseekler.

yeni yerleştikleri tercihleri doldurdukları için o eski yerlesenler de muhtemelen bir alt tercihlerine yerleşecek.bir alt tercihlerine yerleşen de kendinden öncekini yerleşme yerinden edecek vs vs

bir nevi kavimler göçü gibi birşey yaşanacak.'

Umarız daha önce bir yere yerleşip bu özürle açıkta kalan öğrenciler ve aileleri kısa sürede ve kolay bir şekilde şoku atlatırlar ve daha sonra haklarını aramak için gereken neyse yapmak için kendilerinde o cesareti,yetkililerden de destek bulurlar..

Bakalım bu özürden sonra ÖSYM'de neler değişecek!