Özel PCB'ler Nasıl Yapılır?

Melek Ozcelik

Kullandığımız her cihazda PCB levhaları bizi çevreliyor. İster cep telefonu, ister basit bir mini bilgisayar; yetenekleri, sergilenmesine dayanır. UETPCB .  • En azından PCB devre levhalarının neyden yapıldığı hakkında bir fikriniz var mı?
  • PCB'ye karşı PCBA-Farklılıkları nelerdir?
  • İçinde ne olduğunu görmek için herhangi bir noktada iPhone'unuzu açtınız mı?

Sayısallaştırıcıdan, pilden bağlamaya ve açıkçası PCB'ye kadar birkaç şeyi takip edersiniz. Gerekçe panosu iPhone'unuzu çalışır durumda tutar ve ona herhangi bir zarar gelmesi, telefonunuzun bir kez daha açılma seçeneğine sahip olmamasına neden olur.Örneğin, iPhone X'in daha küçük devre kartı planı, çok sayıda araştırmacı ve inekleri şaşırttı. Çok az sayıda kuruluşun daha iyi performans gösterme seçeneğine sahip olduğu bir tasarım başarısıdır.

  • Sonuç olarak, devre sayfalarını bu kadar yeni yapan şey olabilir mi?
  • Bir devre kartını diğerine kıyasla daha iyi ne zorlar?
  • Bir devre kartı nelerden oluşur?
  • Sorun değil!

PCB'leri yapmak için kullanılan malzemeler hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yardımcı yardımcıyı düzenledik lütfen buraya tıklayın .

Aynı şekilde, bir üreticinin onları nasıl ürettiğine dair bir görüntü elde edebilirsiniz. Devre levhalarının nelerden oluştuğunu araştırarak başlamalıyız.Daha sonra bu noktada devre sayfalarınızı nasıl yapabileceğinizi araştıracağız.

Bu makalenin sonuna doğru, doğru satıcıdan en iyiyi alacağınızı garanti etmenin yolunu size yönlendireceğiz.

Özel PCB- – Özel PCBİçindekiler

PCB model kartı veya PCB Devre Sayfaları Nelerden Yapılmıştır?

Devre levhaları, aksi takdirde baskılı devre levhaları veya PCB'ler olarak adlandırılır. Sürekli olarak kullandığımız farklı elektronik ve elektrikli donanım ve aygıtları çalıştırırlar.

Çoğu PCB, kullanılacakları aygıtın karmaşıklığına ve doğasına bağlı olarak en az iki katmanın birleştirilmesiyle çerçevelenir.PCB'ler, yaratılmaları için farklı malzemeler kullanır. Kağıttan elde edilmiş cam elyafı veya katran kullanılarak bir kat üretilebilir. Bakır, ciltli peçe ve serigrafi katmanları gibi farklı malzemeler ek olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdaki bölümde, PCB devre levhalarının hangi malzemelerden yapıldığını anlayacağız.

Görüntüden yapılmış devre levhaları nelerdir?

Baskılı Devre Kartı Hangi Malzemelerden Yapılır?

PCB, çoğunlukla yoğunluk, basınç ve farklı tekniklerle güçlendirilmiş dört katman kullanılarak üretilir. Bir PCB'nin dört katmanı, alt tabaka, bakır, yama kapağı ve serigrafiden yapılmıştır.

Baskılı devre kartının kapladığı malzeme şunları içerir:

Bakır: bakır, substrat olarak bilinen kalın kuruluş tabakasında birikir. Kartın türüne ve kullanımına bağlı olarak, birkaç bakır katman mevcut olabilir.

Bakır katman, PCB'nin bir tarafında bulunabilir veya alt tabakanın iki tarafında çok iyi bulunabilir. Basit elektronik aygıtlar, yalnızca bir tarafında bakır tabakası olan PCB'leri kullanır.

Bakır katmanlar, alt tabakadan çok daha ince ve kırılgandır.

PCB'lerde kullanılan bakır, ağırlıkça ima edilir ve fit kare başına ons olarak verilir. Çoğu normal PCB, her fit kare için 1 ons bakır bakır içeriğine eşlik eder.

PCB'de ne kadar bakır bulunduğuna, ne kadar güce karar verirken, ticaret yapacaktır.

• Serigrafi: Serigrafi, matematiksel ve harf işaretleri ekleyerek baskılı devre kartını yenilik geliştiricilere açık hale getirme zorunluluğunu yerine getirir.

• Yüzey: Alt tabaka genellikle, Yangın Geciktirici'nin kısaltması olan FR4 olarak bilinir.

Baskılı devre kartı için, açıkça değişen, kalın bir başlangıç ​​noktası katmanı sağlama yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, değiştirmek için kalınlıklarını takip edeceksiniz. Katman, PCB'ye esneklik sağlar.

Aynı şekilde uyarlanabilir malzemeler kullanılarak da üretilebilir ve bazı zamanlar da uzatılabilir. Son zamanlarda, substratı yapmak için, bazıları bitki bazlı olan çok sayıda buluş malzemesi kullanılmaktadır.

Özel PCB

Lehim maskesi

Diğer tahta türlerinin yukarıda kaydedilen materyalleri kullanmadığını not etmek çok önemlidir. Her şey düşünüldüğünde, epoksi kullanıyorlar. Bu tür bir göreve eklenen bir engel, termal olarak hassas olmaları ve bu da onları siperlerini hızlı bir şekilde kaybetme konusunda güçsüz kılmasıdır.

Bu tür bir levhayı algılamanın bir yolu, sabitleme işlemlerinden geçerken verdikleri kokudur.

Yeşil bir PCB üst tabakası kaynak örtüsü olarak bilinir ve diğer elektrikli parçalarla temas etmek için bakır tabakanın üzerine uygulanır. Kaynak örtüsünün üzerine, farklı parçaların durumu için kontroller ve işaretler yapmak için bir serigrafi tabakası verilir.

Alt tabaka, çoğunlukla FR4 olarak adlandırılan cam elyafından yapılmıştır. FR, yangın geciktiriciye atıfta bulunur ve PCB'nin temelini oluşturur. Substrat katmanı, herhangi bir PCB'deki en kalın katmandır.

Substratı yapmak için epoksi veya fenolikler gibi birkaç farklı malzeme de kullanılır. Epoksi katran kullanılarak üretilen tabakalar, sıcak tepki vermenin kötü etkilerini yaşar ve bazı örneklerde kaplama hızla bulanıklaşabilir.

Bu bilgili sayfaları gözcülükte etkili bir şekilde takip edebilir ve yaydıkları kokudan hatırlayabilirsiniz. Malzeme ayrıca kendisine sabitlenecek parçalara ihtiyaç duyar.

Özel PCB- – PCB Çeşitleri

Daha önce de belirtildiği gibi, PCB çeşitli cihazlarda önemli bir parçadır. Şu anda, Televizyonunuzun ve kumandanızın arkasındaki başyapıtı düşünmeliyiz; Televizyon, uzaktan kumandada bir tür PCB bulunması nedeniyle uzaktan kumandaya basılarak istasyonları değiştirebilir.

Gerçek varlığımızı kolaylaştıran ve günlük egzersizlerimizi uyarlanabilir kılan PCB'nin sayısız kullanımı vardır. Kullanıma bağlı olarak, PCB üreticileri, çeşitli kalemlere uyacak şekilde dalgalı PCB türlerini kullanır. Baskılı devre kartının türü;

Tek taraflı PCB

Bu makalenin önceki bölümünde, alt tabakanın kullanımla değiştiğine değinmiştik. Tek taraflı PCB türünde, içerdiği alt tabaka yalnızca bir tanedir.

Makul bir elektrik kanalı, örneğin, alt tabakanın bir tarafını korumak için bakır kullanılır, yama örtüsü bakır tabaka üzerinde mevcuttur ve normalde tahta parçalarını damgalamak için bir serigrafi kaplama kullanılır.

Bu tür PCB, yalnızca bir tarafın devreyi ve diğer elektronik parçayı zorunlu kıldığı nihai hedefe sahip planları içerir. Genellikle temel elektronik montajda anılırlar.

Bu tür bir panoya eklenen bir fayda, diğer baskılı devre sayfalarından daha fazla cep barındırmasıdır.

Çift taraflı baskılı devre levhaları

Tek taraflı baskılı devre kartından farklı olarak, çift taraflı baskılı devre kartı, farklı taraflara sabitlenmiş parçalar ile iletken metal katmanlarla kaplı iki alt tabaka yüzeyine sahiptir.

Çift taraflı baskılı devre levhaları, tek taraflı baskılı devre levhaları ile karşılaştırıldığında daha fazla kullanılmaktadır. Çift taraflı PCB'deki açıklıklar, bir taraftaki bir devreyi karşı taraftaki seminere birkaç strateji ile ilişkilendirme kabiliyetini iletir.

Açıklıkların devreyle arayüzlendiği ilk strateji, yüzeye monte yeniliktir - bu tür bir yenilik veya teknik hiçbir kablo içermez.

Bu tekniğin yararı, yerden tasarruf sağlamasıdır. Sonraki teknik, açık uçlu yeniliktir - bu yenilik veya döngü, açıklıklardan geçen ve doğru kısma yamalanan yetersiz telleri içerir.

Çok yönlü baskılı devre sayfaları.

Çok yönlü baskılı devre kartı, iki taraflı baskılı devre kartı ile karşılaştırıldığında daha fazla kapasite sunar.

Bu tür baskılı devre kartı, koruyucu malzemeleri tek tabakalara ayıran çeşitli alt tabaka tabakaları içerir. Açıkça!

Ne kadar alandan tasarruf edilebileceğini tartıştığımız noktada, çok yönlü baskılı devre kartı, çift taraflı baskılı devre kartına göre çok daha fazla yerden tasarruf etme kapasitesine sahiptir.

Çok yönlü baskılı devre barikatlarının 10 katmana veya önemli ölçüde daha fazlasına ihtiyacı olabilir. Donanım vb. gibi önemli kreasyonlarda kullanılırlar.

Esnek olmayan baskılı devre levhaları

Pek çok katmana sahip olmanın artılarını bükülmeyen bir yapıya sahip olarak birleştirmek, bu tür baskılı devre kartlarının bir özelliğidir.

Bu tür PCB, eğilmelerini engelleyen malzemeler kullanır; Kullanılan malzeme fiberglastır. Esnek olmayan bir baskılı devre kartının bir örneği, gadget'ınızın içindeki karttır.

Flex baskılı devre sayfaları.

Açıkçası, 'esnek' ten burada bulunan alt tabaka uyarlanabilir. Bükülmeyen baskılı devre kartı ideal şekli çerçeveleyemediğinden, uyarlanabilir baskılı devre kartı bu sınıfa iyi bir şekilde sığabilir.

Uyarlanabilir olduklarından ve maliyetleri nedeniyle bir faydaya sahip olduklarından, bükülmeyen türe göre parlak bir fayda sağlarlar.

Esnek olmayan Flex baskılı devre sayfaları.

Bükülmeyen Flex baskılı devre kartı, hem esnek olmayan baskılı devre kartının hem de esnek baskılı devre kartının özelliklerini sunar.

Bu tür bir baskılı devre kartı, bir ahşap baskılı devre kartının başka bir uyarlanabilir baskılı devre kartına bağlanmasına izin verir; bu, tüm hesaplara göre, farklı türdeki baskılı devre levhalarından daha zahmetli görünmektedir.

Özel PCB- – PCB parçaları

Herhangi bir gadget'ın arkasındaki görünüm ne olursa olsun, çeşitli devreler için beklenen parçalar olmalıdır.

Aşağıdakiler, herhangi bir elektronik eşya veya cihazda temel olan önemli noktaların bir kısmıdır.

LED'ler: Sürük, boşaltma diyotuna yönlendirildiğini ima eden bir kısaltmadır. Sürme üreten diyot, içinden akım geçmesine izin verir; bir yönde akışa izin verilir.

Direnç: Direnç, akımı yönlendirerek veya kontrol ederek temel bir rol üstlenir ve değerlerine karar vermek için çeşitlilik kodludur.

Pil: fırtınanın genel yeteneği olarak, enerji envanterinden sorumludur. Pil, devreye giden voltaj stokundan sorumludur.

yarı iletken: yarı iletken, yükün artmasından sorumlu olduğu için temel bir yetenek sunar.

Anahtar: Anahtar, elektrik akışının kontrolünde kullanılan bir parça olarak doldurur. Düğme, akım girişine izin vermek veya rüzgar girişini engellemek için kullanılabilir.

Diyot: Diyot, elektrik akımının tek bir başlıkta girmesini sağlayan kısımdır. Elektrik akışı sadece bir yardımcıda akarken farklı bölümler engellenir.

Paylaş: