Reklamların Öğrenciler Üzerindeki Etkisi

Melek Ozcelik

Reklam günümüz iş dünyası için çok önemli bir önlemdir. Ürünlerin, hizmetlerin, açık pozisyonların veya etkinliklerin duyurulmasında kullanılır. Bu kamu tanıtımlarının çoğunun duyarsız bir şekilde tasvir edilmesi, birçok öğrencinin genç yetişmesini etkilemektedir. Bu etkilerin bazıları yanıltıcıdır ve bu nedenle bugün gençlerin karşı karşıya olduğu önemli sorunların bazılarına katkıda bulunmaktadır.2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre pek çok genç, reklamlardan farklı davranışlar sergiliyor. İnternette birçok reklam analizi makalesi örneği, çalışma vakası ve tez örneği bulabilirsiniz. Analizin nasıl yapıldığını bilmek istiyorsanız yardımcı olabilirler.Ancak reklamlar daha çok faydalı amaçlara odaklanır. Yani olumsuzluklarına göre olumlulukları daha fazladır. Bu incelememizde reklamların olumlu ve olumsuz etkilerini daha detaylı anlatacağız. Ve daha da önemlisi, iyi bir ebeveyn ve öğretmenin öğrencilerini reklamların olumsuzlukları konusunda eğitmesinin yollarını da ele alacağız. Hadi gidelim!

Reklamın Olumsuz Etkileri

Peki reklamlar gençleri nasıl etkiliyor? APA'ya göre ortalama bir kişi yılda 30.000'den fazla reklam görüyor. Genç beyinler için tek bir maruz kalma onların istek ve yönelimlerini harekete geçirebilir. Reklamı yapılan ürünleri arzulayacak kadar ileri gidebilirler.Bu nedenle, bunun öğrenciler üzerindeki bazı etkilerini açıklığa kavuşturmak önemlidir. farklı akademik geçmişlerinde . Öncelikle reklamların öğrenciler üzerindeki üç olumsuz etkisini ele alacağız.

Alkol ve Tütün Tüketimini Teşvik Ediyor

Tütün ve alkolle ilgili çeşitli reklamlar satışları teşvik etmeye odaklanabilir. Ancak bu reklamların genç yetişkinler, özellikle de üniversite öğrencileri üzerinde büyük etkileri olabilir. Satışları teşvik etmeye çalışarak farkında olmadan gençlerin zayıf noktalarını hedef alıyor, onları açığa çıkarıyor ve onları tüketmeye zorluyor.

Dürtüsel Harcamaları ve Satın Almaları Etkiler

Kamuya açık tanıtımların ve reklamların çoğu, kullanıcıları ürünlerini satın almaya teşvik etmek için ikna edici mesajlar verir. Bu reklamları sürekli gören öğrenciler, düşünmeden harcama yapma ve ihtiyaç duymadıkları ürünleri satın alma yoluna gidebilirler.Agresif ve Şiddet içeren Düşünceleri Teşvik Ediyor

Muhtemelen içki gibi kupasız bir ödül için yarışan iki boksörün gösterildiği bir reklam görmüşsünüzdür. Bu reklam, insanlara yönelik saldırgan içerik barındırabilir. Öğrencilerin bu materyallere maruz kalması, arkadaşlarına zorbalık yapmalarına veya kavga etmelerine yol açacak şekilde bu davranışları tetikleyebilir. Çoğu zaman, üniversite öğrencileri şiddet içeren bir reklam gördükten sonra eşlerini dövme konusunda olumsuz düşünceler geliştirirler.

Reklamların Olumlu Etkileri

Bizim açımızdan reklamların zarardan çok faydası olduğunu düşünüyoruz. İşte reklamların birkaç olumlu etkisi;

  • Öğrenciler ilgili reklamlardan iyi hijyeni öğrenebilirler; Bu genellikle yardımcı olabilir iyi alışkanlıklar geliştirin .
  • Piyasadaki çeşitli ürünler ve yeni buluşlar hakkında herkes bilgi sahibi oluyor.
  • Öğrenciler ayrıca anlamlı mesajlar içeren reklamlar aracılığıyla sorumluluk duygusunu geliştirebilirler.
  • Bazı reklamlar tütün, alkol ve pek çok hassas neden gibi önemli konulara ilişkin farkındalığı yaymaya odaklanır; Herkes için bir eğitim ortamı olarak hizmet vermektedir.

Ayrıca kamuya açık reklamlar, bir kurs programının reklamını yaparak öğrencileri sağlam iş bilgisi kazanma konusunda eğitebilir. Burada farklı okullar, iş dünyasında diploma almak isteyen öğrencilere yönelik programlarını duyuruyor. Doktora olup olmadığı. veya diploma, bu reklamlardan herhangi bir okulda ileri düzeyde eğitim alabilirsiniz.Dahası, işletmeyle ilgili bir derste çalışmak, iyi yazma ve matematik becerileri göstermenizi gerektirecektir. Çevrimiçi işlerle ilgili bazı örnek makaleler bulmak, zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayabilir. Görev üzerinde çalışırken takip etmeniz gereken bazı rehberleriniz olacak.

Reklamın Olumsuz Etkilerinden Kurtulmanın Yolları

Genç yetişkinleri reklamların olumsuz etkilerinden doğru yönlendirmede yetişkinler çok önemlidir. Bu nedenle öğretmenlere ve ebeveynlere görev düşüyor. İşte gençlerin bu olumsuz sonuçlardan kaçınmasına yardımcı olabilecek bazı yollar:

  • Onları daima sağlıklı mesajları kötü mesajlardan ayırma konusunda eğitin.
  • Gençleri tütün ve alkol tüketimi konusunda eğitin.
  • Bu gençlere onları doğru yönlendirmek için değerli dersler verin.

Çözüm

Reklamlar, ürün ve hizmetlerin gelişimi ve gelişimi hakkında bilgi edinmek için çok önemli araçlardır. Öğrenciler ayrıca bu reklamlardan bazı iyi değerleri, ahlak kurallarını ve alışkanlıkları öğrenme şansına da sahip olurlar. Doğru zihniyet ve yetiştirme ile hiçbir reklam öğrencileri yanıltmamalıdır.

Paylaş: