Rusya ile Türkiye arasında savaş çıkar mı?

Melek Özçelik


Bu soru bu ara en çok sorulan sorulardan biri...Farklı kaynaklarda bu konuyla ilgili haberler bu ara oldukça geniş yer almaya başladı.
Fransa Cumhurbaşkanı: Türkiye ile Rusya Arasında Savaş Çıkma Riski Var

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye ile Rusya arasında savaş çıkma riskinin olduğunu iddia etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Brüksel'de Avrupa Konseyi toplantısı sonrası France İnter Radyosu'nun sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Hollande, ''Türkiye ve Rusya arasında savaş çıkma riski var.'' ifadelerini kullandı. Hollande, iki ülke arasında tansiyonun daha da artmaması için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi. Hollande güçlü bir çağrı yaptığını da belirterek, ''Görüşmeler hızlı bir şekilde yeniden başlamalı, bombardıman durmalı ki siyasi geçiş başarılı olsun.'' dedi.

'RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDA SAVAŞ ÇIKMA RİSKİ VAR'

Cumhurbaşkanı Hollande, ''Türkiye ve Rusya arasında savaş çıkma riski var.'' ifadelerini kullandı.'HAVA BOMBARDIMANLARININ DURMASI GEREK' 

François Hollande Suriye barış görüşmelerinin yeniden başlaması için hava bombardımanlarının durması gerektiğine dikkat çekti.

'SİYASİ ÇÖZÜM ELDE EDEBİLMEK İÇİN HER YOL DENENMELİ'

Hollande, ''Tansiyon artıyor, politik çözümü elde edebilmek için her yol denenmeli.'' diye konuştu.

'BARIŞ GÖRÜŞMELERİ İÇİN MOSKOVA'YA BASKI YAPILMALI'

Fransa Cumhurbaşkanı, barış görüşmeleri için Moskova'ya baskı yapılması gerektiğini ve Rusya'nın Beşşar Esed'ı destekleyerek Suriye'de çözümü sağlayamayacağını savundu.

'SCHENGEN'İN BİTMESİ AVRUPA'NIN SONU OLUR'

Hollande, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan anlaşmaya da değinerek, mülteciler için Türkiye'ye yapılacak yardımın kabul edildiğini hatırlattı. Ancak, mülteci sorunu için alınan kararların da yeterince uygulanamadığını belirten Hollande, bunun nedeni olarak, Yunanistan'da mülteci kabul merkezlerinin kurulmasında yaşanan sıkıntı ve bazı ülkelerin mültecileri kabul etmekteki isteksizliği olduğunu gösterdi. Avrupa'nın aldığı kararlar olduğunu hatırlatan Hollande, bunların uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

François Hollande, AB ülkeleri arasında vizesiz geçişi sağlayan Schengen'in sona ermesinin de Avrupa'nın sonu olacağını savundu. Schengen'e saygı duyulması için herşeyin yapılması gerektiğini anlatan François Hollande, AB'nin dış sınırlarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

19 Şubat 2016 Cuma -Sondakika.com

Uzun yıllardır Türkiye ile Rusya arasındaki özellikle ekonomik-askeri-turizm alanındaki iyi ilişkiler ve süregelen dostluk Suriye sorunuyla ilgili gerilmeye başladı.  Bu sorun Türkiye-Rusya savaşı mı çıkıyor dedikodularını da doğurdu.

TÜRKİYE - RUSYA SAVAŞI ÇIKAR MI?

Uzmanlara göre; Türkiye ile Rusya arasında olan iyi ilişkiler her ne kadar son zamanlarda gerilse de Türkiye-Rusya arasında herhangi bir savaş çıkma ihtimali görünmüyor... 

TÜRKİYE - RUSYA 'İHLAL' KRİZİ VE YAŞANAN GELİŞMELER

Rusya'nın hava saldırıları ile Suriye'deki iç savaşa etkin şekilde dahil olması bazı sorunlar ortaya çıkardı. Rusya'nın Türk hava sahasını 3 kez ihlal etmesi üzerine başta Türkiye olmak üzere NATO ülkeleri sert tepki gösterdi.

İhlal nedeniyle Rusya'nın Türkiye büyükelçisi çağırılarak nota verildi. Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskov ise nota ile ilgili olarak, 'Notada kontrol edilecek iddialar yer alıyor' dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu Rus makamlarının olayın 'sehven' gerçekleştiğini kendilerine bildirdiğini söyledi.

'Rusya hata yapmış olamaz'

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi olan Rus dış politikası ile Türkiye-Rusya ilişkileri üzerine çalışan Doç. Dr. Fatih Özbay, 'Rusya'nın bunu kesinlikle hata ile yaptığını düşünmüyorum. Rusya gibi bir ülkenin, hele Türkiye ile ilişkileri düşünüldüğünde uçaklarının yanlışlıkla Türk hava sahasına girmesi olağandışı olur' dedi.

'Türkiye'ye doğrudan, NATO'ya dolaylı mesaj'

Bağımsız güvenlik uzmanı Metin Gürcan, NATO ile Rusya arasında Kuzey Buz Denizi'nden başlayarak, güneye doğru bir bloklaşma yaşandığına dikkat çekiyor. Rusya'nın Suriye hamlesiyle kutuplaşmanın güneye taşındığını belirtiyor Gürcan ve ekliyor: 'Diğer yerlerde soğuk bir kutuplaşma, Suriye'de ise sıcak bir durum var. Çünkü çatışma var.'

Rusya'nın hava saldırılarına başlamasıyla ortaya çıkan gelişmeleri 'Ortadoğu'da hava sahası paylaşılıyor şu anda' diyerek değerlendiren Gürcan da Türk hava sahasının ihlalini, 'Türkiye'ye doğrudan, NATO'ya da dolaylı bir mesaj' olarak nitelendiriyor.

NATO'dan sert ihlal açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den, Rusya'nın Suriye'deki operasyonları ve Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili açıklama geldi. Stoltenberg, 'Türkiye'yi tüm tehditlere karşı korumaya hazırız' dedi. Stoltenberg, “NATO, Türkiye de dahil tüm müttefiklerini tüm tehditlere karşı korumaya hazır ve muktedirdir” dedi.

Rusya’nın havadan ve denizden füze saldırılarının endişe verici olduğunu söyleyen Stoltenberg, “NATO, Türkiye’ye birlik göndermek de dahil her konuda şimdiden kapasitesini, imkanlarını ve hazırlıklarını artırarak yanıtını vermiştir” diye konuştu. Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarından endişe duyduklarını ifade eden Stoltenberg,  'Rusya Esad rejimine destek vermekten vazgeçmeli. Suriye'de IŞİD'le savaşmalı' dedi.

AKŞAM


Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye'nin Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesinin angajman kuralları içerisinde yapılması gereken hareket olduğunu belirterek, Türk Hava Kuvvetleri'nin görevini yaptığını söyledi. Olayın Türkiye-Rusya ilişkilerinde bazı geçici zararlara yol açacağını ifade eden Başbuğ, krizin 2 ülke arasında kalıcı zarara yol açmadan çözülmesi gerektiğini kaydederek iki ülke arasında bir  çatışmanın çıkmayacağını söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta öğrencilere hitap eden Başbuğ, konuşmasına Suriye'de yaşanan olaylara ve bunun da ülkemizdeki etkilerine değinerek başladı ve şunları söyledi:

'Suriye'de yaklaşık 5 veya 6 yıldır süre gelen bir kriz yaşanıyor. Krizinden ötesinde facia yaşanıyor, insanlık dramı yaşanıyor. Bu ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 300 binleri, ülke dışına gidenlerin sayısı milyonları aştı. Bunların da en büyük kısmı, yaklaşık 2,5 milyon deniyor ama belki de daha fazlası Türkiye'de. Türkiye tüm olanaklarını kullanarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Bu 2,5 milyon insan ne olacak ileride, dönecek mi? Beki büyük bir kısmı dönemeyecek, bir kısmı belki Avrupa ülkelerine gidecek. Bu büyük nüfusu Türkiye kendi içerisinde nasıl absorbe edecek. Güvenlik açısından bugün bir sorun yaşattığına pek şahit olmuyoruz ama yarının bunların Türkiye açısından bir güvenlik sorunu haline dönüşmesi ihtimal dahilindedir. Yani Suriye'den gelen mülteciler konusu elbette çok ciddi bir sorun. Maalesef bu mülteci akımının bugün bittiğini söylemek de mümkün değil. Peki yarın ne olacak?'

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI YALAN SÖYLEMEZ

Suriye ile Türkiye arasındaki ilk ciddi sorununun Türk F-4 uçağının Suriye düşürülmesiyle başladığına değinen Başbuğ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Ondan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti angajman, yani çatışma kurallarını ilan etti. Devletler kendi sınırları içerisinde, buna hava sahası da dahil olmak üzere çatışma kurallarını ilan etme ve uygulama hak ve yetkisine sahiptir. Çatışma kuralları Suriye olayları başladığında Türkiye tarafından bütün dünyaya ilan edildi. Türkiye özellikle hava ihlallerine müdahale edeceği açıkladı. Geçen aylarda Suriye'ye bir de aktif olarak Rusya'nın müdahalesi başladı. Müdahale daha çok hava kuvvetlerinin kullanılması şeklinde oluyor. Suriye, Rusya açısından önemli. Akdeniz'e çıkış kapısı. Lazkiye'de hava üssü, Tartus bölgesinde de deniz üssü var. Rusya'nın Suriye'yi kaybetmesi Akdeniz'i kaybetmesi demek. Rusya'nın böyle bir şeyi kabul etmesi söz konusu değil. Bu neticeden hareketle Rusya, Esad yönetiminin arkasında duruyor. Rus uçaklarının Suriye üzerinde kullanılmasına şahit olduk. Bir iki defa Rus uçakları Suriye sınırında bizim sınırımızı ihlal etti. Bu ihlalleri devlet normal kanalları ile protesto etti. Çeşitli defalar ikaz edildi. Geçen hafta içerisinde Antalya'da cereyan eden G-20 zirvesinde de bu hava ihlallerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından defalarca gündeme getirildiği belirtilerek ihlalleri meydan verilmemesi istendi, arzu edilmeyen, istenmeyen olaylara neden olabileceği konusu Türkiye tarafından defalarca ikaz edildi. Ama bunlara rağmen maalesef dün Hatay bölgesinde bir hava ihlalinin olduğunu görüyoruz. Ben çeşitli defalar söyledim, bugünde aynı şeyi söylüyorum; Türk Genelkurmay Başkanlığı hiçbir zaman yalan söylemez. Genelkurmay Başkanlığı'nın olay sonrası yaptığı açıklama net. Deniyor ki; '2 uçak yaklaştı, 5 dakika içinde 10 defa ikaz edildi.' Ki beş dakika hava araçları için ciddi bir süredir. 10 defa ikaz ediyorsunuz. Anladığımız kadarıyla bir uçak ihlal etmemiş ama öbür uçak. Yine bu açıklamadan 17 saniye Suriye ile Türk hava sahasını ihlal ettiği görünüyor.'

TÜRK HAVA KUVVETLERİ GEREKENİ YAPMIŞTIR

Angajman kuralları çerçevesinde bu olaya Türk Hava Kuvvetlerinin müdahale etmekten başka çaresinin olmadığını anlatan Başbuğ, 'Türk Hava Kuvvetleri kendisine verilen yetkiler çerçevesinde sınırı korumak için gerekli işlemi yapmıştır. Bunu başka şekilde yorumlayamayız. Zaten yoruma da açık değil, net' dedi.

Olaydan sonra ABD Başkanı Obama ile NATO Genel Sekreterliğinden Türkiye'nin beyanlarını destekleyen açıklamalar yapıldığını hatırlatan İlker Başbuğ, 'Dolayısıyla şundan kesin olarak eminiz ki Türk Hava Kuvvetlerinin müdahalesi kendisine verilen angajman kuralları içerisindedir, yapılması gereken harekettir. Bunda hiç kimsenin en ufak tereddüdü olmaması lazım' ifadelerini kullandı. Başbuğ, bundan sonrası için de şu uyarılarda bulundu:

ÇATIŞMA OLMAZ

'Ortada ciddi bir kriz olduğu gerçek. Bu ciddi krizi daha yukarılara tırmandırmadan, özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinde bazı geçici zararlar olacak. Bunu kabul etmek zorundayız. Ama önemli olan köklü, kalıcı zararlar olmadan bu krizden nasıl çıkılacak? Tabi ki bu krizden çıkışın anahtarı, daha doğrusu inisiyatifi de şu anda Rusya'nın elinde. Önemli olan Rusya bu krizi nasıl yönetecek ve bu krizden nasıl çıkılacak? Sorun bu. 'Efendim bu askeri bir çatışmaya dönüşür mü?'; kesinlikle böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Öyle bir şey olmaz ama 2 ülke arasındaki diğer ilişkilere geçici olarak zarar verebilir. Bunların kalıcı olmaması lazım. O zaman olayın gerek içinde, gerek dışında olan bütün devletlere düşen görev bu krizin bölgeye, ülkelere en az zarar vererek, daha fazla arttırılmadan önlenmesi yönünde gayret gösterilmesi olmalıdır.'

Odatv.com