Rusya Türkiye'ye Karşı Hangi Yaptırımları Uygulayacak?

Melek Ozcelik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk vatandaşlarının Rusya'da çalışmasını yasaklayan ve Türk şirketlerine çeşitli kısıtlamalar getiren kararnameyi imzaladı.Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasında yaşanan diplomatik kriz, ekonomiye sıçradı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün imzaladığı özel ekonomik tedbir kararnamesi ile iki ülke arasında yaşanan gerilim, başka bir boyuta taşınmış oldu.Putin'in imzaladığı kararname bugün yürülüğe girdi. Kararnamede yer alan Türkiye'ye karşı yaptırımlar ise şu şekilde:

1- Türkiye'de üretilmiş belirli ürünlere Rusya'ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

2- Rusya'ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye'ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.3- Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya'da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

4- Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya'nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.

5- 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya'da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.6- İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charter) seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ TEPKİ GÖSTERDİ

Kararname yayınlanmadan kısa bir süre önce Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, kendilerine yapılan şikayetler üzerine Rus makamlarına ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik baskılara son verilmesi çağrısında bulundu.Yazılı bir açıklama yapan Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, son günlerde Rusya'nın farklı bölgelerinde yaşayan işadamı, işçi ve öğrenci gibi farklı kesimlere mensup Türk vatandaşlarından, 'Rus resmi makamlarının kendilerine baskı uyguladığı' yönünde şikayetler geldiğini belirterek, bunlara son vermesini istedi. Açıklamada baskılara son verilmesi yönündeki çağrının Rus resmi makamlarına iletildiğini de belirtildi.

İŞADAMLARI GÖZALTINA ALINMIŞTI

Geçtimiz günlerde Tarım Fuarı'na katılmak için Türkiye'den Rusya'nın Krasnodar şehrine giden 26 Türk iş adamı gözaltına alınmıştı. Türk iş adamları, fuarda stantlara gelen ve pasaport kontrolü yapan sivil polisler tarafından gözaltına alınarak, sabah saatlerine kadar burada tutulmuştu. Ertesi gün, mahkemeye çıkarılan iş adamlarının 10 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra sınır dışı edileceği belirtilmişti.

TÜRK ÖĞRENCiLER GÖZALTINA ALINMIŞTI

Saratov şehrinde de polisin Türk öğrencilerin yaşadığı üniversite yurduna sabah erken saatlerde baskın yapmış ve sadece Türk öğrencilerin pasaportlarını kontrol ederek, bazı Türk öğrencileri gözaltına almıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun Türk vatandaşlarına uyguladığı ayrımcı politikalar nedeniyle seyahat duyurusu yayınladı. Duyuruda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, acil ve önemli olmayan Rusya seyhatlerini ertelemesi istendi.

Sondakika.com

Paylaş: