Saatler bu yıl ne zaman geri alınacak?

Melek Ozcelik

Bu ara google'ye en çok sorulan sorulardan bazıları :'Saatler bu yıl ne zaman geri alınacak?' ' Saatler 2015 yılında hangi tarihte,hangi gün geri alınacak? ' vb..sorular2015-2016 Kış Saati uygulaması Türkiye'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri dolayısıyla 25 Ekim'de 1 saat geri alınması gerekirken bu tarih ertelenmişti. Peki Türkiye kış saati uygulamasına ne zaman geçecek.SAATLER BU YIL NE ZAMAN GERİ ALINACAK?2015-2016 Kış Saati uygulaması Türkiye'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri sebebiyle 25 Ekim'de 1 saat geri alınacaktı, ancak bu tarih ertelenmişti.Yaz saati uygulamasının sona erdirilmesine ilişkin düzenleme Başbakanlığa gönderilmiş, alınan karar ise Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'da yapılan genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek. Saatler, 04.00'ten 03.00'e alınacak.

SAATLER NEDEN GERİ ALINIR?Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır.

TÜRKİYEPaylaş: