Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Melek Ozcelik
  Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Bluesky, Hoş Geldiniz Uygulaması Olarak Mağaza Çevresini Karıştırıyor!

Mavi gökyüzü Twitter seçmelisi, Twitter hayırsever arkadaşı tarafından onaylandı ve Başkan Jack Dorsey, Mağaza kasabasında bir gürültü kopardı ve daha fazla analizci giriş elde ediyor. Bununla birlikte, uygulamaya yalnızca hoş geldiniz beta sürümü olarak erişilebilir, ancak Uygulama Mağazası görünümü, genel bir uğurlamanın yaklaşabileceğini işaretler.pek haber alamadık Ekim 2022'den beri Bluesky girişimin arkasındaki grup, Bluesky blogunda, Bluesky olarak da adlandırılan yeni Twitter benzeri uygulamasına güç veren sosyal protokolle ilgili durumu belirten bir güncelleme paylaştığında.AT (başlangıçta ADX veya “Doğrulanmış Taşıma Protokolü, '), Bluesky'nin temel çabasıdır, Bluesky çok yönlü uygulaması protokolü gerçek hayatta sergilemeye hizmet eder. Mastodon'a güç sağlayan ActivityPub protokolü gibi AT de birleşik ve merkezi olmayan bir sosyal ağ oluşturmak için yöntem sunar.Bununla birlikte, görevle ilgili olarak, bu konuyu gündeme getiren Mastodon ve diğer mühendislerden çarpıcı bir şekilde bazı eleştiriler geldi. EtkinlikPub - önerilen bir W3C standardı - halihazırda birbirine bağlı sunuculardan oluşan devasa ve gelişmekte olan bir 'Fediverse'i kontrol ediyor.

Ve şu federal evren Kullanıcılar açık kaynak, merkezi olmayan diğer seçeneği denemek için mikroblog ağından ayrıldıkça, Musk'ın Twitter'ı satın almasının ardından ivme kazanıyor. Mastodon . Son seçenek, o zamandan beri Ivory ve Mammoth gibi gösterişli Mastodon istemcilerini son zamanlarda gerçekleştiren eski Twitter yabancı uygulama mühendisleri tarafından geliştirilenlerden de yararlandı.  Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Diğer organizasyonlar da aynı şekilde kendilerini aşağıdakileri benimsemeye adadılar veya başka hiçbir şey tartışılmadıysa EtkinlikPub Bugünün tasarımlarını açıklayan Flipboard da dahil olmak üzere standart Orta, Tumblr ve muhtemelen Flickr .

İçindekilerBu, Bluesky'nin Geleceğini Belirsiz Bırakıyor mu?

bu Mavi gökyüzü Şu anda bir kamu yararı kuruluşu olan proje, ilk olarak 2019'da Jack Dorsey'in Şef olarak göreve gelmesiyle Twitter'da kara kara kara kara düşünülmüştü. Twitter da aynı şekilde parasal sponsorluğunu yıllara verdi.

Ancak kuruluşu, örgütün mevcut sahibiyle yaptığı anlaşmanın çok önündeydi. Elon Musk , iki yönetici son zamanlarda Musk'ın Twitter'ı satın alması öncesinde anlık mesajlar üzerinden açık kaynaklı bir protokol olasılığını tartışmıştı.

Metinlerde Dorsey, Musk için 'başka bir aşamanın gerekli olduğunu' anlamlandırdı. bir organizasyon olamaz. [Twitter] 'dan ayrılmamın nedeni bu.' (Dorsey, Kasım 2021'de sosyal ağdaki Başkanlık işinden ayrıldı, ancak Mayıs 2022'ye kadar Twitter'ın yönetim kurulunda kaldı.)Dorsey, Baş yükümlülüklerinden vazgeçtikten kısa bir süre sonra, özgürce tartışmak için Twitter'a gitti. Mavi gökyüzü , bunu 'sosyal medya için açık, merkezi olmayan bir standart' olarak tasvir ediyor. Bu tartışma, Dorsey'in Twitter'ın Başkan Trump'ı kuruluşundan yasaklama kararıyla ilgili düşüncelerini paylaştığı sırada gerçekleşti.

Bluesky'nin devasa, birleşik sahnelerin kapasitesini azaltacağını kabul etti - örneğin twitter - hangi kullanıcıların ve ağların söylemde yer alabileceği ve bu özü yönetmekten kimin sorumlu olabileceği konusunda çok fazla güce sahip olmak.

  Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Her ne olursa olsun, şu anda sorumlu olan Musk ile twitter , iki görevin iç içe geçmesi veya nasıl kalması tatmin edici değildir. Mavi gökyüzü geçen yıl kazanıldığını söyledi 13 milyon dolar Araştırma ve geliştirmeye başlamak için fırsat ve özerkliğe sahip olduğunu garanti etmek ve not almak Jack Dorsey yönetim kurulundaydı.

Ek olarak, Twitter'ın Bluesky'ye sübvansiyon vermesinin 'biri dışında hiçbir koşula maruz kalmadığını' söyledi: Mavi gökyüzü açık ve merkezi olmayan kamusal tartışmayı güçlendiren gelişmeleri keşfetmek ve teşvik etmekti.”

Bugün yine de Twitter, işten çıkarmalar, takaslar, ofis fesihleri ​​ve hatta faturalarını ödememe dahil olmak üzere harcamalarını kesinlikle azaltıyor. Böyle bir yan girişimin olması şaşırtıcı olurdu Mavi gökyüzü bir ihtiyaç olarak kalacaktı.

Bluesky ile Uygulamalı!

Şu anda Mavi gökyüzü uygulama açık bir şekilde yayınlandı ve birkaç kullanıcı bunu deneyebilir. Uygulama içgörü firması data.ai tarafından belirtildiği gibi, Bluesky iOS uygulaması 17 Şubat 2023'te yayınlandı ve 2.000'den fazla tanıtımı var.

Hoş karşılanan adil durumu göz önüne alındığında, bu muhtemelen şu anda yalnızca yakın zamanda eklenen beta analizörlerine yöneliktir. Uygulama henüz ABD'deki herhangi bir Top Outline'da yer almıyor ve şu adresten erişilemiyor: Google Oyun.

Yardımı memnuniyetle karşıladık ve bunu yararlı olarak gördük. Twitter benzeri bir deneyim.

Kullanıcılar, daha sonra şu şekilde adreslenen bir tanıtıcı oluşturur: @kullaniciadi.bsky.sosyal yanı sıra çarpıcı metinde daha açık bir şekilde görünen görünen adın yanı sıra, twitter .

Yepyeni bir uygulama olarak, Bluesky'nin önerilen kullanıcı listesi, işe alım sırasında tanınmış kişilerin büyük adlarıyla hemen ilgi uyandırmadı. Bu arada Mastodon, olaydan hemen sonra daha yüksek profilli insanları nasıl kendine çekeceğini buldu. Misk kışkırtılmış twitter ayrılış, karşılaştırmalı olarak.

  Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Gerçek uygulama, bir gönderi yapmak için bir veya daha fazla düğmeyi tıklatabileceğiniz, üzerinde çalışılmış bir kullanıcı arabirimi sunar. 256 karakter , fotoğrafları dahil edebilir. (Ancak, Mastodon'dan farklı olarak, kullanılabilirlik için alternatif metnin sağlığı için sizi hızlandırmaz).

Twitter Nerede 'Neler Oluyor?' Bluesky 'Neler Oluyor?'

Twitter'da olduğu gibi diğer kişileri arayabilir ve takip edebilir, ardından güncellemelerini bir Ana Sayfa zaman çizelgesinde görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcı profilleri, tahmin edeceğiniz benzer türden özellikleri içerir: bir profil resmi, temel, biyografi ve bir kullanıcının sahip olduğu takipçilerin ve gönderilerin yanı sıra takip ettikleri kişi sayısı gibi ölçümler. Profil kanalları ayrıca Twitter gibi iki bölüme ayrılmıştır: sonsuz gönderiler ve yanıtlar.

Mavi gökyüzü kullanıcılar hesapları paylaşabilir, sessize alabilir ve engelleyebilir, ancak bunları listelere eklemek gibi üst düzey araçlara henüz erişilemez.

Uygulamanın rotasının alt odağındaki keşfet sekmesi kullanışlıdır ve daha fazlasını sunar 'Kimi takip etmeli' fikirler ve geç yayınlanan Bluesky güncellemelerinden itibaren çalışan bir besleme. Son seçenek, yalnızca biyografi yerine gönderilerine bakarak takip etmek isteyebileceğiniz daha fazla kişi bulma şansı sunar.

Gönderiler yanıtlanabiliyor, retweetlenebiliyor, beğenilebiliyor ve üç günlük bir menüden açığa çıkarılabiliyor, iOS Teklif Sayfası aracılığıyla diğer uygulamalarla paylaşılabiliyor veya metin olarak kopyalanabiliyor.

  Sosyal Medyanın Geleceğini Deneyimlemeye Hazır Olun: Jack Dorsey'den Bluesky Burada!

Başka bir sekme, beğeniler, yeniden gönderiler, takipler ve yanıtlar dahil olmak üzere Uyarılarınızı dikkate almanızı sağlar ve buna ek olarak şuna benzer: twitter . DM yok.

Çözüm

Olduğu gibi, uzak olmak ideal Twitter'ın tweet'ler, kripto hileleri ve nüfuz peşinde koşan gönderiler (yeni sahibinden sayılıyor).

Ancak, zaten çok fazla var twitter T2, Spill ve Post gibi henüz gönderilmemiş açık projeler de dahil olmak üzere şu anda yapım aşamasında olan klonlar; başka bir uygulamayı kullanma fırsatını da ortadan kaldırmak tasavvur etmek zor.

(Açıkçası, şu durumda Twitter AT'yi benimsedi, işler gerçekten büyüleyici olabilir. Her durumda, kim kesin olarak ne söyleyebilir Misk bu günlerde yapıyor.)

Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi bize bildirin ve ziyaret etmeyi unutmayın. Trendingnewsbuzz daha akıllara durgunluk veren güncellemeler için.

Paylaş: