Spor ve Güzel Sanatlar lisesi yetenek sınav tarihleri

Melek Özçelik


Ben yetenekliyim diyen öğrenciler,yetenekli öğrencilerin velileri, 2016 Eğitim-öğretim yılı Spor ve Güzel Sanatlar lisesi yetenek sınavları ile ilgili tüm ayrıntılar netleşti.

MEB 2016 Yılı lise yetenek sınavları ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamaya göre MEB Güzel sanatlar liseleri ile spor liselerine başvurular, 20-29 Haziran´da doğrudan veya posta yoluyla ilgili okul müdürlüklerine yapılacak.



Başvuru tarihleri ve başvuru şekli

Güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinin 9´uncu sınıflarına öğrenci alınmasına ilişkin illere gönderilen yazıya göre, bu liselere başvurular, 20-29 Haziran´da doğrudan veya posta yoluyla ilgili okul müdürlüklerine yapılacak. Okul müdürlüklerince alanlara göre sınava girecek öğrenci listeleri, 30 Haziran-4 Temmuz´da okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek.

Yerleştirme puan üstünlüğüne göre  yapılacak

Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı, bölümler bazında 11-15 Temmuz´da tek aşamalı olarak komisyonlar tarafından yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmayacak. Yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alanların, yetenek sınavının yüzde 70´i ile yüzlük sisteme dönüştürülen ortaöğretime yerleştirme puanının yüzde 30´u alınarak 100  tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre yapılacak.

 Listeler 15 Temmuz´da ilan edilecek. 

En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre, bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asil ve yedek liste, 15 Temmuz´da mesai bitiminde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek. Öğrencilerin kayıtları, 18-19 Temmuz´da e-okul sistemi üzerinden yapılacak.

Yedek kayıtlar 21 Temmuz'da yapılacak

Kayıtlar sonucunda açık kontenjan bulunması durumunda, yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilerek 20 Temmuz´da okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilerek ayrıca öğrenci velilerine bildirilecek. Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları 21 Temmuz´da yapılacak. Açık kontenjan bulunması durumunda yedek listeden öğrenci kayıtlarına devam edilecek ve 22 Temmuz´da kayıt işlemleri tamamlanacak. Bu okullara kayıt yaptıranlardan, tercihleri doğrultusunda farklı tür bir okula yerleşen öğrenciler, güzel sanatlar lisesi veya spor lisesindeki kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Yetenek Sınavına katılacak öğrencilerin başvuru ve yerleştirme takvimini iyi takip etmelerini öneriyor, kendilerine şimdiden başarılar diliyoruz.