Üst mahkeme de onaylarsa, MEB sınavı iptal edecek

Melek Özçelik

Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk'un sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekildedir.

Bilindiği üzere müdür yardımcılığı sınavında TC İnkılap tarihi konusunun olmaması sebebiyle yargı yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Bu karar sınav kazanan adayların haklı endişesine yol açmıştır.Bu karar karşısında MEB'in nasıl bir yol takip edeceği merak konusudur.MEB yetkilileri ile nasıl bir yol takip edeceklerini konuştum.Açıklamaları şu şekilde olmuştur.Yetkililer üst mahkemeye itiraz edeceklerini, üst mahkemenin kararı bozması halinde görevlendirmeleri yapacaklarını, o zamana kadar bir işlem yapmayacaklarını ifade etmişlerdir.

Şayet üst mahkeme verilen kararı uygun görürse, sınavı yenilemekten başka yol olmadığını söylemişlerdir.

Üst mahkeme karar vermeden yapılacak yönetici görevlendirmelerin açılacak muhtemel davalar sebebiyle iptal edilebileceği düşünülmektedir.

MEB yetkililerin yeni durum karşısında görüşleri bu şekildedir.Bu durumda üst mahkeme kararını beklemekten başka bir yol görünmemektedir.

Yeni yol haritası üst mahkeme kararına bağlı olarak oluşturulacaktır.Bu görüşler tamamen MEB yetkililerine aittir.

Türk Eğitim Sen olarak bize göre de, yargı kararlarının beklenmesi yanlış değildir.Yoksa görevlendirilecek kişiler de sıkıntı yaşayacaktır.

Mevcut karar ortada dururken, bizim ne olursa olsun yönetici görevlendirmelerini yapın, yargı kararlarını boşverin dememiz mümkün değildir.

TES olarak yönetici görevlendirme konusunu yakından takip ediyoruz.İş ve işlemlerin en sağlık şekilde yapılması için bize düşeni yapacağız.

Bizim yargı kararlarını ortadan kaldıracak bir gücümüz de, misyonumuz da yoktur.Yapılacak her şey verilecek üst mahkeme kararına bağlıdır.

Şayet MEB verilecek yargı kararı karşısında haksız bir yol takip ederse, bunu düzeltmek için gayret ve tepki göstermek bizim işimizdir.

Memurlar.net