Yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmeyecek

Melek Özçelik

MEB Bakanı öğretmenleri,15 tatilde öğrencilere ödev vermemeli için uyaracakarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, NTV Televizyonu canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Nabi Avcı, 'Eğitime ara verilmeyen okullara yönelik güvenlik önlemleri arttırıldı mı?' sorusu üzerine, söz konusu bölgede eğitimin aksamaması için olağanüstü bir gayret ve çaba gösterildiğini kaydederek, bu ortamı oluşmasını sağlayan TSK ve polis teşkilatına teşekkürlerini iletti.'Şubat'ta 30 bin öğretmen ataması yapılacak'

Şubat ayındaki öğretmen atamalarıyla ilgili bir soru üzerine Avcı, şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapacaklarını kaydetti.

'30 bin atama, Doğu Anadolu bölgesine mi olur?' sorusu üzerine Avcı, şu anda doğu bölgelerindeki öğretmen açığının Türkiye geneliyle eşitlendiğini söyledi.

'Öğretmenlere ilave imkanlar sağlanacak'

Avcı, öğretmen yoğunluğu olarak bazı doğu illerinin batı ve orta anadolu illerini geçtiğini dile getirerek, buradaki sorunun eş durumundan tayinlerle bu dengenin sürdürülememesi olduğunu ifade etti.

Bu tayin sirkülasyonunu belli bir düzene oturtmak için çeşitli çalışmalar yapacaklarını kaydeden Avcı, 'Öğretmenler atandıkları yerde görevlerini devam ettirmeleri için arkadaşlarımıza da ilave birtakım imkanlar sağlayacağız. Yani kuru kuru mecburiyet çok işe yaramayabilir, doğru da olmayabilir. Ancak maddi manevi özendirici birtakım tedbirlerle çeşitli bölge ve okullarımızda hizmet veren öğretmen arkadaşlarımızı en azından 4 yıl kesintisiz olarak başladığı okulda görevini devam etmesini istiyoruz' ifadesini kullandı.

'Sömestir tatilinde çocuklara ödev verilmeyecek'

Sömestir tatilinde çocuklara ödev verilmemesi için öğretmenleri uyaracaklarını belirten Avcı, şunları kaydetti:

'Aslında sadece sömestir tatilinde değil, eğitim yılında da ödev yükü fazla. Bununla ilgili talim terbiye komisyonlarımızda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Daha da hafifleteceğiz.'

Memurlar.net