Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir?

Melek Özçelik


Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir? Kaç yaşındadır? Ziya Selçuk'un kariyeri, hayatı..Yeni Bakanla İlgili Görüşler,Tepkiler...

SOSYAL MEDYADA YENİ BAKANA TEPKİLER OLDUKÇA OLUMLU

Yeni MEB Bakanı'nın Prof.Dr.Ziya Selçuk olduğu açıklandığı saatlerde 'twitter'da yorumlar gelmeye başladı.Biz de bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedik:İSMAİL KONCUK:Bu sözler yeni Milli Eğitim Bakanı Sn Ziya Selçuk’a ait, “Öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.” O halde Sn Selçuk önce öğretmene sahip çıkmalı ve itibar problemini çözmelidir.

-Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim sistemimizin artısını/eksisini yaşamış, özümsemiş, sorunları çok iyi bilen bir isim. Mütevazı bir yönetici ve dünyadaki tüm eğitim sistemlerini incelemiş, çok deneyimli bir eğitimci. Eğitim sistemimizin artık iyiye gideceğine şüphem yok.

-Umarım MEB Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk olmuştur. Alanımıza bundan sonra gereken değer fazlasıyla verilir diye düşünüyorum bu sayede.

-Ziya Selçuk ‘un Milli Eğitim Bakanı olması ne kadar doğru ise Berat Albayrak o kadar yanlıştır. Ziya Selçuk hocamız da acilen Maya Okullarını satışa çıkarmalıdır.

-Milli Eğitim Bakanı ; Eğitim profesörü, Maya okulları kurucusu 'Ziya Selçuk' yepyeni bir umuttur. Kendisi PDR alanında akademik kariyer yapmış ehil biridir.Memleketime Hayırlı olsun.

-Yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk hocamız oldu. Sistemin içinde kaybolacak değil Sistemi yeniden kuracak bir adamdır. Eğitim camiası için büyük bir şanstır Ziya Selçuk ismi kıymetini bilelim ve sahip çıkalım.  

-Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanlığı'nın, eğitim vizyonu olan Prof. Dr. Ziya Selçuk'a verilmesi umut verici. Ülkemiz için hayırlı olsun.

-Diyelim ki temel lise açacaksınız bürokrasi, sizden tam teşekküllü bir kapalı spor salonu ister; ama beden eğitimi dersi vermesiniz. Sadece olsun diye sizden isterler. Oysa yeni MEB Bakanı Ziya Selçuk, eğitimci olduğu için doğru olanı isteyecektir. Hayırlı olsun

-Kabine adına tek umut verici kişi Ziya Selçuk,Eğitimin birçok kademesinde bulunmuş özel sektör deneyimi olan, zaman zaman Akp’nin eğitim politikasını eleştirmiş iyi bir eğitimcidir. Umarım bu eğitim enkazını biran evvel düzeltir.

-Hüseyin Çelik zorla istifa ettirmişti. MEB tarihinde askeri bürokrasiyi ve yayın evi hegemonyasına çomak sokan bir hocadır Ziya Selçuk. Çocuğun fıtratına uygun öğretim uygulamalarını önemseyen biridir. Hayırlı olsun. Buna sevindim

-Hacettepe PDR doktoralı Prof. Dr. Ziya Selçuk ilk MEB Bakanımız oldu. Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalından doktoralı yeni bakanımızın Türk eğitim sisteminin temel sorunlarının çözümüne katkı getireceğine inanıyorum. 

-Daha fazla Eğitimde öğrenci ve öğretmen olarak geçirdiğim onca yıldan sonra, ilk kez “Millî Eğitim” adına umut doluyum. Prof.Dr. Ziya Selçuk hoca tüm eğitim camiasına hayırlı olsun inşallah

-Prof. Dr. Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı.Aklın ve bilimin hakim olduğu büyük değişimlere hazır olun.diye düşünüyorum.

-Prof. Dr. Ziya selçuk  hocamız milli eğitim bakanı oldu. 2 kere seminerine katılma fırsatım olmuştu. Mükemmel bir insan. Sonunda öğretmen olan bir bakan gördük. Başarılar hocam

-Hastahane sahibinin Sağlık Bakanı,Özel okul sahibinin Milli Eğitim Bakanı,Otel zinciri sahibinin Turizm Bakanı olduğu kabine burjuva kabinesidir. Sermayenin kazandığı bir yerde halk kaybetmeye mahkumdur.

-Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olmuştur. Eğitimci kökenli olan sayın bakanın öğretmenlerin itibarını artırıcı adımlar atmasını, sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat gibi uygulamalara son vermesini umuyoruz. Hayırlı olsun.

-Siyaset üstü bir isim, milli eğitimi tanıyan, sorunları bilen, politize olmamış, akademik kariyeri üst düzeyde olan, tüm paydaşlarla birlikte karar verebilecek, yeniden yapılanmayı sağlayacak Prof. Dr. Ziya Selçuk olmalıdır. (Bakan olduğu açıklanmadan önce..) 

ZİYA SELÇUK KİMDİR?

Ziya SELÇUK:“Öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.bu söz kendisine ait bir eğitimci....

Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu eski Başkanıdır. Selçuk 21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevine geldi ve 8 Mayıs 2008 tarihinde görevinden ayrıldı.

Selçuk, çoklu zeka kuramı ile ilgili olarak kitaplar yazmaktadır.

Bunun yanı sıra Ziya Selçuk Gazi Üniversitesi gazi eğitim fakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak da görev yapmıştır.

TED Üniversitesi mütevelli başkan yardımcılığı da yapan Selçuk, Kültür Üniversitesi mütevelli üyeliği, ERG yönetim kurulu üyeliği, TUBİTAK-SOBAG Yürütme Kurulu üyeliği, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı, PDR Derneği Yöneticiliği, köşe yazarlığı, Dünya Bankası-UNİCEF proje uzmanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

Halen, dünyaya yeni bir eğitim anlayışı sunma çabasında olan Dokuz Tip Mizaç Modeli Derneği'nin kurucu başkanlığı, Türk Zeka Vakfı yönetim kurulu üyeliği, BGA kurucu ortaklığı, Eğitim ve Bilim dergisi editörlüğü, Yunus Emre Enstitüsü Bilim Diplomasisi kurul üyeliği, Maya Okulları kuruculuğu görevlerini yürütmektedir. Ayrıca her yıl yüzlerce konferans vermekte ve resmi okullarda gönüllü danışmanlık yapmaktadır.

Ankara, 1961 doğumlu Selçuk evli ve 3 çocuk sahibidir.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimlerinden 1982 yılında mezun olan Selçuk, yüksek lisansını Eğitimde Psikolojik Hizmetler (Gelişim Psikolojisi) alanında, doktorasını ise Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında yaptı

ZİYA SELÇUK'UN KİTAPLARI

. İnsan İlişkilerinde Kendini Açma. Vadi Yayıncılık, Ankara, 1995.

. Gelişim ve Öğrenme. Nobel yayıncılık. Ankara, 1998

. Okul Deneyimi ve Uygulama. Nobel Yayıncılık. Ankara: 1998

. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar. Pegem, Ankara 2000

. Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları. Pegem. Ankara. 2000.

ZİYA SELÇUK'UN TWİTTER ADRESİ

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prf.Dr.Ziya Selçuk Twitter'ı aktif kullanıyor.

MEB Bakanı olduğu açıklandığı saatlerde 19B olan takipçi sayısı hızla artmaya başladı.

Her ünlünün olduğu gibi sahte MEB Bakanı çıkacaktır:) Bu nedenle takip etmek isteyenler için Bakanın twitter adresini paylaşmak istedik.

MEB Bakanı Ziya Selçuk'un Twitter adresi: @ziyaselcuk