YKS,KPSS ve DGS'de Hangi Yasaklar Kaldırılıyor?

Melek Özçelik

ÖSYM sınavlarda öğrencilerin işini kolaylaştıracak bazı yasakları kaldırdı.

Başta YKS,KPSS, DGS olmak üzere ÖSYM'nin yaptığı bir çok sınavda bir çok yasak kaldırılıyor.'Üniversite sınavında neler serbest,neler yasak?' 'YKS sınavında öğrenciler neleri yanında bulundurabilir,neleri bulunduramaz?' , 'TYT,AYT,DGS, KPSS'de araba anahtarı serbest mi yasak mı?' 'Sınavda toka takabilir miyim?' vb soruların cevabı ÖSYM nin yeni açıklaması ile değişti.

ÖSYM sınavlarda uzun zamandır devam eden,her yıl sınavlardan sonra yeni mağdurlar ortaya çıkaran; para, anahtar ve ulaşım kartı yasağından vazgeçiyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Ergün konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlar artık ulaşım kartı, anahtar, para ve toka ile girmek serbest olacak.

Açıklamayı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün yaptı. Hürriyet gazetesinin haberine göre, sınavlarda şu ana kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing ve başörtüsü için kullanılan toplu iğne ile sınava girmek artık serbest.

Ancak diğer bazı yasaklar devam ediyor. Örneğin, her türlü delici kesici alet, ateşli silah,cep telefonu, saat, kolye, küpe, yüzük gibi metal eşyalar sınav merkezlerine alınmayacak.

ÖSYM konuyla ilgili yakında daha detaylı açıklamayı, muhtemelen sitesinde yayınlar.