YÖK Başkanına YKS-TYT İçin Tepkiler Büyüyor

Melek Özçelik

YÖK'ün açıkladığı yeni sisteme göre iki aşamalı sınav bulunuyor.Yeni sınav sistemi YKS olarak duyuruldu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın geçen hafta yaptığı açıklamasının etkileri bu hafta görülmeye başladı. Özel sektörde bazı yerlerde, üniversiteye girişte etkili olmadığı için tarih, felsefe gibi branş öğretmenlerinin iş akitleri fesih edilmeye başlandı.

İlk aşama (TYT) sınavında Türkçe ve Matematik bulunuyor. Bu önceki sistemde YGS'ye denk geliyor. Ancak YGS'de tüm alanlardan soru sorulurken yeni sistemde sadece bu dersten soru sorulacak.İkinci aşama sınavda ise Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 ila Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan dört test bulunuyor. Bu ise önceki sistemde LYS'ye denk geliyor. Sosyal bilimler testi tarih, coğrafya 2, felsefe, din kültüründen oluşuyor. SAYISAL alan fen ve Matematik testini, EŞİT AĞIRLIK alanı Matematik, Edebiyat ve Coğrafya; SÖZEL alan Türkçe-Edebiyat-Tarih- Coğrafya, Felsefe ve Din derslerini kapsıyor. 

Yeni düzenleme gereğince, mühendislik ve tıp gibi mesleklere hazırlanan öğrencilerin tarih, coğrafya, felsefe ve din dersine hiç çalışmaması gerekmektedir. Zira ne birinci aşamada ne de ikinci aşamada bu testlerden soru çözmelerine gerek yoktur.

Yine hukuk, siyasal bilgiler, işletme, iktisat ve çoğu öğretmenlik branşında da, tarih, felsefe ve din kültürü dersinden hiç soru çözülmesine gerek yoktur.

Yeni sistemde sadece sözelcilere tarih, felsefe, coğrafya 2 ve din kültürü dersi gerekmektedir. Yani öğrencilerin sadece yüzde 20'si bu dersler ile muhatap olacaktır.

Dolaysıyla yeni sistem gereğince tıpa ve mühendisliğe hazırlanan bir adaya sadece türkçe, matematik ve fen sorulacaktır. Bu haliyle hem Devlet okullarında hem de özel sektörde tarih, felsefe, coğrafya, din kültürü derslerini okutmak imkansız hale gelmiştir.

Zaten bu haftadan itibaren özel sektörde işten çıkarmalar başlamıştır.

YÖK Başkanının acilen kamuoyundan gelen tepkilere kulak vererek tatmin edici bir açıklama yapması gerekmektedir. Şuan tüm son sınıf ve mezun camiası kargaşa ve tedirginlik yaşamakta olup gecikilen her zamanda sorun daha da büyümektedir.

Yeni Sınav Sistemi YKS'nin Ayrıntıları

Memurlar.net