1 Ocak Yılbaşı ve Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Kesilir mi?

Melek Ozcelik

Öğretmenlerin ek ders ücretleri 1 Ocak yılbaşı ve kar tatillerinde kesilir mi? Öğretmenlerin ek ders ücretleri tam ödenir mi? Hangi tatillerde ek ders ücreti ödenir,hangi tatillerde kesilir?

Bu yıl yılbaşı hafta içine denk geldiği için ayrıca şu soru daha da çok soruluyor:'1 Ocak 2020 çarşamba günü yılbaşında öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?' 'Öğretmenlerin ek ders ücreti yılbaşında kesilir mi?' 'Öğretmenler yılbaşında nöbet ücreti alacaklar mı?Bütün bu soruların cevabı haberimizde2019-2020 eğitim öğretim yılının 1.döneminin bitmek üzere olduğu şu günlerde henüz kar tatili olmadı ama ikinci dönem hava durumuna göre kar tatili olma ihtimali var.Biz de bu nedenle yılbaşında ek ders ücreti konusunu yazarken kar tatilinde ek ders konusunu da ele aldık.

Kışın sert geçmesi demek okulların bol bol kar tatili ile eğitime ara vermesi demek.Tabi bu öğrencilerin sevindiren bir durum ama diğer taraftan konuların eksik işlenmesi yada hızlı işlenmesi anlamına geliyor.Diğer bir konu;öğretmenlerin yapamadıkları ders için ücret alıp almama konusu var.Bu konuya da net cevap vermemiz gerekiyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının  “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler”  bölümü  “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller ” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir:“(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Bildiğiniz gibi iller de Valiler 'İl Hıfzısıhha Kurulu kararı' ile kar tatili kararını veriyorlar.

VALİLİK, KAR TATİLİ KARARI ALIRSA, EK DERS ÜCRETİ ÖDENİRBu hükümlere göre; Herhangi bir nedenle (ki kar tatili de bunlardan biri) eğitime ara verilmesi kararlaştırılan il ve ilçelerde görev yapan eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde yapmaları gereken aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretleri tam ödenecektir.

1 OCAK 2020,YILBAŞINDA EK DERS ÖDENİR Mİ?

Resmi tatillerde ek ders ücreti ödenmez.Yılbaşı tatili de resmi tatil olduğu için öğretmenlere ve okul idarecilerine 1 Ocak yılbaşında ek ders ücreti ödenmez.Paylaş: