11 bin 500 öğretmen daha açığa alındı

Melek Özçelik


11 bin 500 öğretmen daha açığa alındı.Ancak bu kez PKK ile ilişkisi olan öğretmenler görevden alındı.

Günlerdir konuşulan PKK ile ilişkili öğretmenlerin açığa alınması ile ilgili somut haber basına yansıdı.

İşte o haber:MEB, PKK ile ilişkisi tespit edilen 11 bin 500 öğretmeni açığa aldı

Milli Eğitim Bakanlığınca, bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 11 bin 500 öğretmen açığa alındı.

Valiliklerin koordinesinde yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

MEB'in konuyla ilgili paylaştığı twit:

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

'Personelin bu fiilleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6, 7, 8, 10 ve 11'inci maddelerine aykırı hareket ettikleri anlaşıldığından, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal kararı, 23 Temmuz tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince eyleme katılan ya da destek veren personelin görev başında kalmasında sakınca görüldüğünden aynı kanunun 137'inci maddesi gereğince ilgililer hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır.'

Bakanlığın yazısında, söz konusu personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması istendi.

Öte yandan Bakanlık yetkililerince, valiliklerin koordinasyonunda yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin 285 öğretmenle ilgili açığa alma kararının açıklanmasının ardından okul müdürlüklerine yeni bir yazı gönderilerek, 29 Aralık eylemine katılan öğretmenler ile ‘’YPG/PKK propagandası yapan’’ öğretmenlerin isim listelerinin hukuk müdürlüklerine ‘’acilen’’ gönderilmesi istendi. 11bin 285 öğretmen sayısının artması bekleniyor.

'29 Aralık 2015 tarihinde greve katıldıkları için 16 bin 475 kamu emekçisi hakkında idari soruşturma, uyarı, kınama ve sürgün vakalarının yaşandığı belirtildi. Raporda ayrıca KESK üyesi 23 kişiye kademe ilerleme cezası,16 kişiye aylıktan kesme cezası, 50 kişinin ise işten atıldığı bilgisi verildi.'