12 Mart 2017 YGS Görevli Başvuruları Başladı

Melek Ozcelik

2017 YGS görevli;gözetmenlik,Salon Başkanı vb. başvuruları başladı.

12 Mart Pazar günü yapılacak olan 2017 YGS'de gözetmenlik,salon başkanı vb.görevlerinden birini almak isteyenler 15 Şubat 2017 Saat 10:00 a kadar ÖSYM'nin ' (GİS)Görevli İşlemleri Sistemi ' ( https://gis.osym.gov.tr /) nden başvurularını yapmaları gerekir. 

2017 YGS'de Salon başkanı ve gözetmenlik görevlerinden birini almak isteyen öğretmenler ÖSYM sistemi üzerinden 20 farklı okulu tercih edebilirler.

Görev almak isteyenler ÖSYM GİS sistemine giriş yaptıktan sonra şu aşamaları takip etmeleri gerekir:1)  Sisteme giriş yapınca sol menüden ' Görev Tercihlerim ' e tıklayınız

2)  2017 YGS seçilip sağ ok tuşuna tıklayarak sağ tarafa taşıyınız. 3)  Resimdeki gibi 2017 YGS sınavını seçtiğinizde bulunduğunuz İL'deki sınavın yapılacağı okullar sol tarafta listelenecek.2017 YGS sınav salon görevlisi yada gözetmenlik yapmak istediğiniz okullardan en fazla 20 tanesini seçip sağ ok tuşu ile sağ tarafa taşıyınız.Ardından Kaydet butonuna tıklayınız.'Bina tercihleriniz başarı ile kaydedildi.' yazısını gördüğünüzde işlem tamamlanmış demektir.4) Sınav bina tercihleri ilgili sistemdeki kayıtlı e-meil adresine '2017-YGS (12 Mart 2017-Pazar)sınav görevi ve binalar için yapmış olduğunuz tercihler aşağıdadır. Bu tercihleriniz işleme konulmuştur.' şeklinde bir açıklamanın olduğu meilin gelip gelmediğini kontrol ediniz.Meil gelmediği ise başvurunuzu tekrar yapmayı deneyin.Yada sistemdeki meil adresinizi kontrol ediniz.

Şimdiden gözetmenlik,salon başkanlığı vb.sınav görevinde başarılar diliyoruz. 

Görev talebinde bulunmak için TIKLAYINIZ

YGS 2017 GÖREVLİLERİ İÇİN UYARILAR-GÖREVLERİ-DİKKAT EDECEKLERİ HUSUSLAR

1.  Sınav binasına adayların alınması, sınav başlama saatinden  15 dakika önce  sona erecektir.Bu süreden sonra adayların sınav binasına girmelerine izin verilmeyecektir.
2.  Görevli olduğunuz binaya mutlaka görevlendirme belgeniz,görevli kartınız ve Nüfus cüzdanınız ile birlikte geliniz ve güvenlik aramasından geçiniz.Bu belgelerden biri eksik olduğunda sınav binasına alınmayacağınızı unutmayınız.
3.  Görevli kartınızı mutlaka görünür bir şekilde yakanıza asmanınz gerektiğini unutmayınız.
4.  Sınav Binasına cep telefonu,cüzdan,çanta,saat,takı ve bozuk para gibi metal eşyalar başta olmak üzere getirilmesi yasak olan eşyaları kesinlikle getirmeyiniz.
5.  Engelli Salonları hariç hiçbir sınav kapısının kapatılmayacağını unutmayınız.
6.  Adayların ssınav salonlarına alınışlarında Sınav Giriş Belgesi ile Nüfus cüzdanlarını kontrol etmeyi unutmayınız.
7.  Bina Sınav sorumlusundan teslim aldığınız Sınav Evrakı Poşetini adayların gözü önünde açmanız gerektiğini unutmayınız.
8.  Soru kitapçıklarını adaylara mutlaka kapalı poşet içerisinde ve rastgele dağıtınız.
9.  Adaylara sınav başlamadan önce sınav kurallarını yüksek sesle mutlaka okuyunuz.
10.  Sınav başlamadan önce Karekod etiket uygulamasını gerçekleştiriniz.
11.  Sınav sırasında adayları rahatsız etmeyiniz,mecbur kalmadıkça salon dışına çıkmayınız.
12. Sınavda, salondan her ne sebeple olursa olsun dışarı çıkan bir adayın tekrar sınav salonuna geri alınmayacağını ve böyle bir adayla karşılaşılması durumunda yasal çıkma süresi dolana kadar adayın binayı terk etmemesi ve Bina Sınav Sorumlusu odasında bekletilmesi gerektiğini unutmayınız.
13.  Bir salona ait sınav evrakının o salondan hiçbir surette çıkarılmayacağını unutmayınız.
14. Sınav sonunda soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarını tek tek sayarak hepsinin tam olduğuna emin olunuz aksi taktirde bu durumun hukuki ihtilaflara sebebiyet vereceğini unutmayınız.
15.  Sınav süresini fazladan kullanan adayların sınavlarının ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edileceğini unutmayınız.
16.  Göreve gelmeden önce Sınav Uygulama Yönergesini mutlaka okuyunuz.Sınav Uygulama Yönergesi ve sınav kurallarına ilişkin okuduğunuz maddelerin hukuksal olarak tarafınızı bağladığını unutmayınız. 

2017 Yılı ÖSYM-YGS-LYS-KPSS SINAV GÖREVLİ ÜCRETLERİ (OCAK-HAZİRAN)

Bina Sınav Sorumlusu :242,76
Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı :161,84
Bina Yöneticisi :161,84
Bina Yöneticisi Yardımcısı :145,65
Salon Başkanı :145,65
Gözetmen :121,38
Yedek Gözetmen :97,10
Yardımcı Gözetmen :161,8

2017 YGS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, BİTECEK?

YGS,12 Mart 2017 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 12.40'da bitecek toplam 160 dakika sürecek. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00’da hazır bulunmaları gerekecek.

Adaylar, sınav salonuna 2017-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklar. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak.

YGS'de HANGİ DERSTEN KAÇ SORU SORULACAK?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir.

160 Sorunun derslere dağılımı;

Test: Türkçe Soru Sayısı: 40
Test: Matematik Soru Sayısı: 28
Test: Geometri Soru Sayısı: 12
Test: Tarih Soru Sayısı: 17
Test: Coğrafya Soru Sayısı: 14
Test: Fizik Soru Sayısı: 14
Test: Kimya Soru Sayısı: 13
Test: Biyoloji Soru Sayısı: 13 

2017 YGS-LYS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

*Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

* Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

*LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

2017 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÖF SINAV GÖREVLİ ÜCRETLERİ

Salon Başkanı: 95 TL
Gözetmen: 85 TL
 

Paylaş: