2016-2017 Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen Başvuruları

Melek Özçelik


2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen Müracaatları 12 Eylül'de Başlıyor

Bu yıl açılacak MEB kurslarına öğretmenlerin başvuruları kurban bayramının ilk günü 12 Eylül'de başlıyor.Okulların açıldığı haftanın üçüncü günü yani 21 Eylül Çarşamba günü sona eriyor.

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları, Ortaöğretim Kurumlarına devam etmekte olan öğrenciler ile Açık Öğretim Öğrencileri ve Ortaöğretimden mezun olan öğrencilere yönelik il ve ilçelerde açılacak olan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev almak isteyen Öğretmen/Ücretli Öğretmen müracaatları 12-21 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.Kurslarda görev almak üzere Bakanlığımız http://e-kurs.eba.gov.tr internet adresi e-Kurs Modülü üzerinden Ücretli Öğretmenlik başvurusunda bulunan adayların Diploma, Pedagojik Formasyon Belgesi, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, KPSS Sonuç Belgesi ile Hizmet Cetveli (Özel Öğretim Kurumlarında görev yapmış olanlar) evraklarını İl Milli Eğitim Müdürlüklerine elden teslim ederek başvurularını onaylatmaları gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili detaylı bilgi Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://odsgm.meb.gov.tr adresinden takip edilebilecektir.

MEB KURS BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

MEB Kursları ile ilgili tüm iş ve işlemler e-kurs modülü üzerinden yapılacak.

ADIM ADIM ÖĞRETMENLERİN KURS BAŞVURULARI

 1) e-kurs modülüne öğretmenler mebbis şifreleri ile (odsgm.meb.gov.tr yada eba.gov.tr adreslerinden) giriş yapacak.Giriş yapmak için TIKLAYINIZ

e-kurs modülüne eba.gov.tr ye giriş yaptıktan sonra giriş yapmak için sağ üstte 'e-KURS' a tıklamanız yeterli.(Ücretli öğretmenler ise sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile giriş yapacaklar.)

2) Açılan ekranda ilgili bölüme (ÖĞRETMENLER İÇİN MEBBİS GİRİŞİ) tıklayıp bilgilerinizi giriniz.

3) Açılan ekranda sol tarafta yer alan 'ÖĞRETMEN KURS TALEP' bölümüne tıklayın

4) Sağ taraftan 'Kurs Merkezi Tercihleri' bölümünden en fazla 3 adet kurs merkezini seçiniz.

5) Ders seçimini her kurs merkezi için ayrı ayrı yapınız

6) Tercihler dışında başka merkez isteyip istemediğinizi seçip KAYDET'e tıklayınız

Öğretmenleri İlgilendiren Hususlar

1) Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs merkezi tercihlerini yaparak başvuruda bulunurlar. 
2) Kadrolu öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. 
3) Öğretmenler, kadrolarının bulunduğu veya görevli oldukları ilçede görev almak istedikleri üç kurs merkezine kadar tercihte bulunabilir. Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler “Tercihlerim dışında bir kurs merkezinde görevlendirilmek istiyorum” butonunu işaretleyerek ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde 
bulunabilirler. 
4) Ders ücreti karşılığında görev almak isteyen ücretli öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifre ile başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır. 
5) Başvurular, http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya https://e-kurs.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleştirilir.