2016 LYS'de ek puan uygulaması

Melek Ozcelik

2016 yılında ek puan uygulaması var mı? Meslek liselilerin sınavsız geçiş öncelikleri nasıl uygulanıyor?

Binlerce üniversite hayali kuran öğrencileri ilgilendiren konulardan biri de 'Sınavsız Geçiş' konusu.Bu nedenle 2016 YGS-LYS de bu konuyla ilgili önemli noktaları vurgulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.Sınavsız geçiş meslek liselerinin kendi alanlarındaki 2 yıllık (Tablo 6C) bölümlere geçişi demektir.
*Sınavsız geçiş 2016 yılında uygulanmaya devam edecektir.
*Sınavsız geçişi sadece 12. sınıflar kullanmayacaktır. Mezun öğrenciler de sınavsız geçiş haklarını kullanabilmeye devam edeceklerdir.
*Sınavsız geçişin YGS ile alakası yoktur. Yani sınavsız geçiş için YGS’ye girilmesi gerekmiyor. Sınavsız geçiş için Ocak ayında ÖSYS başvurusu yapılması yeterlidir.
*Sınavsız geçiş belirli kurallara (önceliklere) göre yapılmaktadır.Meslek Liselilerin Sınavsız Geçiş Öncelikleri

1) Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verirler (Yani 2014-2015 eğitim-öğretim yılı itibariyle yeni mezun olmuş adaylara en öncelik, sonra sırasıyla daha yeni mezun olanlardan başlayarak öncelik sırası böyle gider. Yani eski mezunların şansı düşüyor.).
2) Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. Anadolu Teknik Lisesi, 2.Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. Meslek Lisesi ve 4. çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3) Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.METEB: Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle METEB il içi veya il dışı diye bilinir.
4) Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi veya METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5) Yukarıdaki 4 şarta göre eşit olan adaylardan yaşı küçük olana öncelik verilir.
2016 LYS'DE EK PUAN HESAPLANMASI

EK PUAN UYGULAMASI 2015 YGS-LYS sisteminde son kez uygulanmıştır. Yani 2016 YGS-LYS sisteminde ek puan uygulaması artık yoktur.

Nitekim bu konuyla ilgili ' 2016 YGS-LYS Üniversite sınavlarında ek puan kaldırıldı ' şeklinde haber yapmıştık.Paylaş: