2016 LYS'ye YGS'de kaç puan alanlar başvuru yapabilecek?

Melek Ozcelik

YGS 2016 sonuçlarına göre en az 180 puan alan öğrenciler LYS'ye başvuru yapabilecekler13 Mart 2016 Pazar günü YGS'ye giren öğrenciler merak içinde YGS sınav sonuçlarını bekliyor. ÖSYM'nin 2016 Sınav takvimine göre YGS sınav sonuçları 25 Mart'ta yani bu gün açıklanacak.Bu yıl ilk kez ÖSYM sınav tarihleri ile birlikte başvuru tarihlerini,sonuç açıklama tarihlerini yayınladı.Gece geç saatlere kadar sosyal medyanın gündemleri arasında YGS sonuçlarının açıklanması vardı.SONUÇLAR MOBİL UYGULAMA İLE DE ÖĞRENİLEBİLECEK

YGS sonuçlarını adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden, SMS veya ÖSYM Mobil uygulaması ile öğrenebilecekler.2016 YGS SINAV SONUÇLARI SABAH SAATLERİNDE AÇIKLANDI

2016 YGS'YE GÖRE TERCİHDE TABAN PUAN YÜKSELDİ

Bu yıl öğrencilerin bir kısmı YGS baraj puanına takılacak.Çünkü ÖSYM 2016 YGS'de tercih yapılması için gereken en az puanı artırdı.Buna göre,YGS'ye giren öğrencilerden YGS sonuçlarına göre 150-179.99999 arası puan alanlar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giremeyecek. YGS sınav sonucuna göre puan türlerinden en az biri 150 ve üzeri olan adaylar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilecek. 

2016'DA LYS'YE BAŞVURU PUANI DA YÜKSELDİ

Bu yıl LYS'ye başvuran öğrenci sayısı azalacak.Çünkü ÖSYM bu yıl, hem 2016 YGS'de tercih için hem de 2016 LYS'ye başvuru için taban puanları yükseltti.Buna göre   YGS'ye giren adayların LYS'ye başvuruda bulunabilmeleri için taban baraj puanı ise 180. YGS puan türlerindeki puanlardan en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabilecek.

2 SORU İPTAL EDİLDİ,1 SORUNUN CEVAP ŞIKKI DEĞİŞTİRİLDİ

ÖSYM Başkanı sonuçların açıklanmadan bir gün önce,sınav günü yapılması beklenen açıklamayı yaptı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, '13 Mart 2016'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (2016-YGS) ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi.

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15’inci soru ile fen bilimleri testindeki 9’uncu sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7’nci sorunun ‘A’ olarak girilmiş cevabının 
‘D’ olarak değiştirilmesine karar verildi' dedi. İptal edilen sorular, ilgili testte en az bir cevabı bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilerek değerlendirme yapılacak.

2016 LYS BAŞVURU TARİHİ 1 NİSAN

LYS'lere başvurular, 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2016 LYS SINAV TARİHLERİ VE SINAV SÜRELERİ

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran 2016,10.00, 135 dakika

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik: 19 Haziran 2016,10.00, 135 dakika

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil: 25 Haziran 2016,14.30, 120 dakika

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016,10.00, 135 dakika

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016,10.00, 120 dakika

LYS başvuruları 1-14 Nisan 2016'da alınacak.

YGS SONUÇLARINDAN ÖNCE 'YÖK BAŞARI SİHİRBAZI' AÇILDI

YÖK, YGS sonuçlarının açıklanmasından önce YÖK Program Atlası’na ‘YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın eklendiğini duyurdu.

Üniversiteye girişte ilk aşama olarak 13 Mart’ta uygulanan ve 2 milyon 178 bin 563 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını beklerken YÖK, adaylar için yeni bir uygulama başlatarak, YÖK Program Atlası’na ‘YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın ekledi. Böylece adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS’de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görebilecek, kendi durumunu kıyaslayabilecek. YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sınav sonuçlarının bugün ÖSYM tarafından açıklanması planlanıyor. Tam da sonuçların açıklanmasından bir gün önce daha önceden hizmete sunulan YÖK Program Atlası’na, adaylardan gelen öneri ve talepleri de dikkate alarak yeni bir modül ekledik: ‘YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’. Bilindiği üzere lisans programlarını hedefleyenler için üniversiteye giriş süreci iki devreli bir müsabaka gibi. bugün   sonuçları açıklanacak olan YGS, müsabakanın ilk yarısı. Maçın ilk devresinin sonunda gençler, hedeflerine ne kadar yakın ne kadar uzak olduklarını merak edecekler. YÖK Başarı Sırası Sihirbazı ile adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS’de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer 
aldıklarını görebilecek ve kendi durumlarını (başarı sıralarını) kıyaslayabilecekler.

GERÇEKÇİ DEĞERLENDİRME YAPILABİLECEK

Örnek vermek gerekirse, Ankara Hukuk Fakültesi’ni hedefleyen bir aday, bugün  ÖSYM internet sitesinden YGS sonuçlarını öğrendiğinde, YGS-5 ve YGS-6 puan türündeki başarı sırasının Ankara Hukuk için yeterli olup olmadığını merak edecek. Bu konuda yapması gerek şey YÖK Başarı Sırası Sihirbazını kullanmak. Burada, 2015’te Ankara Hukuk’a yerleşen 650 kişinin 2015-YGS’deki hem ortalama hem de en düşük başarı sırasını görebilecek, kendi durumunu en gerçekçi şekilde  değerlendirebilecek, çalışma programını en akılcı şekilde yapabilecek.

YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın en önemli özelliği gerçek verilere dayalı olması. Başkan Saraç 10 Mart tarihindeki tanıtım toplantısında şunları söylemişti:“YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetinde idi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizi gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz.” YÖK olarak, adaylar yanlış kapıları çalmasınlar, yanlış arayışlara girmesinler, ‘bilinçli tercihler’ yaparak gerçekten istedikleri programlara yerleşsinler istiyoruz. Yerleştirildikleri programlara hatalı tercih nedeniyle kaydını yaptırmayan öğrencilerden kaynaklanan ‘kontenjanların yanması’ hadisesinin yaşanmamasını arzu ediyoruz.”

2016 LYS SONUÇLARI 18 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK

LYS sonuçları ise 18 Temmuz 2016'da adaylara duyurulacak.

Paylaş: