2016 YGS-LYS'de kaç tercih yapılabilecek?

Melek Ozcelik

2016 YGS-LYS tercih sayıları değişti.ÖSYM 2016 Yılı Üniversite tercih ve yerleştirme kılavuzunu 27 Haziran 2016 pazartesi günü yayımladı.2016 tercih kılavuzunda bazı değişiklikler dikkat çekiyor:

Bu yıl üniversite tercihi yapacak gençler, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda seçecekleri üniversitelerle ilgili başta akreditasyon ve mezunlarının sınav başarıları olmak üzere farklı bilgilere ulaşabilecek.

TERCİH SAYISI DÜŞÜRÜLDÜAdaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan ve tercihlerin 26 Temmuz-2 Ağustos arasında olduğu belirtilen kılavuzdaki değişiklikler:

-Geçen yıl tıp ve hukuk fakülteleri için gelen başarı sırası barajına bu yıl mimarlık ve mühendislik fakülteleri de eklendi.

-Daha önce 30 olan tercih sayısı bu yıl 24 oldu.EK PUAN KALDIRILDI

-Bu sene ilk kez tercih yapacak olan meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili tercih yaptıklarında ek puan alamayacaklar.

-Mühendislik, tıp, veterinerlik başta olmak üzere bazı programlara yeterliliklerini kanıtlamak için yurtdışı ve yurtiçinde sivil toplum kuruluşları tarafından verilen akreditasyonlar bu yıl kılavuzda programların karşısına eklendi.Paylaş: