2017 LYS-1 Matematik Sınavıyla İlgili Uzman-Öğrenci Yorumları

Melek Özçelik


2017 LYS-1 Matematik Sınavıyla İlgili Uzman-Öğrenci Yorumları.Sorular Zor Mu Kolay mı? klasik sorular sorulmaya devam ediyor 

2017 LYS-1 Matematik Sınavıyla İlgili Uzman-Öğrenci Yorumları merak ediliyor ancak en sağlıklı yorumları sınav soruları açıklanıp dikkatli değerlendirildiğinde alabiliriz.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren #LYS1 hashtagı ile matematik sınavı konuşulmaya başlandı.Ve öğrenciler sınava girmeden görüşlerini dile getirdiler.Örnek bir kaç twit.

-#Lys2017 İnşallah bugün de Suriyelilerin çocuk sayısı ile ilgili problem sormazlar
-Ya şimdi matematik sorularında acaba 2023 ve Suriye çıkar mı ? Meraklandım
-Sınav anındayken gökten formül yağması dileğiyle #Lys2017
-Başarısız olan kardeşlerim üzülmesinler yapıcak birşey yok kızlar kocaya erkekler sanayiye
-Ben yeterince çalışamadım diye dua etmeye utanıyorum kız sene boyunca çalışmamış dua ediyor umarım bunları görüyorsundur Allahım #Lys2017?
-İşte gidiyorum bir şey demeden... #Lys2017
-6,7 soru işaretleyip çıkacak bide utanmadan sınav kolaydı yaa istediğim net gelir diyecek tmcilere aldırış etmeyin sayın veliler #Lys2017
-Sayısalcılar heyecandan ölüyor eşit ağırlıkçılar 10 net bana yeter diyor sözelciler fosur fosur uyuyor #Lys2017
-İlk 79 soruyu yapsam yetiyo #Lys2017?
-Ana ben gidiyoom düşmana karşııı #lys1 #lys2017
-Matematik sınavında tüm sınav boyunca soruları kadir inanır bakışı ile izlemeyi düşünüyorum
-Bir TM'ci olarak dün prestij maçına çıktım bugün benden kat kat güçlü rakibe karşı oynuyorum haftaya pazar ise dev derbi var #Lys2017

Sınavdan sonra da #LYS1 zirvede uzun süre kalmaya devam etti.Ve matematik sınavında iki sorunun müfredat dışı olduğu iddiaları dile getirilmeye başlandı.

Medyada konuyla ilgili ulaştığımız yorumlar,görüşlerden bazıları:

Enes DOĞAN – Öğrenci  :  Matematik sorularının  orta düzeyde olduğunu düşünüyorum. Geometri sorularından ise 2 sorunun kesinlikle müfredat dışı olduğunu düşünüyorum. 2 tane Uzay Geometrisi sorusu vardı. Geometri testi yaklaşık 1 saatimi aldı.  Genel olarak, çözdüğüm çıkmış soruların biraz üstünde bir sınavdı.

Kaan TÜRKER – Öğrenci  : 2015’ ten daha zor bir sınav. Sadece çalışmanın yetmeyeceği, süre kontrolünün de önemli olduğu bir sınavdır. Ayrıca müfredat dışı soruların olduğunu düşünüyorum.

Tuzkaya  Eğitim Kurumları Matematik Öğretmenleri :  Daha önceki yıllara göre zor bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Seçici soruların yanında Geometri sorularının içerisinde Matematik Öğretim programından kaldırılan Uzayda Doğru Düzlem konusundan 2 soru sorulmuştur. Müfredat dışı olduğu için bu 2 sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Açık uçlu soruya zaman yetmedi

LYS-1’de (Matematik) açık uçlu soruların ikisi matematik, biri geometriden soruldu. Adaylar açık uçlu sorular için zamanı yetiştiremediklerini belirtti. Matematikte süre sıkıntısı yaşanırken, integral ve analitik konuları, adayları zorladı. Adaylar, geometride ise uzay geometri konusuyla ilgili soruları çözmekte zorlandıklarını söylediler. Adayların sınav sonrası yorumları şöyle:

İNTEGRAL ZAMANIMI ALDI

Gamze Karaman: Güzeldi. Süre konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Biraz integralde zorlandım, zamanımı aldı. Geometri matematiğe göre zordu ama yapabileceğimi yaptım. Açık uçlu sorulardan ikisini çözemedim. Yanlışların doğruyu götürmediğini bilmiyordum. Ama zaten fikrim yoktu, yapamazdım.

BİRİNİ ATTIM, İKİSİNİ YAPTIM

Leyla Ağar: Orta düzeydeydi. Yüzde 50'si yapılabilirdi. Yüzde 20'si biraz üst düzeydi. Türev ve integral konusu beni zorladı, onları yapamadım. Diğerleri basitti. Geometriye çok bakamadım. Ama çok zor değildi. Açık uçlu soruların yanlış çıkması netlerimizi etkilemiyor. İyiydi aslında. Birini attım, diğerlerini yaptım.

UZAY GEOMETRİSİNDEN 2 SORU...

Elif Nurbakan: İdealdi, çok zor değildi. MF bölümüyüm. Çok kolay olmasa da YGS gibi zor değildi. Uzay geometrisinde dik kesişme konulu soruda zorlandım. Dik kesişme ben hiç görmedim. Ondan iki soru vardı. O biraz moralimi bozdu. Belki müfredatta vardı, biz görmedik. Olasılık sorusu uğraştırıcıydı. Beni geometri çok zorlamadı. Açık uçlunun ikisini yaptım, birini yapamadım. Açık uçlu soru olmamalı. Çünkü biz şıklar üzerinden giderek soruları çözebiliyoruz. Şık eleme imkanımız oluyor. Daha fazla zaman alıyor.

PELİN'Lİ SORU SINAVA DAMGA VURDU

Sınavda 'Pelin'in hesap makinesinin 3 tuşunun bozuk olması' üzerine kurulu olasılık sorusu ise öğrencileri hayli uğraştırdı. Sosyal medyada yorum yağdı. İşte bazı yorumlar...

-O değilde Pelin'in derdi 1 milyonu gerdi.

-Pelin iki sınavdır amele amele işler yapıyo ÖSYM Peline sahip çık

-Pelin gözünü seveyim nerede yaşıyorsan konum at hesap makinesi göndereceğim

-Pelin git kendine yeni bi hesap makinası al seninle mi uğraşacaz #Lys2017

-#lys1 ismi pelin olan kızlar acilen sinir sınır dışına

-Ygs de yırtık menüden sipariş vermeye çalışan pelin, lys de bozuk hesap makinesi kullanarak bizi yine şaşırtmadı iğrenç insansın pelin

-Arkadaş,akraba,eş,dost adı Pelin olan kim varsa tüm irtibatımı kesiyorum

-Bana Pelin'in o hesap makinesini bulun getirin #lys1

2 SORUNUN İPTALİ İSTENİYOR

LYS-1'in Matematik sınavın iki sorunun iptal edilmesi gerektiği iddia edildi. İrday Eğitim Matematik Bölüm Başkanı Mehmet İrday, bugün gerçekleştirilen LYS-1 Matematik Sınavı'nda 2 sorunun iptal edilmesi gerektiğini iddia etti. İrday, 2017 LYS-1'de matematik öğretim programından kaldırılan 'Uzayda Doğru ve Uzayda Düzlem' denklemlerinden 2 sorunun geldiğini belirterek, bu 2 sorunun müfredat dahilinde olmadığını kaydetti. İrday, 2 sorunun iptali için ÖSYM'ye itiraz başvurusunda bulunulacağını açıkladı. (Kaynak: Hürriyet, Milliyet)


LYS-1 matematik sınavı sona erdi

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 839 bin 124 aday başvurdu.

Sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü. Adaylar, LYS-1'de matematik testinde 80 soru cevapladı. Adaylara matematik testinde 3 soru, kısa cevaplı şekilde soruldu.

LYS-2 fen bilimleri ve LYS-5 yabancı dil sınavı 17 Haziran Cumartesi günü, LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı da 18 Haziran Pazar günü yapılacak.