2017 LYS Tercih Kılavuzu Yayımlandı

Melek Özçelik

ÖSYM, LYS tercih kılavuzunun yayımlandığını duyurdu.

 LYS tercih kılavuzu yayımlandı. ÖSYM, LYS tercih kılavuzunu ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 22 Haziran-4 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.'

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN 


'Üniversite kontenjanlarında 58 bin artış olacak'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 'Bu sene üniversite öğrenci kontenjanlarında geçen yıla göre yaklaşık 58 bin 284 artış olacak. Lisans programlarında 473 bin 776, ön lisans programlarında ise 436 bin 904 olmak üzere, toplam kontenjan 910 bin 680 olacak.' dedi.

YGS ve LYS sürecinin tamamlanmasının ardından, öğrencilerin tercih sürecine başlayacağını belirten Saraç, 'Dileğimiz, bütün öğrencilerimizin arzularına, çabalarına uygun hak ettikleri en iyi programa yerleşmeleri.' ifadesini kullandı.

Yükseköğretime giriş sisteminin yeterlilikler üzerine düzenlendiğini kaydeden Saraç, 'Şu veya bu şekilde iyileştirmeler gündeme gelse bile bu sınavların adalet sağlayan bir mekanizma olduğu hususunda toplumsal bir uzlaşı var.' değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin genç bir nüfusunun bulunduğunu, her sene üniversiteye talebin yüksek oranda artış gösterdiğini anlatan Saraç, 'Arzın da buna uygun şekillenmesi gerekiyor. Fakat, YÖK'ün üzerine düşen çok zor bir görev var. Bu talep, her zaman ülke için rasyonel bir gerçekliği de ifade etmiyor olabilir. Bu açıdan YÖK, bu talebi rasyonel bir şekilde yönetmek durumunda.' diye konuştu.