2018 AYT Soruları Zor muydu? Kolay Mıydı? Uzman-Öğrenci Görüşleri

Melek Özçelik

2018 AYT Matematik,Edebiyat,Sosyal Bilgiler ve Fen bilimleri(Fizik-Kimya-Biyoloji) Soruları Zor muydu? Kolay Mıydı? Uzman-Öğrenci Görüşleri

Üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 13.15'te sona erdi.

2018 AYT'ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday, 6 bin 746 binadaki 108 bin 470 salonda sınava alındı.AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru yöneltildi. AYT, 180 dakika sürdü.

2018 AYT UZMAN YORUMLARI-GÖRÜŞLER

Sınav soruları zorluk derecesi ortanın biraz üstünde

Uğur Okulları Biyoloji Bölüm Başkanı Asuman Kılıç Casim, 'AYT Biyoloji testinde adaylar ağırlıklı olarak 11 ve 12. sınıf kazanımlarına ait soru tipleri ile karşılaşmışlardır. Öğrencilerimizden bazı soruların yorum ağırlıklı bazı soruların doğrudan bilgi içerikli olduğu bilgisi geldi. Genel olarak sınav müfredat ile uyumlu ancak zorluk derecesi ortanın biraz üstünde denilebilir' dedi.

Yaklaşık 2,4 milyon öğrencinin başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün gerçekleşti. Tüm yurtta saat 10.15'te başlayan sınav 180 dakika sürdü. AYT'de adaylar, alanlarına göre 160 sorunun olduğu dört testten istediklerini cevaplandırdı. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Matematik, Sosyal Bilimler 2 ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar soru soruldu.

YKS'nin ikinci oturumu olan AYT'yi Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt ve Lise Bölüm Başkanları değerlendirdi. Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, '2018 AYT, ÖSYM formatına ve müfredata uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. AYT'yi değerlendirdiğimizde öğrencilerin özellikle Matematik'te zorlandığı bir sınav olduğunu dile getirebiliriz. AYT'de Matematik testinde 11 ve 12. sınıf ağırlıklı sorular sorulmuştur. Bu soruları çözebilmek için konuları teorik olarak öğrenip, ispatlayarak çalışmak gerekmektedir. Bir soruda hem Matematik hem Geometri derslerinin birkaç kazanımı birleştirilerek sorgulanmıştır. Matematik dersi, diğer derslere göre hem TYT hem AYT'de zor olması nedeniyle sıralamada etkili olacaktır.Sosyal Bilimler 1 ve 2'den,ağırlıklı 11 ve 12. sınıf müfredatı kapsamında sorular sorulmuş olup geçen yılki LYS-4 sorularının formatına benzer nitelikte olmuştur. Ancak bu yıl Tarih soruları bilgiye dayalı, zor sorulardan oluşmuştur. Bu zor sorular, Sözel ve Eşit Ağırlık puanında etkili olacaktır.

31 Temmuz'da YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için tercih süreci de başlayacak. YKS bir sıralama sınavı olduğu için yüzdelik dilimi dikkate almaları önemlidir. Ayrıca sadece yüzdelik dilim değil, öğrencilerin mutlu ve başarılı olacakları bölümleri tercih etmelerini de öneriyorum' dedi.

Uğur Okulları Matematik Bölüm Başkanı Nilda Yüksel, '2018 AYT Matematik testinde MEB müfredatına uygun sorular sorulmuştur. Sorular bilgi ağırlıklı olup birkaç kazanım veya bilgi bir arada sorgulanmış, öğrencilerin okuduğunu anlayıp, bilgiyi kullanarak işlem yapabilme gücü ölçülmüştür. Soruların bir kısmındaki veriler, değişkenlere bağlı olarak sorgulanmıştır. Bu tarz sorular öğrencilerin zorlanmasına ve zaman kaybetmesine sebep olmuştur. Geometri soruları analitik ağırlıklı olup birkaç modelleme sorusu dışında daha çok bilgiyi sorgulayan sorulardan oluşmuştur.

AYT Matematik testi genelinde 9 ve 10. sınıf konularını bilmeyi gerektiren ancak müfredat olarak 11. ve 12. sınıf konularından ağırlıklı olarak sorulmuştur' ifadelerini kullandı.

'Edebiyat sorularında daha önceki yıllarda yoklanmış bazı bilgilerin tekrar yoklandığı gözlemlenmektedir'

Uğur Okulları Türkçe Bölüm Başkanı Cevdet Eyüboğlu, '2018 YKS-AYT' deki 24 Türk Dili ve Edebiyatı sorusundan 4 sorunun paragraf biçiminde anlam bilgisi sorularından, 20 sorunun ise Edebiyat sorularından oluştuğu öğrencilerimizden aldığımız duyumlardır. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre Edebiyat sorularının lise müfredatına uygun olduğu görülmektedir. Ayrıca Edebiyat sorularında daha önceki yıllarda yoklanmış bazı bilgilerin tekrar yoklandığı gözlemlenmektedir. Genel olarak Türk Dili ve Edebiyatı sorularının öğrencilerimizin kolaylıkla çözebileceği düzeyde olduğunu söylemek doğru olacaktır' diye konuştu.

Uğur Okulları Fizik Bölüm Başkanı Volkan Alpay, 'AYT sınavında Fizik soruları müfredatla uyumlu olup sorular sınavın kapsamına uygun olarak bilgi ve bilgiyi işleme üzerine oturtulmuştur. Soru sayısının belli sayıda olmasından dolayı birkaç kazanımın aynı soru içerisinde kullanım zorunluluğu oluşmuştur. Bu sorular da eleyici, ayırt edici sorular olacaktır. Fizik testi soruları 11 ve 12. sınıf müfredatından sorulmuştur' dedi.

'Sorular beklenildiği gibi'

Uğur Okulları Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil ise konuşmasında şunları kaydetti:

'2018 AYT, geçen yıl yapılan LYS'ye benzer bir şekilde gerçekleşti. Öğrenciler; sınavın müfredata uygun kazanımları ölçtüğünü, beklenen temel bilgileri sorguladığını, olması gerektiği düzeyde, soru ifadelerinin net ve anlaşılır olduğunu belirttiler. Soru sayısının azalması nedeniyle doğal olarak bazı bölümlerden soru sorulmadığını görmekteyiz. Ancak soruların belli periyotlarda işlenen konuları içermesi sınavın güvenilirliğini artırmış. Sorular beklenildiği gibi 11 ve 12. sınıf müfredatını içeriyor. Çok iyi çalışan öğrencilerin yapabilecekleri seçici, ayrıntılı, işlemli sorular yanında, bilgi düzeyi düşük olan öğrencilerin de yapabilecekleri sorulara yer verildiğini anlıyoruz. İyi bir eğitim alan, doğru kaynakları kullanan, bilgi boşluğu olmayan öğrencilerin başarılı olduklarını düşünüyorum.'

'Sınav müfredat ile uyumlu ancak zorluk derecesi ortanın biraz üstünde'

Uğur Okulları Biyoloji Bölüm Başkanı Asuman Kılıç Casim, 'AYT Biyoloji testinde adaylar ağırlıklı olarak 11 ve 12. sınıf kazanımlarına ait soru tipleri ile karşılaşmışlardır. Öğrencilerimizden bazı soruların yorum ağırlıklı bazı soruların doğrudan bilgi içerikli olduğu bilgisi geldi. Genel olarak sınav müfredat ile uyumlu ancak zorluk derecesi ortanın biraz üstünde denilebilir' dedi.

Uğur Okulları Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler de, 'AYT Coğrafya 1 ve 2 soruları, 11 ve 12. sınıf kazanımları kapsamında oluşturulmuştur. Sınavda her ünite kapsamından sorular sorulmuştur. Küresel ortam, Türkiye coğrafyası ve çevre konuları ağırlıklı sorgulanmıştır. Soruların zorluk düzeyi orta düzeydedir. Yapılabilirliği yüksek bir sınav olmuştur. Dünya ve Türkiye haritalarını yorumlama becerisi her yıl olduğu gibi bu sınavlarda da istenmiştir. İyi hazırlık yapan öğrencilerimizin sınavda zorlanmadıklarını düşünüyorum.

'Sınavın konu kapsamını bilen ve soru kökünü dikkatli okuyan öğrencilerin yapacağı bir sınavdır'

Uğur Okulları Tarih Bölüm Başkanı Zeynep Ergün ise, 'Sosyal Bilimler 1 ve 2 Tarih sorularının, sınava giren öğrencilerin görüşleri doğrultusunda müfredata uygun olduğu bildirildi. Sınavda soru tarzı olarak neden sonuç bağlantısı kurmayı ve tarihi terim bilgisi gerektiren sorular sorulduğu görülmüştür. Tarih soruları acık ve anlasılır bir dille yazılmış, bilen ve bilmeyen öğrenciyi ayırt etmeye yönelik, güçlü çeldiricilerin yer aldığı bir sınav olmuştur. Sınavın konu kapsamını bilen ve soru kökünü dikkatli okuyan öğrencilerin yapacağı bir sınavdır.

Tarih soruları sınava giren öğrencilerin görüşleri doğrultusunda 9,10,11,12. sınıf müfredatına göre eşit dağıtılmıştır. Genelde sorular bilgiye dayalı gelmiştir' ifadelerini kullandı.

Uğur Okulları Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç da, '2018 AYT'deki Felsefe Grubu soruları MEB müfredatı kapsamındaki konulara uygundur. Felsefe soruları paragrafa dayanarak yorum gücünü ölçer niteliktedir. Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık soruları ise bilginin doğrudan hatırlanmasını gerektirmektedir. Psikoloji ve Felsefe soruları diğer sorulara göre öğrenciyi biraz daha zorlamış ve soruların tekrar okunmasını gerektirmiştir. Orta düzeyde zorluk seviyesi olan soruların ifadesi net olup, bilen öğrenciyi ayırt edecektir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları MEB müfredatına uygun, ifadesi net ve bilgiyi ölçen niteliktedir. Öğrenciler TYT sorularına göre daha çabuk sonuca ulaşabilmiştir' diye konuştu.

Uğur Okulları Öğrencilerinin TYT Değerlendirmeleri

Uğur Okulları Gaziemir Kampüsü Öğrencisi Hüseyin Kutluay Çakadur, 'Bugün girmiş olduğum AYT sınavında sadece Matematik ve Fen bölümünü yaptım. Matematiğin zorluk düzeyi ortaydı. Geometri soruları ise geçen yıla kıyasla daha kolaydı. Fen bölümü ise bilgiyi ölçmeye yönelikti. Soruların büyük bir kısmı bilgi sorusuydu. Yine Fen bölümü de geçen yıla göre kolaydı. Soruların azaltılmasından dolayı sorulan konular çok dardı. Emeklerimizin karşılığını alacağımız bir sonuç olmasını diliyorum' dedi.

Uğur Okulları Tuzla Kampüsü Öğrencisi Kerim Biçici ise, 'Bugün girdiğim AYT sınavını bir eşit ağırlık öğrencisi olarak değerlendirdiğimde Edebiyat - Sosyal1 bölümü basitti. Tarih, Coğrafya bölümünde de zorlayıcı sorular yoktu. Matematik bölümü genel olarak zorun üstüydü, Matematik kilit sınavdı. TYT'de ise bilgi gerekmiyordu, sadece zamanı nasıl kullanmamızla ilgiliydi' ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Uğur Lisesi Öğrencisi Cansu Cömert de, 'Edebiyat testi güzeldi, Tarih dersi orta zorluktaydı, Coğrafya dersi ise basitti' şeklinde konuştu.

Abbas GÜÇLÜ Twitter hesabında AYT sınavından sonra şu değerlendirmeyi yaptı:

'Üniversiteye girişte, sıralama sınavı değil de 100 üzerinden 50 alanın, kazandığı, başarı sınavı uygulasaydık, kazananların üçte ikisi de açıkta kalırdı. Matematik sorusu yapmadan mühendis, Tarih, Coğrafya, Fizik, Kimya Biyoloji, bilmeden öğretmen olunur mu? Bu sistemde olunuyor!

YKS’de asıl sorgulanması gereken,2 milyon 300 bin adaydan,ne kadarına, kazandıklarında sevincekleri, mezun olduklarında iş bulabilecekleri kontenjan var?
Gençler,artık ille de üniversite demiyor, iyi bir iş, iyi bir gelecek istiyor. Geçen yıl 350 bin kontenjan bu yüzden boş kaldı.

2017 YGS’de her testen 40’ar soru soruldu ve Türkiye ortalamaları, çok da yüksek değildi. Bu yüzden panik yapmayın derim: Türkçe 17.27, Sosyal 12.30, Matematik 5.12, Fen 4.61!'

TWİTTER - ÖĞRENCİ YORUMLARI

Sosyal ağ twitterdaki değerlendirmelerin bazıları hiciv dolu:)

-Limit alacağım sayı yok türev alacağım fonksiyon yok integral alacağım soru yok soru bu nasıl mat2.
-Açık konuşmak gerekirse sınavda emin olduğum tek soru Atatürk’ün gittiği okullar sorusuydu
-Hayatımın 1 yılını harcadığım için kendimden özür diliyorum. Bu neydi şimdi ben bu sefer gerçekten anlamadı.
-Fizik sorularını Muharrem İnce hazırlamış olmalı.ÖSYM bu kadar ince düşünemez.
-Fen bilgisinden geçersek ; Bilim Adamı,Matematikden geçersek ; Profesör,Türk dili ve Edebiyatından geçersek ; Tanzimat Dönemi Şairi
Sosyal Bilimlerden geçersek ; Osmanlı Padişahı falan olucaz herhalde bu nedir ya!
-Dün süre, bugün beynim yetmedi.
-Bu test kitaplarında çözdüğüm matematik sorularıyla sınavdaki sorular neden farklı acaba ben teoga falanmı hazırlandım.
-İnternet sağlayan firmanın hesabını türk esnaf gibi çözdüm.
-3 aydır çalıştığım integral boşa gitti ben nerelere gideeem.
-Arkadaşlar sınavdan yeni çıktım ve bir karar aldım, bu ülkenin ite kopuğa serseriye de ihtiyacı var, ben o kontenjanı dolduracağım Allah’ın izniyle.
-O yüksek mertebeden türev sorusunu kim yazmayı akıl ettiyse anasına çözdürsün sonra bize sorsun.
-Allahım ben eşit ağırlıktım ama sınavdan sözel olarak çıktım.
-Bu sene üniversitelere öğrenci alınmayacak herhalde bu soruların başka açıklaması olamaz.
-O nasıl matematik sorularıydı ben hayatımda bu kadar aşağılandığım kendimi bu kadar geri zekalı hissettiğim başka bir zaman olmamıştı.
- Şu matematik sorularını lisedeki matematik öğretmenlerine sorsalar kaç tanesi full çeker merak ediyorum :)))


ÖSYM Başkanı'ndan YKS açıklaması

ÖSYM Başkanı Özer:'ÖSYM'nin tarihinde şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu YKS'nin iki oturumu da sorunsuz şekilde tamamlandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) lojistik olarak ÖSYM tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirterek, 'Her iki oturum da tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı.' dedi.

Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) dün, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri'nin (AYT) ise bugün tamamlandığını ifade etti.

TYT oturumuna 2 milyon 381 bin 784 adayın, bugünkü AYT oturumuna ise 2 milyon 19 bin 853 adayın başvurduğuna işaret eden Özer, 'Bu sınav, şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonuydu. Her iki oturum da tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Böyle bir sınavı tüm paydaşlarımızla birlikte başarılı bir şekilde tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sınav sonuçlarının tüm öğrencilerimize ve değerli ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.' değerlendirmesinde bulundu.

Bugün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 131 bin 453 adayın katılacağını belirten Özer, adaylara başarılar diledi.

Özer, 'Sınavın en büyük katılımlı iki oturumunun huzur ortamında ve sorunsuz olarak tamamlanmasında desteklerinden dolayı İçişleri Bakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, YÖK Başkanımıza, Emniyet Genel Müdürümüze, Jandarma Genel Komutanımıza, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanımıza, valilerimize, kaymakamlarımıza, rektörlerimize, sınav koordinatörlerimize ve sınavda görev alan tüm sınav görevlilerimize en içten şükranlarımı sunuyorum.' ifadelerini kullandı.

ÖSYM Başkanı Özer, 'YKS'nin tüm oturumlarının soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarının bu akşam ÖSYM web sitesinden yayımlanacağını' sözlerine ekledi.