2019-2020 MEB Kurs Takvimi-Öğretmen ve Öğrenci Başvuruları

Melek Ozcelik

2019-2020 Öğretim Yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları 1.dönem okulların yarıyıl tatile girmesi ile sona erdi.Okulların 3 Şubat 2020 pazartesi tekrark açılması ile kurslarda aynı hafta başlayacak.

Bu yıl kurslara başvurular eylül ayında yıllık olarak yapılmıştı.İkinci dönem ayrıca MEB kurslarına başvuru yapılmayacak.Yeni MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları   yönergesine göre bu yıl kurslara başvurular her iki dönemi de kapsayacak şekilde yıllık yapıldı.Artık MEB kurslarında 1.dönem ile 2.dönem birleştirildi.Geçen yıllarda birinci ve ikinci dönem için ayrı ayrı başvuru yapılıyordu.Artık bu yıldan itibaren kurslara başvurular yıllık olarak yapılacak.

Eğer MEB ikinci dönem(bu yıla özel olarak) başvuru açmazsa, 1.dönem başvuru yapmamış olanlar kursa ikinci dönem kursa başvuru yapamayacakları için kursa da devam edemezler MEB Kursları kılavuzunda yayınlanan takvime göre kursların başlama ve bitiş tarihleri:

Kursların Başlaması: 30 Eylül 2019

Kursların Tamamlanması: 7 Haziran 20192019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI İŞ TAKVİMİ

  2019-2020 Yılı MEB Kursları İle İlgili Temel Değişiklikler:*Kurslarda açılan şube sayısının 5 ve üzerinde olması durumunda kursta görevli öğretmenlerden  nöbetçi öğretmen  görevlendirilecek.
*Kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanacak.(Daha önceden 1.,2.dönem ve yaz olmak üzere üç dönemdi)
*Kurs kayıt süresi uzatıldı.
*Mezunlara yönelik açılacak kurslarda kamu kurum ve kuruluşlarına ait derslikler kullanılabilecek.
*Öğrenciler farklı kurs merkezilerine gidebilecekler.
*Yaz döneminde açılan kursların süresi; 4 haftadan az 8 haftadan fazla, yıllık açılan kursun süresi ise 16 haftadan az 36 haftadan fazla olamayacak.
*Bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamayacak.
*Devamsızlık süresi 1/5 olarak değiştirildi.
*Her 10 şubeye bir müdür yardımcısı görevlendirilecek.
*Kurs merkezi müdür yardımcısının görevlerine nöbet görevi eklendi.

MEB Kursları ile İlgili Değişikliklerin Tamamı İçin TIKLAYINIZ  

BAŞVURULAR EBA-KURS yada ODSGM'den YAPILACAK

KURSLARA ÖĞRENCİ/KURSİYER BAŞVURULARI  

1.  a) Resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler; genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,
b) Resmî ve özel örgün eğitim kurumlarının 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar,başvurabilir.
2.  Resmî örgün eğitim kurumlarına ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.
3.  Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.
4.  Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile kurs başvurusunda bulunabilirler.
5.  Kursiyerler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi e-Kurs Modülünün kendilerine otomatik oluşturduğu şifreler ile kurs başvurusunda bulunabilirler.
6.  Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.

E-KURS MODÜL GİRİŞ YERLERİ VE ADIM ADIM KURS DERS SEÇİMİ

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

1) a)  MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi( http://odsgm.meb.gov.tr/ )nde sağ üst köşeden ' E-KURS ' a tıklayarak

2)  Açılan ekranda sizinle ilgili olan kısma tıklayınız.

3)  Sisteme giriş yapınca tercih işlemleri için sol menüden Öğrenci İşlemleri altındaki ' KURS TERCİH ' e tıklayın

4)   Okul Tercih 'den kurs merkezi olan okullardan size uygun olanını seçiniz.

5)  Kurs almak istediğiniz  Ders Tercihi ni yapınız.
Aşağıda yer alan 'Ders Ekle' ye tıklayarak hakkınız kadar ders tercihinde bulunabilirsiniz.
1.ve 2. dönem kurslarında ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarının 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; ortaokulların 8. sınıfındaki öğrenciler en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saate kadar; liselerin 11.ve 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler.

 

6) Öğretmen Tercihi:  Dersin altında yer alan öğretmenlerden istediğinizi tercihini ediniz.

8)   'Dersleri Kaydet ' e tıklayarak işlemlerinizi tamamlamış oldunuz.

Hayırlı Olsun..Başarılar Dileriz

SINIFLAR EN FAZLA 20 ÖĞRENCİ OLACAK

Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudunun ise 20'den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 24’e kadar çıkarılabilir. Kurslarda yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar
oluşturulabilir.

KURSLARA ÖĞRETMEN BAŞVURULARI  

1. Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, Bakanlıkça yayımlanan kılavuzda belirlenen takvime göre e-Kurs Modülü üzerinden veya millî eğitim müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunur. Kurslarda görev alacak öğretmenler, başvuruda bulunan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak görevlendirilir. Kurslarda, belirtilen nitelikleri taşımaları kaydıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden görevlendirme yapılabilir.
2. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.
3. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, iş takviminde belirtilen başvuru süresi içinde kadrolarının veya MEBBİS’te görevlendirme kayıtlarının bulunduğu ilçe sınırlarında bulunan kurumlardan birisini tercih edebilir. Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler e-Kurs Modülü üzerinden ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde bulunur.
4. Kurslarda görev almak isteyen ücretli öğretmenler, aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden e-Kurs Modülü üzerinden kurs başvurusunda bulunabilirler.
5. Başvurular, https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya https://e-kurs.meb.gov.tr internet adresinden  e-Kurs Modülü üzerinden gerçekleştirilir. Kurs başvurularını zamanında yapma sorumluluğu öğretmenlere aittir.

ÖĞRETMEN BAŞVURU BASAMAKLARI

1.  Öğretmen Kurs Talep Modülüne tıklanır,
2.  Kurs Merkezi Tercihlerinden Kurs Merkezi seçilir,
3.  'Bu Okulda Muhtemel Açılacak Dersler' kutusundan okutulacak dersin üzerine çift tıklanıp 'Sizin Eğitim Verebileceğiniz Dersler' kutusuna gönderilir. Aynı şekilde seçilen dersin üzerine çift tıklanarak kutudan çıkarılması da sağlanabilir,
4.  Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda bir seçim yapılır (Tercihleriniz dışında bir kurumda çalışmak isteyip istemediğiniz),
5.  'Kılavuzu Okudum ve Kabul Ediyorum' kutucuğu işaretlenir,
6.  'Kaydet' butonuna tıklanarak başvuru tamamlanır.

KURSLARA ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMESİ

1.  Kurslarda görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi, e-Kurs Modülü üzerinden kurs merkezi müdürü tarafından öncelikle o kursa başvuru yapan kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar gözetilerek yapılır.
2.  İhtiyaç olması hâlinde, komisyon tarafından başvuruları onaylanan ücretli öğretmenler ders ücreti karşılığında görevlendirilir. Görevlendirme işlemi yapılmadan önce başvuran öğretmenlerin gerekli belgeleri alınarak komisyonlarca değerlendirilir. Başvuru esnasında sisteme girdiği bilgileri belgelendiremeyen ücretli öğretmenlere görev verilmez.

HAFTALIK DERS SAATİ SAYISI

Kurslar, ortaokul ve imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde Bakanlıkça belirlenen derslerden açılır. Kurslarda öğrencilerin sınıf seviyelerine göre haftalık en fazla alabilecekleri ders saati aşağıdaki tabloya göre uygulanır.

KURSLARDA SINIFLARIN OLUŞTURULMASI/SONLANDIRILMASI  

1. Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudunun ise 20'den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 24’e kadar çıkarılabilir. Kurslarda yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar
oluşturulabilir.
2. Kursların; örgün eğitime devam edenler ile mezun olanlar için ayrı gruplar oluşturularak düzenlenmesi esastır.
3. Aynı yerleşim biriminde birden fazla kurs merkezinin bulunmaması, öğrencilerin taşınma imkânının olmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10’a ulaşamaması durumunda, millî eğitim müdürlüğünün onayı ile 5 öğrenciden az olmamak kaydıyla grup oluşturulabilir.
4. Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı ve ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim meslek lisesine kayıtlı öğrenciler ile bu okullardan mezunlar için açılacak kurslara katılacak öğrenci/kursiyer sayısı, özel eğitim okul/kurumlarındaki azami sınıf mevcudu sayısının yarısından az, azami sınıf mevcudu sayısından fazla olamaz. Ancak öğrenci sayısının yetersiz olması durumunda; 5 ile 6 ncı, 7 ile 8 inci, 9 ile 10 uncu sınıflar ve 11 ile 12 nci sınıflar birleştirilebilir.
5. Açılan her bir kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda,kursun birleştirilmesine veya kapatılmasına millî eğitim müdürlüğünce karar verilir. Bu işlemler aynı hafta içerisinde e-Kurs Modülü üzerinden de kurs merkezi müdürlüğü tarafından yapılır.

MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi  ( Ağustos 2019 Değişikliği İşlenmiş )