2019 Yılında Fark Yaratan Öğrenciler

Melek Özçelik


2019'un Fark Yaratan Öğrencilerine özel bölüm açıldı.Bu özel bölümde fark yaratan öğrencilerin projeleri ayrı ayrı tanıtılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının web sitesinde '2019'un Fark Yaratan Öğrencileri' isminde ayrı bir bölüm açıldı.Açılan bölüme 2020'de fark yaratan öğrencilerin çalışmaları eklenmeye devam edilecek. 

2019'da Fark yaratan öğrenciler sayfasında 24 proje yer aldı.Her proje ile ilgili detaylı bilgi var.Biz burada sadece 2019 fark yaratan projeleri ve bir kaç proje hakkındaki bilgiyi ekledik.Diğerleri ile ilgili detaylı bilgiyi MEB'in ''2019'un Fark Yaratan Öğrencileri' sayfasından bulabilirsiniz.1)METAL TARAMA CİHAZI:

Tunceli Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören Uğur Yılmaz Karataş ve Berkin Gölçayır adlı öğrenciler, Elektrik Elektronik Öğretmeni Yunus Özen danışmanlığında, patlayıcıları havadan saptayan 'Metal Tarama Cihazı' üretti.

Toprağa tuzaklanan patlayıcı, silah ve mühimmat gibi metallerin havada tespit edilmesiyle k güvenlik güçlerimize büyük ölçüde yardımcı olunacağı fikriyle üretilen drone ile metal  tarama cihazıyla, terörle mücadelemizde gurur verici bir çalışmaya imza atıldı.

2)RADYASYON GEÇİRMEYEN YELEK:

Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi'nde proje öğrencisi olan Alperen Berberoğlu, hamam böceği ve bordan elde ettiği solüsyonla radyasyon geçirmeyen yelek üretti.

Televizyonda belgesel izlerken hamamböceklerinin radyasyondan etkilenmediği bilgisini öğrenen Alperen Berberoğlu, Kimya Öğretmeni Pınar Sabaz'ın danışmanlığında bu projeyi geliştirdi. Projenin daha ileri düzeyde ilerletilmesinin, özellikle tıp teknolojisinde ve daha birçok alanda önemli bir kullanım alanına ulaşacağı belirtildi.

3)ÖĞRENCİLERDEN 'TURBOJET' MOTOR:

Eskişehir merkez Tepebaşı Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören Eray Sarısöğüt, uçak bakım bölümü öğretmeni Arif Özkan danışmanlığında, 2 yıllık bir çalışma sonunda geliştirdikleri özel yanma odası sayesinde 6 farklı yakıtla çalışabilen, tamamen yerli gaz türbinli turbojet motor geliştirdi.

Sarısöğüt, cep telefonuyla uzaktan da takip edilebilme özelliğine sahip olan motorun; roketlerin turbo pompalarında, insansız hava araçlarında, elektrik üretme tesislerinde ve eğitim alanında rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.

4)İŞİTME ENGELLİLERİN HAYATI KOLAYLAŞACAK
5)SUDA ERİYEN POŞET
6)DENİZ SÜNGERİNDEN DOKU
7)İSRAFI ÖNLEYECEK BULUŞ
8)ATIK EKMEKTEN BİYOGAZ ÜRETTİ
9)ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNDEN YALITIM MALZEMESİ

10)ATIK PİLLERDEN TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZI:

Hatay'ın Hassa ilçesindeki meslek lisesi öğrencileri, atık dizüstü bilgisayar bataryalarının sağlam hücre pillerini kullanarak taşınabilir şarj cihazı üretti.

Şehit Murat Bulkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Emirhan Alkaya ve Volkan Ramazan Yılmaz, taşınabilir şarj cihazının tamamını atık malzemelerden, kılıfını da okuldaki 3 boyutlu yazıcıdan çıkaran öğrenciler, öğretmenlerinin de desteğiyle piyasa değeri yaklaşık 200 lira olan taşınabilir şarj cihazını 10 liraya mal ederek çalışır hâle getirdi.

11)MİLLÎ VE YERLİ ROBOTİK EĞİTİM SETİ: CEBOT 
12)TERÖRLE MÜCADELEYE 'MİNİ KÖSTEBEK'Lİ DESTEK
13)TÜRK TARIMINA KATKI: TOHUM EKME ROBOTU
14)ENGELLERİ AŞAN TEKERLEKLİ SANDALYE
15)YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME ÖĞRENCİ DESTEĞİ:

Kırşehir Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden yerli ve milli üretime büyük destek. Okul bünyesinde açılan robotik kodlama atölyesinde yetişen geleceğin mühendisleri ortak projeleri ile takdir topladı. Kendi robotlarını tasarlayan öğrenciler, 3 boyutlu yazıcıyla robotlarda kullandıkları malzemeleri de kendileri üretmeye başladı
16)OLAY YERİ İNCELEMEYE LİSELİ GENÇ DAMGASI
17)ORTAOKUL ÖĞRENCİSİNDEN SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ
18)BU KASK TELEFON ŞARJ EDİYOR

19)ARKADAŞININ BABASI İÇİN PROTEZ EL ÜRETTİ:

13 yaşındaki lise öğrencisi 3D yazıcı ile protez el üretti. Okul arkadaşının babasının 3 yaşında ellerini kaybettiğini öğrenen Enes Çalışkan takdir toplayan bir çalışmaya imza attı. Manisa Neval Yaralı Milli Egemenlik Ortaokulu öğrencisi olan Çalışkan, 3D yazıcıyla iki el üretti. Protez ellerini kullanmaya başlayan Erdinç Demirdöğen'in günlük hayatı kolaylaşmaya başladı bile.20)TASARRUFUN ADI: BUKALEMUN ÇATISI
21)BU DRONE YER ALTINDAKİ MAYINLARI LAZERLE TESPİT EDİYOR
22)ENGELLİ ARKADAŞLARININ HAYATLARINA DOKUNDULAR
23)BEYİN GÜCÜ İLE HAREKET EDEN ARABA

24)GÖRME ENGELLİLERE IŞIK OLDULAR:

Niğde Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, 'Braille Öğreniyorum' projesiyle görme engellilere ışık oldu. Eren Şen ve Tufan Kutay Karadal'ın geliştirdiği ortak proje, görme engelli bireylerin kimseye ihtiyaç duymadan Braille alfabesini öğrenmesini sağlıyor.

Sistem, akıllı telefona yüklenen uygulama ve 3D yazıcıda hazırlanan aparatla Braille alfabesinin kolaylıkla öğrenilmesini sağlıyor. Proje, TEKNOFEST Eğitim Kategorisinde Türkiye 2.si oldu.

DETAYLI BİLGİ İÇİN

Yukarıdaki projelerin hepsiyle ilgili ayrı ayrı bilgi için  '2019'un Fark Yaratan Öğrencileri'in sayfasına TIKLAYINIZ 

MEB'İN FARK YARATAN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Zeytin çekirdeğinden yalıtım malzemesi üreten de var, arkadaşının babası için protez el yapan da... Kimi, patlayıcıları havadan saptayan 'Metal Tarama Cihazı' tasarladı kimileri ise deniz süngerinden doku üretti... İşitme engelliler için altyazılı gözlük icat edenler ve daha niceleri... 2019 yılı boyunca televizyon haberlerinde, sosyal medyada, bir gazete sayfasında, bir festivalde ya da fuarda tanıttıkları buluşlarla kamuoyunun haberdar olduğu onlarca öğrencimiz oldu. Onların yanı başında da her şartta desteğini esirgemeyen öğretmenlerimiz vardı. 

İşte bu çalışmaların önemine dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gençlerin fark yaratan fikirleri ve çalışmalarıyla yepyeni başlangıçlar yapılacağına işaret etti. Selçuk, sözlerine şöyle devam etti: '2019 yılına dair şöyle bir hafızalarımızı yokladığımızda geleceğe umutla bakmak için öyle çok örnek çıktı ki karşımıza. Onları sizlerle paylaşmak istedik. Kendisinin ya da başkasının yaşadığı bir soruna çözüm getiren, yeni ufuklar açan, buluşlara imza atan onlarca gencimiz var. Biz onların ve daha nicelerinin yaptığı taze başlangıçlarla daha güzel yarınlara yürüyeceğiz.'

Öğrencilerin sınava değil kendilerini hayata, öğretmenlerinin desteğiyle ülkemizi geleceğe hazırladıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, şöyle devam etti: 'Öğrencilerimizle her buluşmamızda söylüyorum: Başarı soru çözmek değil; sorun çözmektir. Artık ezbere biliyorlar. Ve ne mutlu ki meslektaşlarımın, çalışma arkadaşlarımın desteğiyle bunu uyguluyorlar. Arkadaşının babası için protez el yapan çocuğumuz var, yer altındaki mayınları lazerle tespit edebilen bir drone tasarlayan, deniz süngerinden doku üreten... Büyük bir gururla onlarcasını sayabilirim. Sorun buldukları alanda düşündüler, çalıştılar, ürettiler. Henüz okul sıralarındayken onlar bizim geleceğimize ışık oldular. Biliyorum ki bizler onları destekledikçe, ellerinden tutup yüreklendirdikçe bu buluşlar artacak...'

Millî Eğitim Bakanlığı'nın bu tür projelerin her zaman destekçisi olduğunu belirten Selçuk, Bakanlığın resmi internet sitesi meb.gov.tr'de, bu tür buluşları daha görünür kılmak ve tüm öğrencileri yenilerine imza atmaya özendirmek için ayrı bir bölüm açtıklarını kaydetti. Bakan Selçuk, '2019'un Fark Yaratan Öğrencileri' alanının 2020'de aramıza eklenenlerle sürekli güncelleneceğini, yenil buluşların da burada paylaşılacağını dile getirdi.