2020 YKS(TYT-AYT) Konuları, Kazanımları ve Açıklamaları - Tüm Dersler

Melek Özçelik

2020 YKS (TYT-AYT) Matematik,Fizik,Kimya,Türk Dili ve Edebiyatı,Biyoloji,Tarih,Coğrafya,Felsefe,Din Kültürü,Sosyoloji,Psikoloji,Mantık,İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil Konuları Ders Ders Belli Oldu.

MEB, TTKB sitesinde 4 Kasım 2019 Pazartesi günü '2020 (YKS) Yükseköğretime Geçiş Sınavlarına Esas Konu, Kazanım ve Açıklamalar' ı yayınlandı.Geçen yıl 2019 YKS ile ilgili listesi 30 Ekim 2018 tarihinde yayınlamıştı.Bu yıl 4 gün gecikmeli yayınlanmış oldu. 

MEB listeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:'2020 yılında ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek yükseköğretime geçiş sınavlarına girecek öğrencilerimizin üzerindeki sınav baskısı ve stresin asgarîye indirilmesi, öğrencilerimizin sınavda karşılaşacakları soruların mahiyeti hakkında önceden bilgilenerek çalışmalarını bu doğrultuda planlamalarına katkı sağlanması amacıyla 2020 yılı TYT-AYT ve YDT sınavlarında dersler bazında sorulacak sorulara ait konu, kazanım ve açıklamalar yayımlandı.'

Şimdi 2019 YKS sınavına girecek öğrencilerin, internette 'TYT-AYT Matematik konuları','TYT-AYT Fizik konuları','TYT-AYT Kimya konuları','TYT-AYT Biyoloji konuları','TYT-AYT Edebiyat-Türkçe konuları','TYT-AYT Coğrafya konuları' , 'TYT-AYT Tarih konuları' nelerdir? gibi arama yapmalarına hiç gerek yok.Hatta bazen internetten herhangi bir siteden konuları bulup o sitedeki bilgilere göre bakmak sıkıntılı olabilir.Çünkü son yıllarda müfredatta öyle yoğun değişilikler oldu ki;bir çok site günceli değil eski konuları yayınlayabiliyor.Mesela bir çok sitede 2020 YKS matematikte konuları arasında 'mantık-önermeler' gösterilir.Halbuki,2019 YKS mantık konusunda soru gelmeyecek.Çünkü şimdiki 11.sınıflar 4 yıl boyunca hiç mantık-önerme konusu görmediler.Çok ilginç değil mi?:)

Bu nedenle 2019 YKS sınavına girecek öğrenciler bu listeyi yazdırıp dosyalarında bulundursunlar.Hangi konu var hangi konu yok cevabını çok rahat bulabilir.Hatta konuların detayını bile öğrenebilir.

Aşağıdaki listede temel derslere ait konuların hepsi yer alıyor. Ancak 2020 YKS konuları en çok merak edilen derslerden biri matematik olduğu için matematik konularının listesini kısaca burada özetleyeceğiz.

2020 YKS ile ilgili yayınlanan konu listesi tüm dersler 618 sayfa.Aradığınız bir dersi kolayca bulmak için aşağıdan indirdiğiniz pdf dosyasını açınca 'CTRL+F'e basıp aradığınız dersin isminiz yazınız.

Bulduğumuz derslerden bir kaç tanesinin sayfalarını yazılım: Matematik 152-178 , Fizik 180-199,Kimya 201-215,Biyoloji 217-215

2019 YKS (TYT-AYT) KONULARI,KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI

MEB'in yayınladığı dosyayı ders ders ayırdık.Hangi dersin kaç sayfa olduğu da belirlendi.Sayfa sayısına kapakta dahil.Sayfa rekoru Edebiyata ait.İstediğiniz dersi yada tüm dersleri aşağıdan indirebilirsiniz.

MATEMATİK YKS Konuları için TIKLAYINIZ (27 Sayfa)
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI YKS Konuları için TIKLAYINIZ (71 Sayfa)
FİZİK YKS Konuları için TIKLAYINIZ (20 Sayfa)
KİMYA YKS Konuları için TIKLAYINIZ (15 Sayfa)
BİYOLOJİ YKS Konuları için TIKLAYINIZ (19 Sayfa)
TARİH YKS Konuları için TIKLAYINIZ (29 Sayfa)
İNKILAP YKS TARİHİ Konuları için TIKLAYINIZ (11 Sayfa)
COĞRAFYA YKS Konuları için TIKLAYINIZ (11 Sayfa)
DİN KÜLTÜRÜ YKS Konuları için TIKLAYINIZ (22 Sayfa)
PSİKOLOJİ YKS Konuları için TIKLAYINIZ (12 Sayfa)
SOSYOLOJİ YKS Konuları için TIKLAYINIZ (10 Sayfa)
MANTIK YKS Konuları için TIKLAYINIZ (7 Sayfa)
FELSEFE YKS Konuları için TIKLAYINIZ (6 Sayfa)
İNGİLİZCE YKS Konuları için TIKLAYINIZ (49 Sayfa)

2019 YKS (TYT-AYT) KONULAR için TIKLAYINIZ   (Tüm Dersler) (618 Sayfa)

Derslerin YKS konu ve kazanımlarda 'GİRİLMEZ','VERİLMEZ' gibi ifadeleri MÜFREDAT DIŞI konu demektir.

TYT DENEME SINAVLARI için TIKLAYINIZ

Listeden bir kaç ekran görüntüsüYKS Çalışma Planı ve Takip Çizelgeleri (Örnek)